Krzysztof Pieczyński jest znany głównie z ekranu i sceny. Po debiucie w filmie "Wielki bieg" w 1981 roku, swoich sił próbował także na amerykańskich scenach. W 1995 roku powrócił do Polski i przypomniał o sobie rolą Brunona Walickiego w serialu "Na dobre i na złe". Pojawił się także m.in. w obsadzie świetnego filmu Jana Jakuba Kolskiego "Jasminum", w którym wcielił się w postać brata Czeremchy, oraz w "Sali samobójców". Ale aktor od ponad trzydziestu lat pisze także wiersze i opowiadania. - Obydwa zawody są równie ważne. Jeżeli podliczyłbym czas, który oddałem aktorstwu w ciągu ostatnich lat i pisarstwu, przy czym pisaniu zawsze towarzyszy czytanie innych pisarzy, gromadzenie notatek, to na przestrzeni ostatnich szesnastu lat po podsumowaniu dni zdjęciowych, aktorstwo zajęłoby dwa lata, a czternaście lat przypadło na pisanie - tłumaczył kiedyś w jednym z wywiadów.
Aktor jest autorem kilku tomików poezji: "Wiersze z aniołem", "Słońce mruczy", "Sto snów jednej nocy", "Ikony" czy "Świt" oraz twórcą opowiadań: "Podgarbiony" i "Listy z Ameryki". W ubiegłym roku wydał swoją pierwszą powieść - "Dom Wergiliusza". "Krzysztof Pieczyński tak w literaturze, jak i w aktorstwie, daje nam całego siebie. Nie stosuje półśrodków. Nie idzie na kompromis. Odkrywa się całkowicie. Jest porażająco uczciwy [...] Pracuje w natchnieniu romantyków minionej epoki, nieprzystającym do naszych czasów. I jak romantyk niesie w sobie poczucie posłannictwa. Wsłuchując się w swoją duszę, idzie za jej głosem. Pragnie ją zgłębić i przygotować się na oddzielenie od ja. Poszukuje miłości i to jest najważniejsze w jego życiu" - pisze o artyście filolożka, tłumaczka i eseistka, Małgorzata Sady.
Jego wiersze doceniają też czytelnicy, rozmawiając o nich na forach internetowych. "Współcześni poeci mają tę przewagę, że dokładnie wiedzą - gdzie, co i jak boli" - czytamy na jednym z nich. "Był taki czas, kiedy żyłam jego wierszami..." - pisze internautka.
Wieczór autorski Krzysztofa Pieczyńskiego odbędzie się w najbliższy czwartek - 23 stycznia o g. 18 w Bibliotece Raczyńskich.
Monika Nawrocka-Leśnik
- wieczór autorski Krzysztofa Pieczyńskiego
- Biblioteka Raczyńskich (pl. Wolności 19, sala 1)
- 23.01, g.18
- wstęp wolny
Zobacz także
Zobacz również

Zatopieni w rozkładzie

PROSTO Z EKRANU. Stary człowiek i deska

Wczoraj i dziś nad Rusałką
