grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Ukraina przed wiekami

Wystawę o takiej tematyce można oglądać od 18 czerwca do 1 września w Muzeum Archeologicznym (Pałac Górków). Została przygotowana wspólnie z Muzeum Archeologicznego w Krakowie.

Fot. materiały organizatorów - grafika artykułu
Fot. materiały organizatorów

Wystawa została przygotowana ze znalezisk przypadkowych i materiałów z wykopalisk, które do Muzeum Archeologicznego w Krakowie przekazywali od połowy XIX w. po II wojnę światową Polacy mieszkający na Wołyniu, Rusi Czerwonej, Podolu, Bracławszczyźnie i Kijowszczyźnie oraz prowadzący tam badania uczeni z Krakowa.

Na wystawie pokazane są dzieła ręki ludzkiej z okresu obejmującego sześć tysiącleci - od zaskakujących urodą zabytków protocywilizacji trypolskiej i neolitycznego oręża kamiennego, przez ozdoby i broń z epoki brązu, antyczną ceramikę z Pantikapajonu, przedmioty należące niegdyś do Scytów, Sarmatów, Gotów i Połowców oraz bogactwo wytworów kultury staroruskiej, po pamiątki późnośredniowieczne i nowożytne. Ekspozycję dopełniają niemal artystyczne ilustracje z dziewiętnastowiecznych publikacji archeologicznych oraz krótkie teksty wzbogacone cytatami obficie zaczerpniętymi z dzieł dawnych autorów: Herodota, Jordanesa, Nestora i innych.

Ekspozycja przypomina o ludziach, którzy już odeszli, ale przyczynili się do poszerzenia wiedzy o pradziejach i średniowieczu ziem nad Dniestrem i Dnieprem, współtworząc archeologię Ukrainy. Zaznajamia nas z różnorodnością i bogactwem kulturowym wielkiego sąsiada Polski, którego obywateli spotykamy codziennie w naszych miastach. Kuratoryz wystawy: dr Dobiesława Bagińska z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu oraz mgr Radosław Liwoch z Muzeum Archeologicznego w Krakowie.

oprac. red.