Kultura w Poznaniu

Festiwale

opublikowano:

Co się kryje za tą maską?

W tym roku już po raz szesnasty Poznań stanie się miejscem teatralnej rozpusty, a to za sprawą Festiwalu Maski.

16 Festiwal Teatralny Maski: 7-9.12 - grafika artykułu
16 Festiwal Teatralny Maski: 7-9.12

Jego pomysłodawcą był Paweł Szkotak (wtedy szef Teatru Biuro Podróży, a dziś dyrektor Teatru Polskiego, a także dyrektor Masek). Z czasem dołączyli do niego na kilka lat Adam Ziajski ze Strefy Ciszy i Grzegorz Ziółkowski z Biura Poszukiwań Teatralnych. Dziś animatorami tego przedsięwzięcia i jego dobrymi duchami są przede wszystkim Marta Strzałko i Jarosław Siejkowski z Biura Podróży.
Początkowo miał to być festiwal alternatywnych zespołów poznańskich, ambicją twórców było pokazywanie ich premierowych spektakli. Szybko jednak do programu zaczęły trafiać także spektakle z innych polskich miast i z zagranicy. Z czasem wyłonił się także najważniejszy temat festiwalu: definiowanie problemów społeczno- politycznych oraz komentowanie bieżących wydarzeń wpływających na świat i na nas samych.
piątek
W tym roku pierwszy dzień festiwalu upłynie pod znakiem dwóch premier. Pierwsza - ¡¡¡Oooooleee!!! - będzie dziełem Evy Rufo: Hiszpanki mieszkającej od 13 lat w Poznaniu, aktorki, tancerki oraz nauczycielki języka hiszpańskiego w Instytucie Językoznawstwa UAM. Druga - Spadkobiercy Gepetta - jest efektem pracy Teatru Automaton.
sobota
W sobotę czeka nas spektakl Teatru u Przyjaciół, który zaprezentuje swoje Fobie i tym samym zabierze głos w sprawie płciowości w kulturze. Doświadczymy też czegoś, co Ella Fryer-Smith z Three Weeks opisała w następujący sposób: "To przedstawienie jest zarazem edukacyjne i abstrakcyjne, korzysta się w nim z technologii, świateł, dźwięku, luster, sztućców, a nawet mleka! Czujemy się, jakbyśmy byli wewnątrz żyjącej, oddychającej instalacji artystycznej, eksplorującej nieskończone możliwości kierunków rozwoju przyszłości". Opis dotyczy głośnego spektaklu Sierakowski Komuny Warszawa.
A na koniec sobotniego wieczoru Seks w Bagdadzie, za którym stoi AIDA.
niedziela
W niedzielę także trzy przedstawienia. I będą święta to spektakl Teatru Konsekwentnego - inspirowany reportażami i wywiadami monolog Anety, która straciła męża w katastrofie lotniczej. Ten dramatyczny moment zmobilizował ją, by rozliczyła się sama ze sobą. Jest to także opowieść o obliczu katastrofy smoleńskiej, innym niż te, z którymi mamy do czynienia w mediach.
Zaszczyci nas także Teatr Puszkin, który pokaże spektakl pt. Pietia i wilk.
A na finał nie lada gratka! Jacek Zawadzki z Teatru Kana pokaże swój najsłynniejszy monodram Moskwa-Pietuszki, czyli teatralną wizję poematu Wieniedikta Jerofiejewa w reżyserii Zygmunta Duczyńskiego. Na przełomie lat 80. i 90. było to absolutnie kultowe przedstawienie. Juliusz Tyszka napisał o nim: "Po spektaklu byłem zupełnie pijany. Otrzeźwił mnie dopiero łyk wódki". Zaś Janusz Kowalczyk przekonywał, że to pierwsze przedstawienie na bazie utworów Jerofiejewa, które nie jest apologią picia wódki. Jego zdaniem Duczyński pokazał sens i cel pijackiej eskapady bohatera.

Monika Nawrocka

  • 16. Festiwal Teatralny Maski
  • 7-9.12

Program

Piątek (7.12.)
g. 19 Eva Rufo, ¡¡¡Oooooleee!!!, Malarnia Teatru Polskiego
g. 21 Automaton, Spadkobiercy Gepetta, O.T. Maski

Sobota (8.12.)
g. 18 Teatr u Przyjaciół, Fobie, Scena u Przyjaciół, ul. Mielżyńskiego 27/29
g. 19.30 AIDA, Seks w Bagdadzie, Malarnia Teatru Polskiego
g. 21.30 Komuna Warszawa, Sierakowski, O.T. Maski

Niedziela (9.12.)
g. 17 Teatr Konsekwentny, I będą święta, Malarnia Teatru Polskiego
g. 19 Teatr Puszkin, Pietia i wilk, O.T.Maski
g. 20.30 Jacek Zawadzki, Moskwa-Pietuszki, Malarnia Teatru Polskiego