grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Kto pojedzie za darmo?

Radni z Komisji Gospodarki Komunalnej i Polityki Mieszkaniowej pozytywnie zaopiniowali projekt uchwały ws. darmowych przejazdów dla uczniów  poniżej 18 roku życia. To kompromisowy projekt, który jeśli wejdzie w życie to będzie z niego mogło skorzystać nawet 8 tysięcy dzieci.

fot. Poznan.pl - grafika artykułu
fot. Poznan.pl

Zgodnie z propozycją uchwały, którą zgłosił prezydent Jacek Jaśkowiak bezpłatne przejazdy przysługiwałyby dzieciom i młodzieży od dnia 1 października roku, w którym kończą 7. rok życia, do dnia 30 września roku, w którym kończą 18. rok życia. Projektem zajęli się radni z Komisji Gospodarki Komunalnej i Polityki Mieszkaniowej na swoim ostatnim posiedzeniu. Projekt to rezultat kompromisu między postulatami jakie zgłaszała Zjednoczona Lewica, a możliwościami finansowymi miasta. Radni Lewicy proponowali by przejazdy dla uczniów do 18 roku życia byłby bezpłatne.  

- Wprowadzenie ulgi dla całej grupy osób do 18 roku życia to koszt ponad 6 mln zł z bieżących dochodów i to w skali budżetu spora kwota. - mówił Maciej Wudarski, zastępca prezydenta. - Ten projekt to kompromis, który jest możliwy do zrealizowania ze względu na koszty - dodał.

Zaproponowane uprawnienie obowiązywałoby na obszarze strefy A, czyli w granicach Poznania. Z oferty mogłyby skorzystać rodziny zamieszkałe na terenie miasta Poznania, które otrzymują decyzje o przyznaniu zasiłku rodzinnego z Poznańskiego Centrum Świadczeń. Aby otrzymać zasiłek na dziecko, dochód na osobę w rodzinie nie może przekraczać kwoty 674zł lub 764 zł - w przypadku, gdy w rodzinie jest dziecko legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności.

Uproszczony ma być też sposób zapisania uprawnienia - nie będą konieczne żadne dodatkowe dokumenty poza decyzją wydaną przez Poznańskie Centrum Świadczeń o przyznaniu zasiłku rodzinnego oraz dokumentem tożsamości dziecka potwierdzającym jego wiek. Uprawnienie będzie zapisywane raz w roku na karcie PEKA dziecka w jednym z Punktów Obsługi Klienta ZTM Poznań na okres do dnia 31 października.

Do projektu odniosła się radna Klaudia Strzelecka z PiS: - to całkowicie socjalny projekt, zdaniem naszego klubu radnych to powinien być raczej projekt społeczny, który uczy i przyzwyczaja do korzystania z transportu publicznego. Apelujemy do autorów o rozszerzenie go do wersji przedstawionej przez Zjednoczoną Lewicę - powiedziała.

Projekt uzyskał opinię pozytywną od Komisji Gospodarki Komunalnej i Polityki Mieszkaniowej. O jego przyszłości zdecyduje Rada Miasta na sesji 23 stycznia.

Jan Gładysiak