a

Wystawy fotografii Katarzyny Majewskiej pt. Desiderium

10.11 – 30.11.2018

Ekspozycja poświęcona jest Gruzji.

Z katalogu wystawy:

" (...) Katarzyna Majewska wystawia swoje prace od roku 2013. Z niezwykłą regularnością, raz do roku prezentuje swoje fotografie w galeriach miejskich Poznania. Po wystawach zatytułowanych Gruzja. Zwykła / Niezwykła, Nieznośna lekkość bytu? czy Los. Fotografie z Gruzji, która prezentowana była w 2017 roku w Teatrze Ósmego Dnia, tym razem możemy zobaczyć materiał poświęcony współczesnemu gruzińskiemu społeczeństwu pod nazwą Desiderium.

Niełatwo znaleźć poza językiem łacińskim słowo, które oddaje w jednym brzmieniu to, co mogą wyrażać fotografie prezentowane na wystawie Desiderium, czyli tęsknotę, pragnienie, życzenie, prośbę, żal i pożądanie.

Wielość znaczeń występuje nie tylko w języku polskim. W języku gruzińskim oddają to słowa: ქანცვა, სევდა, კაეშანი, სურვილი, წადილი...

(...) W swojej pracy Katarzyna Majewska posługuje się autorską metodą fotograficznej superwizji kultury. Obrazy utrwalone w kadrze podczas kilku podróży do Gruzji, stanowią zapis świata, który powoli osuwa się w niepamięć i niebyt. Autorka obserwując od kilku lat proces kulturowej atrofii postkomunistycznego społeczeństwa i podejmuje próbę powstrzymania ostatecznego unicestwienia zjawisk, poprzez utrwalanie obrazów, które wkrótce nie będą istnieć w rzeczywistości poza dokumentacją fotograficzną.

(...) Obiekty podzielone są na dwie grupy: w pierwszej sali (mniejszej) wyeksponowane są fotografie barwne, w postaci wydruków w formacie 50x70 cm, w drugiej sali prezentowane są prace monochromatyczne w formacie 24x36 cm, prezentowane w klasycznej oprawie. Łącznie na wystawie zaprezentowano 36 obiektów. Prace pochodzą z lat 2014 - 2018.

Kuratorem wystawy jest Marcin Olejnik.

Wystawa współfinansowana jest przez Miasto Poznań.

Otwarcie: 10.XI.2018 r. o godz. 18.00

Wstęp wolny.

_
opr.LT

Baner