grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Czekamy na filmy z Poznania

Jak zachęcić filmowców, aby wybierali Poznań na miejsce kręcenia zdjęć? Pomysł przedstawili podczas konferencji prasowej na pl. Wolności: przewodniczący Komisji Kultury i Nauki Grzegorz Jura oraz wiceprezydent Poznania Mariusz Wiśniewski.

Realizacja zdjęć do filmu "Orlęta" w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza, plenerem był Ostrów Tumski i Most Jordana (fot. Poznan Film Commission) - grafika artykułu
Realizacja zdjęć do filmu "Orlęta" w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza, plenerem był Ostrów Tumski i Most Jordana (fot. Poznan Film Commission)

Zachęta dla branży filmowej, aby właśnie w Poznaniu realizować swoje produkcje (fabularne, dokumentalne, czy reklamowe), polegać ma na stworzeniu preferencyjnej stawki za zajęcie pasa drogowego. Obecnie stawka wynosi 8 zł za 1 m kw. dziennie, a w propozycji uchwałodawczej, której inicjatorem jest radny Grzegorza Jurę ta stawka ma wynosić jedynie 10 gr za 1 m kw. dziennie. To znacznie korzystniej niż np. w Warszawie, Wrocławiu, czy Krakowie.

Realizacja filmów w Poznaniu, to nie tylko prestiż dla miasta, ale i wymierne korzyści gospodarcze. Branża filmowa realizując produkcje korzysta na miejscu z wielu produktów i usług (gastronomia, hotelarstwo, usługi komunalne), jest to więc korzystne dla lokalnych przedsiębiorców. Ponadto przyciąga do miasta turystów podążających śladem filmowych bohaterów.

Projekt uchwały trafi na sesję Rady Miasta prawdopodobnie 1 czerwca. Ma już poparcie klubu Koalicji Obywatelskiej, ale jak podkreślają Grzegorz Jura i Mariusz Wiśniewski, jest to projekt apolityczny i zachęcają do poparcia także pozostałe kluby w Radzie Miasta.

W Poznaniu wsparciem i pomocą organizacyjną dla ekip filmowych zajmuje się Poznan Film Commission, działający w strukturach Estrady Poznańskiej. PCF prowadzi również bazę miejsc mogących być atrakcyjna lokacją do realizacji filmów.

mm

Zobacz także: