Biuletyn Miejski

Aktualności

Uda się zszyć?

Poznań ma nowy mural. Wykonał go włoski artysta Mauro Pallotta, znany jako Maupal.

Fot. Mateusz Malinowski
Fot. Mateusz Malinowski

Mural znajduje się na ścianie budynku przy ul. Nowowiejskiego, na odcinku między ul. 23 lutego a ul. Młyńską. Przedstawia młoda kobietę, która próbuje zszyć dwie części materiału - białą i czerwoną, jak kolory naszej flagi. Na malowidle widać też nazwy pięciu polskich miast: Poznania, Warszawy, Wrocławia, Krakowa i Lublina.

Mauro Pallotta należy najsłynniejszych twórców włoskiego streetartu. Komentuje aktualne kwestie społeczno-polityczne tworząc murale. Największą sławę przyniosły mu obrazy z wizerunkiem papieża Franciszka. Pierwszy portret, namalowany i naklejony na jednym z murów w Rzymie w 2014 r., przedstawia papieża lecącego w pozie Supermana. W 2016 r. w sąsiedztwie placu św. Piotra, namalował papieża Franciszka, który stoi na drabinie i maluje pędzlem na ścianie grę w kółko i krzyżyk, gdzie kółko zamienił na "pacyfkę". Choć po kilku godzinach mural usunęły służby komunalne, w pamięci miasta, internautów i turystów obraz utrwalił się na stałe - od niedawna dostępne są koszulki przedstawiające Franciszka w roli Superpope. Od tego momentu o tworczości Maupalo zrobiło się głośno na świecie.

Poznański radny Marek Sternalski wpadł na pomysł, by zaprosić Włocha do Poznania. Przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Ganowicz nawiązał kontakt z Maupalem, a artysta przystał na propozycję. Wiosną przyjrzał się z bliska miejskim przestrzeniom i zadecydował, że mural powstanie przy ul. Nowowiejskiego. Oficjalnie mural został zakończony 1 października i zaprezentowany podczas spaceru śladem murali Starego Miasta, organizowane przez Festiwal Malta, który opiekował się też tym projektem.

oprac. sk, mat.