grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Zobaczysz stary Poznań na zdjęciach

Muzeum Techniki i Komunikacji na Wildzie, Fotoplastykon i pomysły Centrum Warte Poznania - o tych projektach rozmawiała Komisja Rewitalizacji na swoim ostatnim posiedzeniu.

fot. Stanisław Wiktor, CYRYL - grafika artykułu
fot. Stanisław Wiktor, CYRYL

Komisja Rewitalizacji w środę 9 kwietnia przyglądała się pomysłom na rozstrzygnięty konkurs Centrum Warte Poznania. Przypomnijmy, wśród 11 projektów które otrzymają dofinansowanie od miasta na pierwszych miejscach znalazły się: pomysł umieszczenia wierszy na ścianach budynków, odnowienie starych witryn sklepowych na ul. św. Marcin, warsztaty rzeźby w drewnie na Łazarzu czy animacja lokalnej społeczności na Śródce. Realizacja projektów ruszy  już w maju i potrwa do jesieni, a w przypadku jednego z projektów nawet do końca roku. - Co ciekawe, udało nam się pogodzić projekty ze wszystkich dzielnic Poznania, choć wcale się na to nie umawialiśmy - mówił radny Tomasz Lipiński.

Historyczne zdjęcia na ulicach

Kolejnym pomysłem na ożywienie miasta jest zaprezentowanie mieszkańcom i turystom historii Alei Marcinkowskiego i Wildy. Zgodnie z pomysłem w wybranych miejscach na Wildzie staną specjalne pulpity, na których będą wyświetlane historyczne fotografie przedstawiające okolicę. Co ciekawe, zdjęcia byłyby umieszczone w takim miejscu, by przed oglądającym otwierała się dokładnie taka sama perspektywa jak przed osobom, która lata temu naciskała migawkę aparatu.

Z kolei w Alejach Marcinkowskiego zdjęcia byłyby umieszczone na specjalnych stojakach, które są pozostałością po wystawie fotografii Ryszarda Horowitza. Pomysł prezentowały dyrektor Wydawnictwa Miejskiego Posnania Katarzyna Kamińska i dr. Magdalena Mrugalska-Banaszak, autorka monografii o Wildzie. Przewodniczący Komisji Mariusz Wiśniewski pozytywnie ocenił pomysł podkreślając, że świetnym pomysłem będzie zwrócenie się do poznańskich instytucji i samych mieszkańców o dzielenie się fotografiami z dawnych lat. - Być może ten sposób uda się pozyskać unikatowe zdjęcia, którymi dotąd nie dysponowaliśmy - mówił.

Fotoplastykon pod koniec czerwca

Na Komisji pojawił się także temat uruchomienia Fotoplastykonu, a więc urządzenia na którym poznaniacy mogliby oglądać stare, stereoskopowe fotografie z życia miasta. - Pod koniec grudnia kupiliśmy je od dotychczasowego właściciela, pana Antoniego Ruta. Długo zastanawialiśmy się gdzie umieścić ten wyjątkowy mechanizm. Wybór padł na Galerię Miejską Arsenał, z którą podjęliśmy efektywną współpracę - mówiła Katarzyna Kamińska, dyrektor WMP.

Fotoplastykon trafił do Galerii w połowie marca, a jego uruchomienie jest planowane na koniec czerwca, w okolicy Imienin Miasta. W tej chwili wymaga solidnego remontu i ponownego złożenia, bo do nowego właściciela jakim jest WMP trafił w  częściach. - Szczerze mówiąc, kiedy zobaczyłem go po raz pierwszy, trochę się przeraziłem - przyznał Piotr Bernatowicz, dyrektor Arsenału, ale zaraz potem dorzucił: - Teraz jestem już dobrej myśli, a do tego mam pewność, że zdjęć które będziemy prezentować w Fotoplastykonie nie zabraknie nam przez kilka, a może nawet kilkanaście lat.

Muzeum w zajezdni tramwajowej?

Ostatnią i najszerzej dyskutowaną kwestią była sprawa zajezdni tramwajowej przy ul. Madalińskiego, która za kilka miesięcy zostanie przekazana miastu w zamian za nową zajezdnię na Franowie. Radni zastanawiali się, co zrobić, by obiekt nie niszczał i nie stracił swojego potencjału. Głównym pomysłem jest utworzenie tam Muzeum Techniki i Komunikacji, na wzór podobnych instytucji w Krakowie czy Pradze, które zaprezentował Krzysztof Dostatni, prezes Klub Miłośników Pojazdów Szynowych. Z kolei Wojciech Tulibacki, prezes MPK podkreślał, że co 2-3 lata spółka odnawia jeden ze starych tramwajów, które cały czas działają, a podczas corocznej parady wyjeżdżają na ulice miasta.

Zdania członków Komisji były wyważone i ostrożne. Radny Wojciech Kręglewski zaznaczył, że pomysł nie jest oryginalny, a wiele podobnych instytucji w kraju boryka się z kłopotami finansowymi. - Owszem, prochu nie wymyślamy, ale biorąc pod uwagę poznański dorobek komunikacyjny warto byłoby to pokazać - ripostował Mariusz Wiśniewski.

Ostatecznie Komisja jednogłośnie przegłosowała stanowisko opowiadające się za powstaniem muzeum. (as)