x

Scena Czytana: Wada serca

2018-11-14 ( środa )
18:00
Scena Wspólna, ul.Brandstaettera 1 / ul. Za Cytadelą

Kategoria: Inne Dziecko

Ile razy chciałeś/chciałaś cofnąć czas? Ile rzeczy mógłbyś/mogłabyś sobie wtedy powiedzieć? To, co dzieje się teraz nie zawsze jest zrozumiałe od razu, wiele spraw wymaga czasu. 
Doskonale zrozumiał to bohater sztuki, dla którego wydarzenia z przeszłości miały związek z jego wadą serca, z tym, kim jest, a raczej z tym, kim był w oczach matki.
Chłopiec dorastał w przekonaniu, że jest złym człowiekiem, trudnym dzieckiem, egoistą "bez serca", a jego choroba to ogromny ciężar dla całej rodziny. Poczucie beznadziei pielęgnowała w nim od zawsze matka, która pragnęła tylko świętego spokoju, lecz nie umiała okazywać miłości.
Kształtujący się młody człowiek żył z ograniczeniami, które wymusiła na nim choroba - jak się później okazało - wmówiona mu w dzieciństwie, symboliczna. Dialog bohatera prowadzony z samym sobą z przeszłości jest retrospekcją zdarzeń i próbą rekonstrukcji myślenia kilku- i kilkunastoletniego chłopca. Rozmowa jest jednocześnie poszukiwaniem odpowiedzi na pytanie: kim jestem jako dorosły, co mnie definiuje i czy Ja-Upragniony w oczach matki jest Ja-Prawdziwym.

Twórcy:
Tekst: Przemysław Jurek
Reżyseria oraz dyskusja: Krzysztof Cicheński
Wykonanie: Klub przy Wspólnej

Cykl spotkań pod nazwą SCENA CZYTANA zaprasza do zapoznawania się z najnowszymi sztukami teatralnymi w formie czytanej przez zawodowych aktorów. Centrum Sztuki Dziecka powołało ją w roku 2005, zapraszając młodzież poznańskich gimnazjów i liceów na spotkania z autorami oraz ich tekstami o aktualnej i ważnej dla młodych ludzi problematyce: dojrzewania, przemocy, problemów w rodzinie, nietolerancji, ale także miłości, przyjaźni, lojalności i in. Teksty pochodzą z zeszytów Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży.
Po każdej prezentacji tekstu odbywa się dyskusja, podczas której widzowie mogą debatować nad usłyszanem właśnie tekstem.

Czas trwania: 60 min. + dyskusja
Wiek uczestników: od 14 lat
Bilet powinien mieć każdy widz, niezależnie od wieku (dziecko, rodzic, opiekun).

Bilety: 2,50 i 5 zł.

opr.sw

Bilety dostępne w:

Zobacz www.csdpoznan.pl/