baner

Lech Raczak - Gra z teatrem / Misterium buffo

2019-10-18 ( piątek )
19:00
Collegium Maius, ul. Fredry 10, Poznań

Kategoria: Inne

Lech Raczak o spektaklu:

"Misterium buffo" jest najgłośniejszym i najbardziej emblematycznym, sztandarowym niejako przedstawieniem Daria Fo, człowieka teatru, aktora, reżysera i dramaturga, laureata literackiego Nobla (1997). Kilka komedii Fo wystawiono w ostatnich latach w Polsce (nawet w Teatrze Telewizji).
Jednak ten tekst - powtórzmy - najważniejszy w dorobku twórcy, wystawiany w całym świecie, (według danych włoskiej agencji autorskiej w ciągu 45 lat od premiery osiągnął zadziwiającą liczbę 5.000 przedstawień) - jest w naszym kraju zupełnie nieznany. Opowiada - w sposób komiczny, sięgający kulturowych tradycji karnawału i błazenady - fragmenty Świętej Historii. Spektakl był swego czasu obiektem polemik: zarzucano mu nawet bluźnierstwo, choć tekst jest pełen miłości i podziwu do bohatera większości opowieści - Jezusa z Nazaretu.
Powodem ataków była zapewne krytyka doczesnego kształtu zinstytucjonalizowanej religii, uwikłanej we władzę ziemską i eksponującej bogactwo i splendor.
Dziś - w czasach papieża Franciszka - dawna krytyka Fo uzyskuje nieoczekiwanie propapieski wymiar. Największym i niezwykłym walorem tekstu i przedstawienia, które można na jego podstawie zrobić, jest niezwykły splot komizmu i wzruszenia, przyziemnej ludzkiej miary i nadludzkiej siły świętości, sacrum
i profanum: poruszający i ludzki wymiar transcendencji."

Występują:

  • Małgorzata Walas-Antoniello,
  • Wojciech Siedlecki,
  • Janusz Stolarski,
  • Paweł Stachowczyk,
  • w roli Aniołów - Paweł Paluch/Katarzyna Klebba

Spektakl bezpłatny - rezerwacja wejściówek - fundacja@orbistertius.pl

_
opr.LT