Kultura w Poznaniu

Książki

- W latach 80. w Polsce pisano o AIDS przez pryzmat Zachodu, że jest to choroba rozwijająca się gdzieś w tym rozpustnym świecie za żelazną kurtyną, (...) a w Polsce nikt "normalny" żadnych homoseksualistów nie znał, istnieli może gdzieś w parkach i szaletach pod osłoną nocy - mówi Bartosz Żurawiecki, autor reportażu Ojczyzna moralnie czysta. Początki HIV w Polsce.

Czytaj artykuł

Kokaina, o którą zabijali się w Ślepnąc od świateł, to teraz zaledwie specyfik ułatwiający przetrwanie skręta po opio. Na mieście rozgościły się bowiem świetliki - mieszanki oksykodonu i benzodiazepin, zamknięte w fosforyzujących tabletkach. Na gruzach dawnego układu powstaje opioidowe imperium, którym włada demoniczny (i memiczny) psychopata. Dawno temu w Warszawie to głęboko osadzona w pandemicznej rzeczywistości powieść sensacyjna, która nie romantyzuje etosu gangstera. Mówi o pierwotnych instynktach, które czynią ludzi zdolnymi do największych podłości. I ciągną ich do piachu.

Czytaj artykuł

- W fotografii dokumentalnej odbiorca ufa, że to, co mu pokazujemy, jest prawdziwą historią, nie sztucznie wygenerowanym tworem - mówi Adrian Wykrota, poznański fotograf i autor książki Sztuka poza sztuką? Fotografia dokumentalna w Polsce.

Czytaj artykuł

Przy skrzynce pocztowej otworzyłem najnowszy tom Bartłomieja Majzela Nagonka i przypadkowo trafiłem na tekst przegrany zakład, a w nim na frazę: "jeśli próbujesz mnie oswoić - odejdź". I tak jakoś wpadła mi ona w pamięć, że zaczęła rządzić perspektywą patrzenia na otoczenie, napotkanych ludzi. Działała, jakbym był w posiadaniu autentycznej i niewypowiadanej myśli tych, których mijam.  

Czytaj artykuł

Ostatnia powieść Zyty Rudzkiej - nagrodzona Nike Ten się śmieje, kto ma zęby - to literacka rewelacja, z pozoru nieokiełznany żywioł językowy, którym z wprawą i humorem włada autorka. Książka, jakiej dawno nie było - poruszająca tematy uniwersalne w sposób przystępny, a zarazem spektakularny. Uwielbiana przez krytyków i czytelników pisarka już we wtorek 7 listopada będzie gościnią kolejnej odsłony Alei Praw Kobiet organizowanej przez CK Zamek.

Czytaj artykuł

O odkrytej w archiwum i wydanej niedawno przez Bibliotekę Raczyńskich nowej książce Przemysława Bystrzyckiego pt. Labirynt opowiada dr Alicja Przybyszewska, kierownik Ośrodka Dokumentacji Wielkopolskiego Środowiska Literackiego (Dom Literatury).

Czytaj artykuł

Widzę tę powieść może nie jako akt oskarżenia, lecz rozliczenie właśnie, z kilkoma zjawiskami i trendami naszej współczesności. I to naprawdę ważnymi - takimi, które mogą dotknąć czy wchłonąć każdego z nas, a my nawet nie zauważymy kiedy.

Czytaj artykuł

To książka, na którą czekało wielu, choć nikt nie wiedział, że jest w planach. Na początku września Jakub Żulczyk ogłosił, że jego nowa powieść trafi do księgarń w połowie października. Choć każda kolejna publikacja pisarza spotyka się z entuzjazmem czytelników, sytuacja była wyjątkowa. Dawno temu w Warszawie to bowiem kontynuacja fenomenu literatury popularnej ostatnich lat, czyli Ślepnąc od świateł. Sprawca całego zamieszania już w niedzielę spotka się z fanami w Concordia Design.

Czytaj artykuł

Rytualność, zdolność do powtarzalnego angażowania się w struktury zachowań i społeczne uznanie dla tak zdyscyplinowanych form obecności to dla strukturalistów i zwolenników obserwacji systemowej jeden z filarów, na którym opiera się pojęcie "kultury". W najnowszej książce, która ukazała się w niezwykle cennej serii Zrozum prowadzonej przez Wydawnictwo Poznańskie o Rytuałach pisze Dimitris Xygalatas, profesor antropologii z Connecticut.

