grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Chwaliszewo dawniej i dziś

Piasek, leżaki, muzyka, rozmowy, ognisko. Wspomnienia z wakacji? Nic podobnego. To promocja albumu "Chwaliszewo. Poznańska Wenecja" autorstwa Jana Kaczmarka, opublikowanego przez Wydawnictwo Miejskie Posnania.

Fot. M. Malinowski - grafika artykułu
Fot. M. Malinowski

Gdzie można zorganizować promocję książki o Chwaliszewie, jeśli nie nad Wartą, a KontenerART, który użyczył swojej przestrzeni okazał się miejscem idealnym. Przy wspaniałej, jeszcze letniej pogodzie, licznie zgromadzeni goście, siedząc wygodnie na leżakach, słuchali, jak autor, "ostatni chwaliszewiak", opowiada o tej części miasta, jego zamierzchłej historii i tej niedawnej, aż po dzień dzisiejszy. Później był czas na dedykacje i indywidualne rozmowy przy ciastkach, winie i przy muzyce zespołu Fake Circus. Władze Poznania reprezentował przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Ganowicz, a także radni Łukasz Mikuła (przewodniczący Komisji Polityki Przestrzennej), Wojciech Kręglewski i Andrzej Bielerzewski.

Sam album, oprócz opisu dziejów Chwaliszewa, zawiera 150 unikalnych fotografii, przypominających fantastyczną historię tego miejsca, ludzi, przywołuje wspomnienia, anegdoty i legendy. Na przykład ta o czarnym psie Gawrielu, który błąkał się po Czartorii i okolicznych uliczkach. Skąd wziął się ów pies i co takiego robił? O tym i o innych ciekawostkach opowiada książka.

Album kończy się wizjonerskimi projektami, których autorzy przywracają rzekę miastu, a Chwaliszewu dawny urok. Być może kiedyś tutejsi mieszkańcy doczekają się wody, a Chwaliszewo znowu stanie się poznańską Wenecją.

"Chwaliszewo. Poznańska Wenecja"

Wydawnictwo Miejskie Posnania

Poznań 2011

  • Autor: Jan Kaczmarek
  • Redakcja i opracowanie: Danuta Książkiewicz-Bartkowiak
  • Projekt graficzny: Anna Wybierała

Fotografie pochodzą ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu, Muzeum Historii Miasta Poznania, Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków, Archiwum Państwowego w Poznaniu, Biblioteki Kórnickiej PAN oraz ze zbiorów prywatnych. Fotografie współczesne wykonał Piotr Skórnicki.

Fragment historycznego planu Poznania pochodzi ze zbiorów Biblioteki Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, a fragment współczesnego planu przygotował Zarząd Geodezji i Katastru Miejskiego "Geopoz".

Album powstał dzięki wsparciu finansowemu spółki Aquanet.

"Chwaliszewo" można kupić w placówkach Wydawnictwa Miejskiego Posnania: Centrum Informacji Miejskiej i Centrum Informacji Turystycznej, w sklepie internetowym Wydawnictwa oraz w poznańskich księgarniach.