Kultura w Poznaniu

Książki

Mam wrażenie, że cokolwiek, czego nie napiszę o tej książce, będzie do bólu banalne i płytkie. Biała elegia noblistki z Korei Han Kang to z jednej strony - jak pisze wydawca - "oszałamiające studium kruchości życia", a z drugiej niewyobrażalnie wręcz kameralna opowieść, złożona z czegoś na kształt lśnień świeżego, białego śniegu w słoneczny i mroźny dzień. Z czegoś nieskazitelnie czystego, co aż poraża blaskiem i rozświetla mrok.

Czytaj artykuł

W jednym z wierszy Wisławy Szymborskiej pod tytułem Kilkunastoletnia pewna kobieta spotyka młodszą wersję siebie. Odkrywa, że dzisiaj są bardzo różne, ale jest jeden przedmiot, który łączy je obie, przywodząc na myśl jednakowość doświadczeń - wełniany szalik w kolorowe paski wykonany przez ich matkę. Ten właśnie szalik pojawia się w tytule książki dla dzieci napisanej przez sekretarza polskiej noblistki - Michała Rusinka. Wydawnictwo zilustrowane zostało przez Joannę Rusinek. Na spotkanie z dwojgiem autorów, które odbędzie się już 28 listopada, zaprasza Biblioteka Wojewódzka.

Czytaj artykuł

Paweł Sołtys, jak Marek Nowakowski lata temu, rusza na spacer ulicami Warszawy, miasta palimpsestu. Niesie w sobie kilkuletniego siebie oraz zmarłych przodków, po skroniach spływa mu sierpniowy pot. Idzie z dociekliwością i empatią, po drodze spotyka outsiderów, widma, gołębie i inne miejskie ptaki. Sierpień to proza dzisiejszych albo niedzisiejszych flanerów. XX-wieczna z charakteru, nieco podniosła, czasem nużąca, na szczęście połyskująca w wymiarze językowym.

Czytaj artykuł

"Liście klonu rosnącego przed szpitalem mieniły się złotem i czerwienią. Stałem przy oknie i wyglądałem na zewnątrz. Pomyślałem, że to dziwne, że liście są najpiękniejsze chwilę przed tym, jak opadną".Żeby pisać o książce Uciekinierzy Ulfa Starka nie trzeba szukać pretekstu...

Czytaj artykuł

O tym, że Jadwiga Stańczakowa była bliską przyjaciółką Mirona Białoszewskiego słyszało wielu. Tak niewiele mówi to jednak o niej samej - eksperymentującej pisarce, aktywnej na wielu polach dziennikarce i redaktorce, ale też Żydówce, która uciekła z warszawskiego getta, a wreszcie - córce, żonie, matce i babci. Pamięć o niej przywraca dzisiaj jej wnuczka, Justyna Sobolewska, autorka książki Jadwiga. Opowieść o Stańczakowej.

Czytaj artykuł

"Poznań jest kilkanaście razy mniejszy od Rejdomia" - odnotowuje Piotr Marecki. "W centrum stoi duży kościół [...] jest jedna ulica, a przy niej może z sześć domów. Od kiedy zamknięto sklep, wieś przestała funkcjonować". Zanim kibice Lecha przejmą pociąg do Krakowa, wytłumaczę, że Marecki pisze o Poznaniu w Illinois, założonym przez uchodźców z pobliskiego Radomia. Słyszycie? Redaktor, ba!, prezes Ha!artu właśnie odpala wynajętego opla. Wsiadajmy i jedźmy chłonąć Ameryczkę.

Czytaj artykuł

Maciej Krajewski, znany jako Łazęga Poznańska, społecznik, aktywista, twórca ważnej przestrzeni kultury na Świętym Marcinie, do tej pory swoje refleksje i przemyślenia zamykał w formie fotografii i organizowanych przez siebie akcji i projektów. Teraz sięgnął po poezję, ale w jego debiutanckim tomiku Wiemy już wiemy zdjęcia również są ważną częścią, dopełnieniem wierszy.

Czytaj artykuł

Od momentu wydania Elegii dla bidoków dzieli nas zaledwie kilka lat, a jej młody autor ma dziś przed sobą życiową szansę zostania drugim najważniejszym człowiekiem na świecie - wiceprezydentem USA. Oczywiście o ile wtorkowe wybory w Stanach wygra republikański kandydat Donald Trump. Historia J.D. Vance'a jest jak ucieleśnienie amerykańskiego snu, a jednak budzi pewien niesmak.

Czytaj artykuł

Z Romanem Warszewskim, dziennikarzem, autorem kilkudziesięciu książek o tematyce historycznej i podróżniczej, w tym nagrodzonej w tym roku Bursztynowym Motylem Konkursu im. Arkadego Fiedlera powieści Pierwsza wojna polsko-indiańska - rozmawia Przemysław Toboła.

Czytaj artykuł

Podczas gdy my nie dajemy umrzeć bandyckim legendom o Jeżycach czy Dębcu, Warszawa nuci swoje pieśni o Pradze. Nawet nasza Staszica nie może jednak równać się z praską Brzeską graniczącą z Bazarem Różyckiego. Przez lata okolica ta była wzbudzającym niezdrową fascynację zagłębiem biedy, patologii i traum przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Niebezpiecznym lądem, który podbili dopiero deweloperzy. Tak to przynajmniej wygląda u Macieja Pisuka. Autor książki Staniemy się tacy jak on oddaje głos mieszkańcom przeklętej Brzeskiej.

