grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Numery archiwalne

Plany miejscowe, opłaty za parkowanie i szkoła na Strzeszynie

VII sesja rady Miasta Poznania odbyła się 22 lutego. Radni zajęli się między innymi planami miejscowymi dla poznańskich klinów zieleni, siecią placówek szkolnych na Strzeszynie i Podolanach oraz opłatami za postój w Strefie Płatnego Parkowania.


Pierwsze podjęte w tym dniu uchwały dotyczyły miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Najpierw zapoznano się z projektem planu "Ławica 4", który obejmuje około 83-hektarowy obszar w zachodniej części Poznania, w rejonie ulic Bukowskiej, Złotowskiej i Miastkowskiej. Jak poinformowała w trakcie prezentacji Elżbieta Janus, dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej, już po zakończeniu procedury planistycznej okazało się, że konieczne jest dokonanie zmian w omawianym projekcie, ze względu na utratę mocy obowiązującej rozporządzenia Wojewody Wielkopolskiego w sprawie obszaru ograniczonego użytkowania dla lotniska wojskowego Poznań-Krzesiny. Zapisy odnoszące się do tej strefy zostały bowiem uwzględnione w przygotowywanym planie.

W czasie dyskusji, która odnosiła się do różnych kwestii związanych zarówno ze strefą ograniczonego użytkowania, jak i zasad wydawania zezwoleń na budowę oraz obecnego stanu zagospodarowania Ławicy, radni zastanawiali się nad innymi przesłankami, które w ich ocenie mogłyby przemawiać za ponowieniem procedury planistycznej. Radny Tadeusz Dziuba wskazywał różnice między określonym w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Poznania przeznaczeniem jednego z fragmentów Ławicy, a funkcją, jaką przewidziano dla tego samego fragmentu w prezentowanym projekcie planu.

W przyjętym stanowisku radni przyjęli wniosek, przegłosowany wcześniej przez Komisję Polityki Przestrzennej, i stwierdzili konieczność dokonania niezbędnych zmian w zaprezentowanym projekcie. Został on wycofany z porządku obrad, po czym Rada Miasta podjęła uchwałę dotyczącą ponowienia procedury planistycznej w niezbędnym zakresie dla miejscowego planu "Ławica 4".

Kolejna uchwała dotyczyła miejscowego planu zagospodarowania "Wschodni Klin Zieleni A", część A. Określono w nim sposób zagospodarowania obszaru przy wschodniej granicy Poznania, w rejonie ulicy Browarnej, na którego większości znajdują się obecnie lasy i stawy, oraz - w niewielkim zakresie - zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna.

Dłuższa debata poprzedziła podjęcie sześciu uchwał odnoszących się do zagospodarowania przestrzennego obszaru położonego w centrum miasta, na terenie Południowego Klina Zieleni. Jest on ograniczony ulicami Królowej Jadwigi, Dolna Wilda, Hetmańską oraz wschodnim brzegiem Warty. W 2006 roku Rada Miasta podjęła uchwałę o rozpoczęciu prac planistycznych dla całego tego obszaru, później jednak - jak uzasadniano w trakcie prezentacji - uznano za konieczne podzielenie go na mniejsze części i przygotowanie odrębnego planu dla każdej z nich. W trakcie prac trzeba uwzględnić zarówno zapisy znowelizowanego Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, jak i na przykład oczekiwania kupców handlujących na znajdującym się na tym obszarze targowisku.

W trakcie debaty zastanawiano się, czy podzielenie tego obszaru jest rzeczywiście lepszym rozwiązaniem. Pytano, dlaczego zaproponowano akurat tyle części, jeżeli wątpliwości dotyczą przede wszystkim terenu targowiska. Ostatecznie Rada Miasta postanowiła uchylić swoją wcześniejszą uchwałę z 2006 roku, po czym podjęła pięć uchwał w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowych planów dla poszczególnych części: "W rejonie mostu Królowej Jadwigi w paśmie rzeki Warty", "W rejonie Parku im. Jana Pawła II", "W rejonie ulicy Piastowskiej w paśmie rzeki Warty",  "W rejonie ulicy Dolna Wilda" oraz "W rejonie ulicy Droga Dębińska".