Czytaj artykuł

Barbara Klicka i Agnieszka Waligóra przygotowały w WBPiCAK-u antologię Przyszli zobaczyć poetkę. To zbiór, który zawiera poezje kobiet. Można w pierwszej chwili pomyśleć, że znowu kryterium płci wygrywa. Że teraz, kiedy w świecie literackim wydaje się, że już większość czytelników, jurorów, wydawnictw, przestała faworyzować teksty ze względu na cechy autora, a istotny jest literacki tembr, nie trzeba w ten sposób komponować zbiorów.

Czytaj artykuł

Szatrawska opowiada o Prusach Wschodnich jak Twardoch o Górnym Śląsku - miotając się między dekadami, rozdrapując pokoleniowe rany i pisząc o wojnie jako mechanizmie przemiany dziejów. Toń to napisana z rozmachem książka o uchodźstwie, przymusowej homogenizacji społeczeństwa i próbach ochrony tożsamości. Oraz o przemocy seksualnej stanowiącej mechanizm upokarzania podbitych i nagradzania najeźdźców.

Czytaj artykuł

Eliza Piotrowska, zdobywczyni tytułu CZŁOWIEKA KULTURY SEZONU 2022/2023 opowiada o przebojowej Cioci Jadzi, a także o swoich marzeniach i tym, co najbardziej inspirujące.

Czytaj artykuł

O jedynej takiej księgarni w Polsce, która przyciąga ludzi szukających dla siebie jakościowej literatury o tematyce LGBT+ (i nie tylko), a która zdobyła tytuł WYDARZENIA SEZONU 2022/2023 w Poznaniu, opowiadają Arek Kluk, założyciel i pomysłodawca, oraz Aleksander Łusiarczyk, kierownik księgarni.

Czytaj artykuł

Ależ ja się bałam zabierać za tę powieść! Po znakomitym Stramerze pomysł kontynuacji opowieści o losach zasymilowanej żydowskiej rodziny - w dodatku w Polsce, podczas II wojny światowej - wydawał się karkołomny. A jednak Mikołaj Łoziński, nie pierwszy raz zresztą, udowodnił, że jest znakomitym pisarzem.

Czytaj artykuł

To opowieść o odchodzącym w niepamięć świecie, w którym doskonale odnalazłby się Nowakowski. Pisana z pazurem Himilsbacha i olbrzymią świadomością językową. Smutna i zabawna, prosta i dopracowana. Ten się śmieje, kto ma zęby, nagrodzona Literacką Nagrodą "Nike" 2023, a także Poznańską Nagrodą Literacką powieść Zyty Rudzkiej, to miejska ballada, w której pobrzmiewają echa pieśni ulicznych bardów. A jednocześnie supernowa wśród utworów opowiadających o odchodzeniu i stracie.

Czytaj artykuł

Pozornie w tej powieści niewiele się dzieje. Zmieniają się pory roku, bohaterowie szwendają się po mieście, nieraz razem, innym razem osobno, a to pójdą do pracy, a to spotkają się niespodziewanie na kolacji... Ta książka jest o świecie, którego dziś już nie ma.

Czytaj artykuł

- Obalamy obiegowe mity związane z seksualnością osób 55+ i dajemy praktyczne wskazówki dotyczące czerpania przyjemności z seksu w dojrzałym wieku - mówi Klaudia Latosik, edukatorka psychoseksualna i terapeutka, współautorka książki Najlepsze przed Tobą. O dojrzałej sztuce kochania.

Czytaj artykuł

Ona wiersze zaczęła pisać po inwazji. Poszukiwała języka literackiego zdolnego do opisu apokaliptycznej rzeczywistości. Zmarła po ostrzale Kramatorska. On na koncie miał już 13 książek. Był poetą, aktywistą i popularyzatorem nauki. Jego szczątki znaleziono w masowym grobie w Iziumie. W sobotę w Centrum Kultury Zamek, w ramach Ukraińskiej Wiosny, odbędzie się wydarzenie upamiętniające Wiktorię Amelinę i Wołodymyra Wakułenkę - twórców zabitych przez rosyjskich agresorów.

Czytaj artykuł

Mimo że to na ich barkach spoczywał obowiązek utrzymania gospodarstwa domowego i wyżywienia bliskich - a często i dobrodzieja właściciela folwarku - przez stulecia odmawiano im prawa do swobodnej wypowiedzi. Choćby w sprawach dotyczących ich losu. A może nawet zakładano, że głosu najzwyczajniej nie mają. Opowieść o tych kobietach to ważny wątek ludowej historii Polski. Szczegółowo bada go Joanna Kuciel-Frydryszak. Autorka książki Chłopki. Opowieść o naszych babkach w najbliższy wtorek będzie gościnią CK Zamek.

Czytaj artykuł
1 4 Strona 5 6 7 8