grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Bambrzy w Aferze

Od października studenckie Radio Afera powraca do czytania książek na antenie i zaczyna od bamberskiej sagi "Przez zmierzchy i świty" Mai Rausch. Książka została wydana nakładem Wydawnictwa Miejskiego Posnania na 300 rocznice przybycia do Poznania pierwszych osadników z Bambergu.

Fot. Radio Afera - grafika artykułu
Fot. Radio Afera

Powieść czytana będzie na antenie Afery od 30 września do 25 października, od poniedziałku do piątku, w kilkuminutowych fragmentach, o godz. 8.30 i 16.30. Czytanie książek to już tradycja studenckiego radia Politechniki Poznańskiej.

"Przez zmierzchy i świty" Mai Rausch to pełna ciepła, historii i wspomnień książka o poznańskich Bambrach. Są w niej też wątki rodzinne, bowiem przodkowie autorki byli wśród osadników z Górnej Frankonii, którzy 300 lat temu przywędrowali do Poznania. Czytelnicy otrzymują opowieść o grupie mieszkańców pochodzących z okolic Bambergu, którzy w XVIII wieku przybyli w okolice Poznania, by zagospodarować wsie wyludnione w wyniku wojen i zarazy.

Pisanie powieście zostało poprzedzone wielomiesięcznym przygotowaniem. Autorce zależało, by jak najwierniej przedstawić prawdę historyczną i miejsca akcji. Za materiał źródłowy posłużyły m.in. stare mapy, pruskie dokumenty oraz oryginał kontraktu lubońskiego, który udało się jej odnaleźć w Archiwum Państwowym w Poznaniu. Maja Rausch przedstawia dzieje bamberskiej społeczności, a także własnej rodziny, od połowy XVIII wieku aż do 2019 roku, ich życie codzienne, radości, troski, problemy. Dopełnieniem narracji powieści jest zbiór archiwalnych fotografii ukazujących życie Bambrów.

Maja Rausch (ur. 1980), poznanianka o bamberskich korzeniach. Ukończyła studia na wydziale Edukacji Artystycznej w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, studiowała też historię sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Z zamiłowania mediewistka, wielbicielka kultury celtyckiej i twórczości Tove Jansson. Prowadzi warsztaty plastyczne dla dzieci. Autorka kolorowanek Zostań młodym Poznawcą (2011) i Zostań małym Poznawcą (2011, wydanie w języku czeskim Staň se malým znalcem Poznaně!, 2016), Bambrowanka (2019) oraz powieści Szachownica, czyli sztuka rozPoznania (2017). Od dziewięciu lat z pasją wykonuje zawód przewodnika miejskiego po Poznaniu. Jest laureatką Konkursu Literackiego "Poznań - miasto to powieść" (2016).

oprac. red.