Następnie radni podjęli dwie uchwały dotyczące sieci szkół w północnej części miasta. Dotyczyły one utworzenia szkoły podstawowej w nowo wybudowanym budynku przy ul. Hezjoda oraz wprowadzenia zmiany w sieci publicznych szkół podstawowych, polegającej na wydzieleniu nowego obwodu szkolnego dla Strzeszyna z ośrodkiem w nowej szkole przy ul. Hezjoda. Także tę decyzję poprzedziła dyskusja, w której oprócz radnych uczestniczyli przedstawiciele mieszkańców Strzeszyna. Postulowano uwzględnienie przy pracach organizacyjnych, które poprzedzą rozpoczęcie działalności nowej placówki, jej doskonałej bazy sportowej oraz tego, że jest ona w całości dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Debata dotyczyła też potrzeby stworzenia na Strzeszynie gimnazjum, bowiem, jak podkreślało wielu uczestników dyskusji, zarówno obecna liczba mieszkańców, jak i powstające kolejne osiedla mieszkaniowe i na Strzeszynie, i na Podolanach, upoważniają do stwierdzenia, że nowe gimnazjum nie miałoby problemów z naborem.

Radna Katarzyna Kretkowska postulowała większe uspołecznienie nowo tworzonej szkoły podstawowej na Strzeszynie. W jej ocenie rada pedagogiczna, przy dokonywaniu ewentualnych zmian w statucie szkoły, powinna brać pod uwagę także uwagi rodziców i uczniów. Radny Przemysław Foligowski proponował, by zapis w uchwale mówił o możliwości dokonywania takich zmian przez radę szkoły. W tych placówkach, w których taka rada została powołana, współtworzą ją przedstawiciele nauczycieli, rodziców i uczniów. Propozycja takiego zapisu została uwzględniona w formie autopoprawki.

Radny Przemysław Alexandrowicz uznał z kolei za uzasadnione, by Rada Miasta zajęła się także projektami uchwał dotyczącymi utworzenia nowego gimnazjum na Strzeszynie i uwzględnienia go w sieci placówek gimnazjalnych. Radny zaproponował przerwanie obradowania nad tą kwestią, by mogła się nią zająć Komisja Oświaty oraz powrócenie do debaty po wznowieniu sesji, ale wniosek w tej sprawie nie został poparty przez większość radnych.

Radni postanowili następnie o nadaniu nowego statutu Zarządowi Zieleni Miejskiej. Wynikało to z wejścia w życie znowelizowanej ustawy o finansach publicznych oraz reorganizacji ZZM, o której radni zdecydowali w listopadzie ubiegłego roku.

Bez dyskusji podjęto decyzję o zmianie uchwały w sprawie przyjęcia do realizacji powierzonego Miastu Poznań zadania publicznego zarządzania drogą powiatową w zakresie budowy układu drogowego ronda w rejonie ulic Malwowej i Skórzewskiej. Ta zmiana z kolei wiąże się z przesunięciem terminu zakończenia prac budowlanych, które ma nastąpić nie później niż 30 czerwca br.

Zapoznano się następnie z propozycją nowych taryf Aquanetu SA za zbiorowe odprowadzanie ścieków opadowych i roztopowych za pośrednictwem kanalizacji ogólnospławnej w okresie od 1 kwietnia 2011 r. do 31 marca 2012 r. Uchwała w tej sprawie nie została jednak przez Radę Miasta podjęta.

Postanowiono natomiast wprowadzić korekty wysokości opłat za pozostawienie pojazdu w Strefie Płatnego Parkowania. Potrzeba wprowadzenia takiej zmiany wynika z konieczności usunięcia uchybień w zaokrąglaniu kwot za drugą i trzecią godzinę postoju w podstrefie B oraz za trzecią godzinę w podstrefie C.


Opłaty jednorazowe za parkowanie w SPP:

w podstrefie cenowej A (czerwonej)

- za pierwszą godzinę 3,00 zł

- za drugą godzinę 3,60 zł

- za trzecią godzinę 4,30 zł

- za czwartą i każdą następną godzinę 3,00 zł

w podstrefie cenowej B (żółtej)

- za pierwszą godzinę 2,80 zł

- za drugą godzinę 3,30 zł

- za trzecią godzinę 3,90 zł

- za czwartą i każdą następną godzinę 2,80 zł

w podstrefie cenowej C (zielonej)

- za pierwszą godzinę 2,00 zł

- za drugą godzinę 2,40 zł

- za trzecią godzinę 2,80 zł

- za czwartą i każdą następną godzinę 2,00 zł


Radni zapoznali się następnie z proponowanymi na bieżący rok stawkami dotacji przedmiotowych do usług świadczonych przez Zakład Lasów Poznańskich. Na wniosek wiceprzewodniczącego Rady Miasta Michała Grzesia postanowiono jednak zdjąć ten projekt z porządku obrad sesji i skierować go do zaopiniowania przez Komisję Gospodarki Komunalnej i Polityki Mieszkaniowej oraz Komisję Ochrony Środowiska.

Uchwalono natomiast tryb i sposób powoływania oraz odwoływania członków zespołu interdyscyplinarnego do spraw przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz szczegółowych warunków jego funkcjonowania.

Powołano także Kapitułę Nagrody Sportowej Miasta Poznania i Stypendium Sportowego Miasta Poznania.

