grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Zdrowie i rodzina przed Sesją

Na ostatnim spotkaniu przed Sesją Rady Miasta 17 października radni połączonych komisji Rodziny oraz Polityki Społecznej i Zdrowia zastanawiali się m.in. nad tym jak sprawić, żeby miasto było bardziej przyjazne Seniorom. Wystawiali też oceny miejskim ośrodkom zdrowia i szpitalom.

. - grafika artykułu
"Poznański przewodnik seniorki i seniora" wydany przez Centrum Inicjatyw Senioralnych, fot. CIS

Ocena funkcjonowania miejskich ośrodków zdrowia przyznawana jest w systemie punktowym. Opiera się m.in. na wskaźnikach zadłużenia, zyskowności czy efektywności działania. Na podstawie tego rodzaju danych radni pozytywnie zaopiniowali mieszczące się w granicach średniej punktacje dla Poznańskiego Ośrodka Specjalistycznych Usług Medycznych, Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego i rehabilitacji Medycznej, Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia i Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei.

- Jeśli chodzi o szpital im. Strusia niestety boryka się on z problemami finansowymi. Na koniec roku dług oscylował wokół 22 mln złotych, co daje najniższe wyniki w zestawieniu ocenianych podmiotów  - mówiła Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych.

Na temat szpitala im. Raszei: - To w tej chwili najlepiej w Poznaniu funkcjonujący ośrodek zdrowia. W ocenach otrzymuje jedną z najwyższych punktacji.

Jedną z poruszanych spraw było też ustalenie maksymalnych wynagrodzeń dla dziennych opiekunów dzieci, zatrudnianych przez miasto. W projekcie uchwały który zostanie wkrótce przedstawiony Radzie Miasta graniczne stawki obliczone są na 24 zł wynagrodzenia za 1 godzinę pracy opiekuna i 15 zł na dzień na wyżywienie.

Seniorzy są ważni

"Program Polityki Senioralnej Miasta Poznania na lata 2017-2021", który ma być przedstawiony na wtorkowej Sesji określa główne cele polityki senioralnej, zasady ustalania budżetu i jego oceny, udział mieszkańców w jego kształtowaniu czy sposób wykorzystywania potencjału osób starszych i ich wykształcenia. Cele proponowanego dokumentu to m.in. międzypokoleniowa integracja czy ułatwienie starszym osobom funkcjonowania w mieście, np. poprzez większą dostępność budynków czy przestrzeni publicznej.

Magdalena Pietrusik-Adamska: - Program dotyczy osób w wieku 60+, ale wbrew pozorom to polityka nie tylko dla Seniorów. To poprawa jakości życia dla wszystkich mieszkańców. W końcu wszyscy starzejemy się już od dnia narodzin.

Radny Marek Sternalski: - Mam nadzieję, że ten dokument powtórzy sukces podobnej prognozy dotyczącej polityki prorodzinnej, która stanowi swego rodzaju wzorzec. (as)