Dźwięk nocy letniej

Cykl darmowych koncertów plenerowych #NaFalach to projekt, bez którego wakacje w Poznaniu już nawet trudno sobie wyobrazić. Podczas dotychczasowych edycji, organizowanych od 2019 roku (z przerwą w 2020 roku z powodu pandemii), w jego ramach odbyło się wiele koncertów pokazujących, że lato w naszym mieście to żaden kulturalny sezon ogórkowy, lecz okazja do spędzenia wolnego czasu równie muzycznie - tyle że pod chmurką. Nie inaczej będzie i tym razem - na lipcowych koncertach Luxtorpedy, Sorrry Boys, LemON i Happysad.

. - grafika artykułu
Happysad, fot. materiały prasowe

Występy takich gwiazd, jak Bednarek, Paulina Przybysz czy ekipa z projektu Albo Inaczej, odbywające się nad Jeziorem Maltańskim czy - tak jak będzie to w tym roku - na Strzeszynku, już nie raz pokazały, że #NaFalach to świetna, dobrze sprawdzająca się formuła, dzięki której lato w stolicy Wielkopolski naprawdę dobrze brzmi. W pierwszy i ostatni weekend lipca w ramach #NaFalach odbędą się koncerty nie do przegapienia, zwłaszcza przez miłośników polskiego rocka. Posłuchamy go w kilku równie interesujących smakach.

Na pierwszy ogień zagra Luxtorpeda (1.07), która z wielkim hukiem powróciła niedawno z nowym albumem Omega, wzniecając płomień, jakiego w muzyce grupy jeszcze nie było. Nowe numery zespołu Roberta "Litzy" Friedricha to przede wszystkim bezkompromisowość, surowość i czysta energia, co pokazały już singlowe Antonówka czy Przygotuj się na najlepsze.

Nie mniej ciekawie będzie dzień później, kiedy na Strzeszynku pojawi się grupa Sorry Boys (2.07), by przypomnieć swe największe przeboje, których w ciągu tych 16 lat grupa Beli Komoszyńskiej (nie bez powodu określanej "polską Florence Welch") nazbierała całkiem sporo. Choć z początku zespół pisał głównie piosenki stricte rockowe, to z czasem zaczął eksperymentować z syntezatorową elektroniką, dzięki której dziś Sorry Boys to ekstraklasa polskiej muzyki alternatywnej, co najlepiej pokazał ich ostatni, wydany przed trzema laty album Miłość, z którego piosenek na koncercie z pewnością nie zabraknie.

Napraw, Jutro, Scarlett, Nice, Będę z tobą - to tylko przykłady największych hitów pop-rockowej grupy LemON (29.07), która w tym roku świętuje 10-lecie istnienia, dekadę wypełnioną platynowymi płytami i wyprzedanymi biletami na setki koncertów w całej Polsce. "Dojrzewaliśmy razem. Kłóciliśmy się. Rozstawaliśmy. Tęskniliśmy. Odkrywaliśmy. Przeżywaliśmy..." - wspomina w zapowiedzi zorganizowanej z tej okazji trasy Igor Herbut, lider zespołu, a zarazem jeden z najlepszych i najciekawszych głosów w polskiej muzyce rozrywkowej po 2000 roku. Przesada? No to posłuchajcie choćby jego Mamo, tyś płakała w ostatnim duecie z Sanah.

Jakby tego było mało, podczas cyklu #NaFalach będzie również można posłuchać Happysad (30.07), dziś już ikony polskiego alt-rocka, która w ubiegłym roku świętowała 20-lecie działalności, przynosząc nam nowy, bardzo udany krążek Odrzutowce i Kowery. Myśleliście, że załoga Kawalca zaczęła i skończyła się na Zanim pójdę? Nic bardziej mylnego. Widzimy się na Strzeszynku!

Sebastian Gabryel

  • cykl koncertów #NaFalach
  • 1, 2, 29 i 30.07
  • Strzeszynek
  • wstęp wolny

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2022

sieci społecznościowe