Rada Miasta wyraziła pozytywną opinię o lokalizacji kasyna gry na terenie kompleksu City Park Poznań przy ul. Wyspiańskiego 26a.

Zaakceptowano również zmiany w statucie Zakładu Opieki Zdrowotnej Poznań-Jeżyce.

Dwie ostatnie uchwały dotyczyły uznania za bezzasadne dwóch skarg mieszkańców Poznania na działalność miejskich jednostek.

Radni wysłuchali ponadto informacji o stanie bezpieczeństwa i ratownictwa Miasta Poznania i Powiatu Poznańskiego za rok 2010. (co)


Uchwały Rady Miasta Poznania podjęte na VII sesji w dniu 22 lutego 2011 roku

  • nr VII/43/VI/2011 w sprawie ponowienia procedury planistycznej w niezbędnym zakresie dla projektu miejscowego planu zagospodarowania "Ławica 4" w Poznaniu.
  • nr VII/44/VI/2011 w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "Wschodni Klin Zieleni A" w Poznaniu, część A.
  • nr VII/45/VI/2011 w sprawie uchylenia uchwały o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu "Południowego klina zieleni miasta Poznania - obszar A".
  • nr VII/46/VI/2011 w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "W rejonie mostu Królowej Jadwigi w paśmie rzeki Warty" w Poznaniu.
  • nr VII/47/VI/2011 w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "W rejonie Parku im. Jana Pawła II" w Poznaniu.
  • nr VII/48/VI/2011 w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "W rejonie ulicy Piastowskiej w paśmie rzeki Warty" w Poznaniu.
  • nr VII/49/VI/2011 w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "W rejonie ulicy Dolna Wilda" w Poznaniu.
  • nr VII/50/VI/2011 w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "W rejonie ulicy Droga Dębińska" w Poznaniu.

  • nr VII/51/VI/2011 zmieniająca uchwałę Rady Miasta Poznania nr XI/80/III/99 z dnia 16 marca 1999 r. w sprawie ustalenia sieci publicznych szkół podstawowych i granic ich obwodów.
  • nr VII/52/VI/2011 w sprawie nadania statutu jednostce budżetowej o nazwie Zarząd Zieleni Miejskiej w Poznaniu.
  • nr VII/53/VI/2011 w sprawie zmiany uchwały w sprawie przyjęcia do realizacji powierzonego Miastu Poznań zadania publicznego zarządzania drogą powiatową w zakresie budowy układu drogowego ronda ul. Malwowa - Skórzewska - Złotowska - Poznańska na terenie Powiatu Poznańskiego.

  • nr VII/54/VI/2011 w sprawie utworzenia Szkoły Podstawowej z Oddziałami Sportowymi nr 1 w Poznaniu, ul. Hezjoda 15.
  • nr VII/55/VI/2011 zmieniająca uchwałę Rady Miasta Poznania nr XXXIV/269/IV/2003 z 2 grudnia 2003 r. w sprawie ustalenia w Poznaniu strefy płatnego parkowania, stawek opłat za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych w strefie płatnego parkowania, wysokości opłat dodatkowych oraz sposobu ich pobierania, zmienioną uchwałami Rady Miasta Poznania nr LX/829/V/2009 z dnia 15 września 2009 r. oraz nr XLVIII/623/V/2009 z dnia 13 stycznia 2009 r.
  • nr VII/56/VI/2011 w sprawie trybu i sposobu powoływania i odwoływania członków zespołu interdyscyplinarnego do spraw przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz szczegółowych warunków jego funkcjonowania.
  • nr VII/57/VI/2011 w sprawie powołania Kapituły Nagrody Sportowej Miasta Poznania i Stypendium Sportowego Miasta Poznania oraz zmiany uchwały w sprawie ustanowienia Nagrody Sportowej Miasta Poznania, uchwały w sprawie określenia warunków i trybu przyznawania stypendiów sportowych za wybitne osiągnięcia sportowe w kategorii seniora i uchwały w sprawie określenia warunków i trybu przyznawania stypendiów sportowych Miasta Poznania dla młodych sportowców.
  • nr VII/58/VI/2011 w sprawie wyrażenia opinii o lokalizacji kasyna gry w Poznaniu, przy ul. Wyspiańskiego 26A na terenie kompleksu City Park Poznań.
  • nr VII/59/VI/2011 w sprawie zatwierdzenia zmian w statucie Zakładu Opieki Zdrowotnej Poznań- Jeżyce z siedzibą w Poznaniu przy ul. Mickiewicza 2.
  • nr VII/60/VI/2011 w sprawie skargi p. Mirosława Kałużnego na Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu.
  • nr VII/61/VI/2011 w sprawie skargi pani Paryszady Włoch na Prezydenta Miasta Poznania.