Malta Festival 2014. Idiom: Ameryka Łacińska: mieszańcy

09.06 – 29.06.2014

Już 9 czerwca rusza trzytygodniowe maltańskie lato! Spektakle teatralne i taneczne, performance, koncerty, filmy, sztuki wizualne, warsztaty, spotkania i wydarzenia dla dzieci trwać będą w kilkunastu miejscach Poznania od rana do późnej nocy. Przejrzyj program Malta Festival Poznań już dziś i sprawdź, kiedy będzie można kupić karnety, wejściówki w cenie 15 zł i odebrać bezpłatne wejściówki, a na które wydarzenia wstęp będzie wolny, na www.malta-festival.pl.

Bohaterem tegorocznej Malty jest Rodrigo García - kurator idiomu Ameryka Łacińska: Mieszańcy. Garcia, w roli reżysera teatralnego, przywiezie do Poznania swój ikoniczny spektakl Golgota Picnic, który wzbudzał gwałtowne reakcje widzów w najważniejszych ośrodkach teatralnych świata. Jego twórczość wstrząsa, grozi i prowokuje. Sam Garcia mówi o niej "mam do zaoferowania poezję, ale wielu ludzi nie jest na nią gotowych."

Tegoroczna Malta to także dwóch legendarnych artystów. Choreografie Anne Teresy de Keersmaeker inspirowały najwybitniejszych twórców współczesnego teatru i tańca, ale i głośne postacie popkultury - jej ruchy sceniczne powtarzała w klipach m.in. Beyonce. Keersmaeker przyjedzie do Polski po raz pierwszy z tak szeroką prezentacją swojej twórczości, obejmującą wydarzenia taneczne, nagrania spektakli i spotkania. Już w pierwszy weekend festiwalu zobaczymy Fase - słynny spektakl oparty na kompozycjach Steve'a Reicha, w którym tańczy sama choreografka. Gratką jest fakt, że na spektakle Anne Teresy de Keersmaeker, które cieszą się ogromną popularnością na całym świecie, obowiązują bezpłatne wejściówki.

Muzyczną wisienką na torcie będzie koncert Damona Albarna - 29 czerwca.

Generator Malta wraca na pl. Wolności z wzmożoną, latynoską energią. W miasteczku festiwalowym, przez trzy tygodnie, dzień będziemy witać poranną Capoeirą i Zumbą, zagramy w bule, badmintona, spotkamy się na warsztatach i fajfach: lekcjach tańców latino. Każdy tydzień to inny temat i inne zjawisko. Zaczniemy od "alternatywnych codzienności", w drugim tygodniu władzę w Generatorze przejmie "demokracja dziecięca', w trzecim - doprowadzimy do "spotkania światów', czyli Ameryki Łacińskiej i Poznania. Na pustym na co dzień pl. Wolności w czerwcu zatopić się będzie można w kolorowych hamakach i posmakować kuchni Ameryki Łacińskiej. Wieczorem w programie: spektakle, koncerty i silent disco do rana oraz nocowanie na placu.

Generator Malta to także ogrody miejskie tworzone wspólnie z mieszkańcami, którym towarzyszy program wydarzeń kulturalnych. Po raz pierwszy w Polsce odbędzie się międzynarodowy zjazd twórców ogrodów społecznych.

W ramach Malta Festival Poznań zobaczymy w pigułce przegląd najciekawszych wydarzeń poznańskiej sceny: spektakli tanecznych (Stary Browar Nowy Taniec przygotowuje specjalny program z okazji 10-lecia działalności), spektakli z repertuaru Teatru Nowego i Teatru Polskiego w Poznaniu, Republiki Sztuki Tłusta Langusta, Sceny Roboczej a także fundacji Orbis Tertius, współtworzonej przez Lecha Raczaka i Teatru Ba-Q - grupy artystycznej Baraku Kultury. W lipcu, wyjątkowo już po festiwalu, będzie można wziąć udział w wydarzeniach dla najmłodszych w ramach programu Sztuka Szuka Malucha.

Szczegóły programu poznamy podczas konferencji prasowych 12 maja w Warszawie i 13 maja w Poznaniu.

12 maja o godz. 12.00 ruszą: sprzedaż karnetów w cenie 120 zł, w ramach których będzie można zobaczyć 10 wydarzeń oraz wydawanie bezpłatnych wejściówek. Tydzień później będzie można kupić wejściówki w cenie 15 zł na pojedyncze wydarzenia. Bilety na koncert Damona Albarna są już dostępne w sprzedaży.

Bilety dostępne w: