Zdjęcie medalu Łukasz Górka, 1571 (odlew XIX-wieczny), artysta nieokreślony, srebro, lany, śr. 42 mm, waga 28,44 g (awers).

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Wielkopolska w monetach..." w ramach cyklu Czwartki dla seniorów

08.12.2022
12:15

Wydarzenia towarzyszące wystawie Wielkopolska w monetach i medalach. Podróż przez tysiąclecie

  • 8.12, g. 12.15 oprowadzanie kuratorskie po wystawie w ramach cyklu Czwartki dla seniorów

Kolejne wydarzenia towarzyszące:

  • 9.12, g. 18 O twórczości Józefa Stasińskiego - wykład Marty Piekarskiej
  • 10.12, g. 14 oprowadzanie kuratorskie po wystawie
  • 11.12, g. 14 spotkanie z kuratorem Co możemy wyczytać z monet średniowiecznych? Perełki numizmatyki polskiej od X do XIII w. - wykład Witolda Garbaczewskiego
  • 16.12, g. 18 spotkanie z kuratorem pt. Jak to z początkiem pieniądza polskiego bywało i o czym mówią monety pierwszych Piastów? Sekrety ideowego przesłania monetach - wykład Agnieszki Murawskiej
  • 17.12, g. 12 oprowadzanie kuratorskie po wystawie
  • 30.12, g. 18 oprowadzanie kuratorskie po wystawie

Wystawa czasowa "Wielkopolska w monetach i medalach. Podróż przez tysiąclecie" jest największą od wielu lat wystawą numizmatyczną, jaka zorganizowano w Poznaniu. Pokazuje blisko tysiąc pięćset artefaktów.

Zaprezentowane zostaną najbardziej interesujące obiekty z Gabinetu Numizmatycznego Muzeum Narodowego w Poznaniu, a także numizmaty z Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej w Kaliszu, Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku i ze zbiorów prywatnych.

Wielkopolska to miejsce początków polskiego  państwa i nieco później - polskiego mennictwa. Jak chyba żaden inny polski region, Wielkopolska jest niejako predestynowana do tego, aby na tle jej dziejów wewnętrznych przedstawić historię państwowości polskiej od początków aż do chwili obecnej. To być może tutaj właśnie, na Ostrowiu Lednickim lub w Poznaniu, odbył się chrzest Mieszka I, to na wielkopolskiej ziemi Bolesław Chrobry swoją koronacją podniósł znaczenie państwa do rangi królestw i kazał wybić pierwsze polskie monety, w tym taką, na której po raz pierwszy pojawia się nazwa państwa (Polonia). To w Wielkopolsce usytuowane były mennice, w których ujrzały światło dzienne najbardziej reprezentacyjne polskie monety nowożytne, jak również wykonane zostały piękne medale, którą to tradycję wielkopolscy artyści kontynuują do dzisiejszego dnia.

Wystawa "Wielkopolska w monetach i medalach. Podróż przez tysiąclecie" jest podzielona na dwa wątki. Pierwszy to ekspozycja monet (skarby, monety powszechnego obiegu bite w Wielkopolsce z okresu średniowiecza i nowożytności, monety polskie związane z Wielkopolską i współczesne żetony promocyjne).
Drugi prezentuje medalierstwo (okres staropolski, okres zaborów, okres Drugiej Rzeczpospolitej, okres po 1945 roku).

________________________________________

Muzeum czynne: (dostępność w święta prosimy sprawdzać na stronie Muzeum)

  • wt.-czw., g. 10-17,
  • pt., g. 11-20,
  • sob.-niedz., g. 11-17

dodatkowo we wtorki na wystawy stałe wstęp wolny.

Bilety dostępne w kasie Muzeum.