grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Numery archiwalne

W tym numerze uruchomiliśmy nowy dział poświęcony radom osiedli. Chcemy pisać o ich osiągnięciach, zamierzeniach i problemach.

Liczymy na współpracę rad osiedli. Można do nas nadsyłać informacje i fotografie o tym, co dzieje się na terenie jednostek pomocniczych. Aktywność tego działu w dużym stopniu zależy od współpracy osiedlowych samorządowców.

Redakcja Biuletynu Miejskiego

Osoba do kontaktu: Mateusz Malinowski, redaktor naczelny Biuletynu Miejskiego, email: mateusz@wm.poznan.pl, tel. 691 555 801


*


Czy po reformie nowe rady osiedli utworzą wspólne forum?

W ubiegłej kadencji rad osiedli funkcjonowało nieformalne ciało - Porozumienie Rad Osiedli Miasta Poznania. Jej przewodniczącą była Halina Owsianna, na co dzień przewodnicząca Rady Osiedla Stare Winogrady. Porozumienie miało za zadanie identyfikować sprawy, problemy ponadlokalne, wspólne dla wielu poznańskich jednostek pomocniczych i przedstawiać je miejskim decydentom.

Halina Owsianna, ponownie wybrana na przewodniczącą Rady Osiedla Stare Winogrady, chciałaby, aby i w tej kadencji, w nowym systemie jednostek pomocniczych, również powstała taka inicjatywa. Jej zdaniem jest to szczególnie potrzebne, gdyż po reformie rady osiedli uczą się funkcjonowania w nowych realiach kompetencyjnych, finansowych i organizacyjnych. Pozostaje kwestią otwartą czy ma to być nadal nieformalne forum rad osiedli, czy też na przykład stowarzyszenie. Halina Owsianna liczy na opinię innych rad osiedli, Komisji Samorządowej, Wydziału Wspierania Jednostek Pomocniczych. Jak na razie nie padła jeszcze żadne tego rodzaju deklaracja, ale po wyborach dopiero konstytuują się władze rad osiedli. Wydział zaplanował termin szkolenia dla samorządów pomocniczych z zakresu finansów publicznych. Jednakże termin 26 maja - zdaniem przewodniczącej RO Stare Winogrady - nie jest zbyt fortunny z uwagi na Dzień Matki i nie wiadomo ile osób będzie mogło wziąć udział, a sprawa polityki finansowej osiedli należy przecież do najważniejszych.


*


Stare Winogrady podsumowują kadencję i patrzą w przyszłość

W pierwszym, tegorocznym numerze kwartalnika Rady Osiedla Stare Winogrady podsumowano minioną kadencję. Udało się między innymi wyremontować stare i dziurawe chodniki, a kilka ulic otrzymało nowe nawierzchnie (tzw. Dywaniki). Dzięki przeniesieniu dojazdu do parkingu Wydziału Komunikacji od strony ul. Murawa udało się odkorkować ul. Gronową. Osiedle pozyskało granty na inwestycje budowy bulwaru na Szelągu. W ubiegłym roku wycięto samosiejki i kilkanaście drzew oraz częściowo uporządkowano teren. Z grantów otrzymano również pieniądze na remont dwóch placów zabaw na Cytadeli. Dzięki wsparciu finansowemu Osiedla nada funkcjonuje Klub Seniora. Osiedle organizuje również, co roku imprezy sportowe na Cytadeli. W trakcie kadencji odbyło się kilka spotkań z mieszkańcami. Tematem były głównie miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.

Są oczywiście sprawy, których nie udało się zrealizować. Nadal nie został wyremontowany łącznik między ulicami Słowiańską i Warzywną. Przed Powiatowym Inspektoratem Nadzoru Budowlanego toczy się sprawa zabudowy narożnika ul. Wilczak. Z kolei przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym toczy się postępowanie w sprawie budowy apartamentowców przy ul. Za Cytadelą. Problemem są dziurawe ulice, które wymagają gruntownego remontu, a nie tylko łatania.

Po reformie Osiedle Stare Winogrady powiększyło swój obszar poprzez włączenie tzw. "białych plam", czyli terenów nieobjętych wcześniej żadnym samorządem pomocniczym. Jest to teren zawarty między ulicami - Naramowicką, Serbską, Lechicką oraz skwer otoczony ulicami - Księcia Mieszka, Pułaskiego, Armii Poznań.


*


Plac zabaw przy Palmiarni

Między pawilonami Palmiarni Poznańskiej, a Muszlą Koncertową w Parku Wilsona, pojawił nowy i ładnie urządzony plac zabaw dla dzieci.

To inicjatywa Rady Osiedla Św. Łazarz, które w ten sposób chciała podnieść atrakcyjność tego miejsca. Szczególnie w okresie wiosenno-letnim Park i Palmiarnię odwiedza sporo rodziców z małymi dziećmi. Dobrze, że pomyślano również o nich. Na placyku pojawią się jeszcze dodatkowe sprzęty do zabawy. Całość inwestycji wyniosła około 60 tys. zł.


*


Festyn w Antoninku

Rada Osiedla Antoninek-Zieliniec-Kobylepole i Porozumienie "Darzybór" zorganizowała festyn pod hasłem "Poznaj swojego sąsiada". Impreza odbyła się w niedzielę (15 maja), przy Szkole Anglojęzycznej ul. Borówki.


*


Jaka przyszłość placówek pocztowych?

Jak informuje portal Osiedla Warszawskie-Pomet-Maltańskie nie wiadomo jeszcze, co stanie się z placówkami pocztowymi na tym terenie lub ich zamianie na ajencje. Wcześniej władze Poczty Polskiej, zastanawiały się nad ich likwidacją ze względów oszczędnościowych, ale władze firmy chcą raz jeszcze przeanalizować ten projekt.