Założycielką Wandalistek (nazwa od imienia ich patronki - Wandy Rutkiewicz) jest Daria Sieracka - wspinaczka i propagatorka kobiecych działań w górach. Od lat wyprawia się w góry wysokie, a eksplorując szczyty na różnych kontynentach, zbiera obserwacje, opinie i doświadczenia swoje i współpodróżniczek. W 2016 roku stworzyła społeczność miłośniczek wspinaczki, gromadząc je pod szyldem "Kobieta Górom". A pod koniec stycznia tego roku powołała do życia Fundację Wandalistki. "Wspieramy profesjonalistki w realizacji ambitnych górskich i wspinaczkowych projektów oraz amatorki stawiające swoje pierwsze kroki w górach" - tak tłumaczą najważniejsze cele fundacji. Ale też odważnie formułują hasła przeciw wykluczeniu kobiet w górach. Na matronkę fundacji wybrały Wandę Rutkiewicz - prekursorkę polskiego himalaizmu kobiecego, ikonę światowego alpinizmu: "Nazwa naszej fundacji musiała nawiązywać do kobiety (...), która kolejnym pokoleniom kobiet przetarła szlaki w górach wysokich i pokazała, że »w góry bab się nie zabiera«, bo... same idą, gdzie chcą" - piszą na stronie wandalistki.org.
Jednym z pierwszych przedsięwzięć fundacji jest organizowany we współpracy z poznańskim kinem Muza Przegląd Kobiecych Filmów Górskich i Podróżniczych. - To pierwszy i jedyny taki filmowy przegląd w Polsce. Trzy dni w towarzystwie wielu inspirujących kobiet - mówi Daria Sieracka. - Pokażemy siedem filmów skupionych wokół kobiecych eksploracji, górskich przygód i podróży - zapowiada.
Wśród nich: hiszpański dokument Cholitas o rdzennych mieszkankach Boliwii, które biorą udział w wyjątkowej wyprawie na Aconcaguę, a także dokument Naretoi (po masajsku: "kobiety wspierają kobiety"), który podąża za grupą Masajek i Amerykanek podczas ich samodzielnej wyprawy na szczyt Mount Kenya. Connection opowiada o dziewczynach z Francji, Czech i Kanady, które rozciągnęły półkilometrową taśmę highline między dwiema wieżami skalnymi na pustyni w amerykańskim stanie Utah i spędziły na tych wieżach kilka dni, przemieszczając się po taśmie. Wśród bohaterek filmów jest też m.in. Nasim - jedyna w Iranie wspinaczka, która marzy o otwarciu nowej drogi w Alpach; Angelika Rainer - trzykrotna mistrzyni świata we wspinaczce lodowej, Myrtle Simpson - pierwsza kobieta, która przetrawersowała polarną czapę lodową Grenlandii, oraz Martina i jej mama Tania, które wyruszają na półroczną wyprawę przez zdradliwe Góry Nadbrzeżne Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie.
Program przeglądu uzupełnią spotkania i rozmowy ze wspinaczkami i podróżniczkami o roli kobiet we współczesnej wspinaczce oraz sportach górskich.
Sylwia Klimek
- Przegląd Kobiecych Filmów Górskich i Podróżniczych
- 1-3.04
- kino Muza
- więcej
© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2022
Zobacz także
Zobacz również

Kultura na weekend

ZAPISKI Z LAMUSA. 7 dni z Matejką

Podziemie antychałturnicze