Czytaj artykuł

Nathan Hill już swoją debiutancką powieścią Niksy dobrych parę lat temu zdobył serca i umysły czytelników w wielu miejscach na świecie. Najnowsze - nie zawaham się użyć tego słowa - dzieło amerykańskiego pisarza wznosi się jednak na wyżyny zarówno znakomitej opowieści, jak i zgłębiania zakamarków ludzkich zachowań, wreszcie także literatury.

Czytaj artykuł

Po tej książce każda telewizyjna "śniadaniówka" doprowadza do skurczu żołądka, w miłym głosie prezenterki radiowej pobrzmiewa wołanie o pomoc, a czytany artykuł cuchnie SEO i reklamami. Paulina Januszewska napisała reportaż o patologii w polskich mediach. O śmieciówkach, L4 jak szef się zgodzi, portalozie, kilkunastogodzinnych dyżurach, mobbingu, używkach i rozbitych rodzinach. Opowieść opiera na relacjach dziennikarek i mediaworkerek, które, harując w branży, straciły zdrowie psychiczne (a czasem i fizyczne), aspiracje zawodowe, a często też wiarę w instytucję dziennikarstwa.

Czytaj artykuł

Siedzieć czasem obrażonym i nie móc przestać? Nienawidzić elektryzujących się włosów? Udawać, że się śpi, żeby uniknąć zabawy z koleżanką? Bać się wszystkiego, co jest chropowate i bąblowate? Nie chcieć urodzinowego przyjęcia, które jest jak "za ciasne spodnie" albo "pieluchy z kupą, brokuły i koszmary senne razem wzięte"? Można! Ale udawać, że tak wcale nie jest, bo rodzice pomyśleliby, że mają dziecko, z którym coś jest nie tak? Kim jest Mika, bohaterka książki Ja to ja Emmy Adbåge i kto powinien o jej przygodach przeczytać?

Czytaj artykuł

Jeden z wierszy wchodzących w skład najnowszego tomu poetyckiego Marcina Barana nosi tytuł Opisanie się. Można by widzieć go jako jedną z intencji tej książki. Od wydania poprzedniej autorskiej publikacji zatytułowanej Niemal całkowita utrata płynności minęło już dwanaście lat, zatem z całą pewnością dzisiaj Baran inaczej opisuje zarówno siebie, jak i świat. O tym, co upływający czas zmienił w nim samym, jego postrzeganiu rzeczywistości oraz w poetyckiej dykcji będzie można pomówić podczas spotkania z cyklu "Seryjni poeci" już 8 października.

Czytaj artykuł

Że pandemia COVID-19, która dopadła nas ponad cztery lata temu, stanie się inspiracją dla niejednego pisarza, reżysera czy artysty, wiadomo było od samego początku globalnej zarazy. Ale że z tej inspiracji powstaną powieści tak dobre, jak choćby Nasi przyjaciele na wsi Gary'ego Shteyngarta, tego nie mogliśmy wiedzieć.

Czytaj artykuł

Powieściowy debiut Karoliny Krasny, Love song, to książka dziwna - eksperymentalna, rozsypująca się ze strony na stronę. Ani dobra, ani zła. Nie jest też przeciętna, jeśli już, to przekombinowana. Jednak w języku autorki drzemie jakaś pociągająca siła i swawola. Słowa lepią się nie z tymi, z którymi wypada, tworząc bezczelne połączenia, które robią dobrze wyobraźni czytelnika.

Czytaj artykuł

To nie musi nas złapać w okolicach czterdziestych urodzin. Może wcześniej, może później. Może też nie mieć wiele wspólnego z metryką, ale raczej z sytuacją w naszym najbliższym otoczeniu - w pracy, w domu. Albo w tym globalnym - wojna za naszą wschodnią granicą czy katastrofa klimatyczna na dłuższą metę też nam nie służą, skoro w każdej chwili potrafią nas rozchwiać. Kryzysy zdają się dziś czaić niemal za każdym rogiem.

Czytaj artykuł

- Ta seria jest bodaj pierwszym cyklem kryminałów rozgrywających się w międzywojennym Poznaniu, który rozrósł się do takich rozmiarów. Wygląda na to, że komisarz Kaczmarek się tu przyjął. Z Piotrem Bojarskim o jego najnowszej powieści Ostatnich gryzą psy rozmawia Mateusz Malinowski.

Czytaj artykuł

- Grandzimy po raz dziesiąty i jesteśmy z tego dumne - mówi Magda Drogoś-Kraszewska, dyrektorka literacka Poznańskiego Festiwalu Kryminału Granda. Jubileuszowa edycja odbędzie się w Starym Browarze na dwóch piętrach Słodowni. Start - 20 września. 

Czytaj artykuł

Jak wygląda obecnie autokracja? Orwellowska wizja Wielkiego Brata wymaga zrewidowania. Teraz za wszechwładnym przywódcą stoi nie tyle (lub nie tylko) partia, ile sieć skorumpowanych firm bogatych na tyle, by sterować propagandą kształtującą umysły milionów osób. O formach autokracji na miarę trzeciej dekady XXI wieku już w czwartek opowie Anne Applebaum. Autorka będzie gościnią CK Zamek.

Czytaj artykuł
Strona 1 2 3 4