grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Pomniki obecne i przyszłe

Komisja Kultury i Nauki pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały wprowadzającej nowe zasady wznoszenia pomników w Poznaniu. Jednomyślności nie było. Radni z klubu PiS bardzo krytykują projekt.

Posiedzenie Komisji w dniu 15 maja zdominował temat "pomnikowy" i to zarówno jeśli chodzi o kwestię stawiania nowych, jak i dbałości o te już stojące. Głosowano także na uhonorowaniem osób zasłużonych dla Poznania oraz nad nadaniem parkowi w śródmieściu imienia Tadeusza Mazowieckiego. 

Kto ma decydować o wznoszeniu pomników?
Nad nowymi regulacjami porządkującymi procedurę stawiania w Poznaniu pomników pracował zespół złożonych ze specjalistów oraz przedstawicieli Prezydenta i Rady Miasta. Pisaliśmy już o tym obszernie na naszym portalu w artykule: Oddzielić ideę od formy. Zgodnie z założeniami projektu, rekomendacji, odnośnie proponowanej przez wnioskodawców pomnika formy i lokalizacji, miałby udzielać zespół ds. pomników. W jego skład wchodziliby reprezentanci Urzędu Miasta, zajmujący się sprawami urbanistyki, architektury, zabytków, estetyki miasta, ponadto dwie osoby reprezentujące Radę Miasta oraz siedmiu ekspertów spoza Rady i Urzędu. Wśród nich znaleźliby się specjaliści z dziedziny architektury, urbanistyki, historii sztuki, historii, krajobrazu przestrzennego, osoby ze środowiska artystycznego. Nieodzownym elementem procedury "pomnikowej" ma być debata publiczna.
Zdaniem radnego Michała Grzesia ta uchwała utrudni stawianie pomników w Poznaniu. Nie podoba mu się również, że: "jakaś grupa ludzi" będzie decydować czy pomnik powinien powstać czy nie. Radny Przemysław Alexandrowicz uważa wręcz, że rola Rady Miasta będzie pod tym względem dekoracyjna. - W stosunku do stanu obecnego ta uchwała w żaden sposób nie umniejsza roli Rady Miasta - odpowiadał na zarzut przewodniczący RMP Grzegorz Ganowicz, - czyni procedurę bardziej transparentną - podkreślał.
Komisja nie przyjęła poprawki radnego Grzesia, aby na podstawie decyzji zespołu pomnikowego, to Rada Miasta rekomendowała prezydentowi czy pomnik ma stanąć, a jeśli tak to gdzie. Projekt uchwały uzyskał pozytywną opinię.

Miasto dba o pomniki i dziedzictwo historyczne
W ubiegłym roku staraniem Wydziału Kultury i Dziedzictwa wykonano m.in. remont Pomnika Powstańców Wielkopolskich, w tym instalację odwadniającą, nowe przyłącza znicza gazowego, a figurom powstańców przywrócono trefle na czapkach. Ponadto odnowiono pomniki martyrologiczne nad jeziorem Rusałka i grób gen. Stanisława Taczaka na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan.
Odnaleziono również dokumenty opisujące obchody pierwszych rocznic wybuchu Powstania Wielkopolskiego, dzięki czemu udało się ustalić przybliżoną datę jego wybuchu na godz. 16.40. Władze Poznania chcą, aby właśnie o tej godzinie odbywały się teraz każdego roku główne uroczystości rocznicowe, a radni z Komisji Kultury i Nauki popierają ten pomysł.
W tym roku kontynuowane będę renowacje pomników, a także konieczne będzie uzupełnienie elementów na pomniku Armii Poznań, z którego skradziono mosiężne litery. Co prawda część z nich udało się odnaleźć na złomowisku, ale niestety były uszkodzone. Rozważane jest też zastąpienie obecnych tablic nowymi, w których napisy zostałyby wykute.
Co jeszcze planuje Wydział? - Zamierzamy sporządzić spis pomników, tablic i rzeźb oraz podzielić je na grupy tematyczne - mówi Rafał Ratajczak odpowiadający w Wydziale za obszar dziedzictwa. Innym projektem, przygotowywanym wspólnie z Wydawnictwem Miejskim Posnania, są wystawy plenerowe na Alejach Marcinkowskiego oraz na Wildzie, na których pojawią się stare fotografie prezentujące dawny wygląd tych miejsc. - Chcielibyśmy również ściślej współpracować z gminami Metropolii Poznań we wspólnym promowaniu dziedzictwa naszego regionu - dodaje Ratajczak.

Honorowy i zasłużeni
Radni pozytywnie zaopiniowali kandydatury do tegorocznych wyróżnień honorowych dla osób szczególnie zasłużonych dla Poznania. Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Poznania otrzyma w tym roku prof. Andrzej Legocki, biochemik, profesor nauk przyrodniczych, członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk, w latach 2003-2006 prezes Polskiej Akademii Nauk, jeden z najwybitniejszych poznańskich uczonych. W 2012 r. prezydent RP Bronisław Komorowski odznaczył go Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Wręczone zostaną również cztery tytuły: Zasłużony Obywatel Miasta Poznania, które otrzymają: doktor Anna Jakrzewska-Sawińska (lekarka zaangażowana w tworzenie placówek wielospecjalistycznej opieki paliatywno-hospicyjnej); Robert "Litza" Friedrich (jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich muzyków, lider takich zespołów jak Acid Drinkers, Arka Noegi czy ostatnio Luxtorpeda); major Ludwik Misiek (wiceprezes wielkopolskiego okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, podczas wojny, od lata 1940 r. działający w konspiracji); Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej (zajmujące się utrwalaniem i rozwijaniem wiedzy o przeszłości i współczesności tych terenów). Wręczenie tytułów odbywa się w dniu Święta patronów Poznania, 29 czerwca.

Park dla Mazowieckiego?
Pozytywną opinię uzyskał również projekt uchwały o nadaniu nadania parkowi między ul. Królowej Jadwigi a miastem Rocha imienia zmarłego w ubiegłym roku premiera Tadeusza Mazowieckiego. W tej sprawie nie było jednak jednomyślności. Część radnych miała wątpliwości czy nie upłynęło zbyt mało czasu od jego śmierci. Z kolei zwolennicy przypominali, że były już w Poznaniu podobne precedensy. Ostateczną decyzję podejmą radni podczas sesji. (mat)