grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Dla komfortu i godności

W miejskiej toalecie na Dworcu Zachodnim pojawiła się komfortka - czyli dodatkowe pomieszczenie, wypełnione sprzętem dla osób z niepełnosprawnościami, przystosowane do przewijania dorosłych i dzieci.

W pomieszeniu przewijak dla osób dorosłych, podnośnik, drzwi wejściowe rozsuwane, ściany wyłożone kafelkami - grafika artykułu
Komfortka na Dworcu Zachodnim

Komfortka znajduje się w publicznej toalecie prowadzonej przez Usługi Komunalne. Została przygotowana w taki sposób, aby ułatwić obsługę higieniczną nie tylko samodzielnym osobom z niepełnosprawnością, ale także tym, którzy wymagają asysty.

- W Polsce codziennie ok. 150 tys. dorosłych niesamodzielnych zmienia pieluchę, korzystając z pomocy asystenta lub opiekuna - mówi Agnieszka Maciejewska, koordynatorka ds. dostępności Urzędu Miasta Poznania. - Poza domem robią to często w warunkach niehigienicznych i urągających godności człowieka.

Od ponad 2 lat o poprawę tej sytuacji walczy koalicja prowadząca akcję "Przewijamy Polskę". Tworzy ją pięć organizacji pozarządowych: poznańskie Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Dorosłych z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym "Żurawinka", Fundacja Mali Siłacze, Fundacja NieOdkładalni, Lubelskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych - Sejmik Wojewódzki oraz Fundacja Integracja.

W tworzenie komfortek i poprawę warunków dla osób dorosłych wymagających przewijania w miejscach publicznych, od dawna zaangażowana jest miejska radna, przewodnicząca Komisji Rodziny, Polityki Społecznej i Zdrowia - Maria Lisiecka-Pawełczak. Radna podkreśla, że komfortka na Dworcu Zachodnim jest wyjątkowa, bo jedyna w Polsce z podnośnikiem od kozetki do toalety.

Rzeczywiście nową poznańską komfortkę wyposażono w komplet specjalistycznych urządzeń. Znajduje się w niej wysokiej klasy łóżko z regulacją wysokości, a także podnośnik sufitowy, za pomocą którego można ułożyć osobę potrzebującą we właściwej pozycji. Jest to pierwsze tak w pełni wyposażone miejsce w Poznaniu, poprawiające standard i dostępność do tego rodzaju usług osobom ze szczególnymi potrzebami. To nie tylko toaleta - komfortka to także pomieszczenie dla tych, którzy muszą np. przyjąć leki w pozycji leżącej.

Pomieszczenie znajduje się w podziemiu Dworca Zachodniego, niedaleko przystanków PST. Jest otwarte od poniedziałku do piątku w godz. 6-22, a w soboty i niedziele w godz. 8-20. Jest już dostępne, ale przez najbliższe tygodnie będzie jeszcze testowane, by docelowo można było wprowadzić tam kolejne ulepszenia potrzebne osobom z niepełnosprawnościami.

- Będziemy starali się sukcesywnie rozwijać to pomieszczenie, aby każdy z detali w możliwie jak największym stopniu spełniał oczekiwania osób, dla których ono powstało - mówi Maciej Dźwig, dyrektor Usług Komunalnych. - Wsłuchujemy się w zgłaszane nam potrzeby.

W stolicy Wielkopolski miejsca, w których można komfortowo przewinąć dorosłych, znajdują się w następujących lokalizacjach:

  • POSiR (basen), Os. Piastowskie 55 A,
  • POSiR (basen), ul. Jana Spychalskiego 34,
  • POSiR (basen) "Winogrady", osiedle Zwycięstwa 124,
  • MOPR Poznań, ul. Sienkiewicza 22.
  • Centrum Inicjatyw Rodzinnych, ul. Ratajczaka 44,
  • Stare Zoo, ul. Zwierzyniecka 19,
  • CK Zamek, ul. Św. Marcin 80/82,
  • Ogród Zoologiczny, ul. Krańcowa 81,
  • Placówka Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Dorosłych z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym "Żurawinka", ul. Żurawinowa 5/7,
  • Siedziba Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci ze Złożoną Niepełnosprawnością "Potrafię Więcej", ul. Rubież 46e,
  • Restauracja "Rusałka", ul. Golęcińska 27,
  • Senioralny Dom Krótkiego Pobytu Fundacji "Petra Senior", ul. Poznańska 19.

W najbliższym czasie toaleta na Dworcu Zachodnim zostanie wpisana na polską listę miejsc, w których można skorzystać z komfortki - ich pełna lista znajduje się na stronie www.niepelnosprawni.pl/przewijamypolske. Poznań jest na niej liderem.

oprac. red.