grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Kultura ma program [SESJA RMP]

Wieloletni program dla poznańskiej kultury, kapituły nagród Miasta Poznania, czy likwidacja szkoły będąca pokłosiem reformy edukacji, to tylko niektóre uchwał przyjęte na sesji w dniu 5 lutego.

Generator Malta, fot. M. Zakrzewski - grafika artykułu
Generator Malta, fot. M. Zakrzewski

Poznański Program dla Kultury 2019-2023 to dokument stanowiący efekt kilkumiesięcznej pracy, konsultacji i negocjacji z poznańskim środowiskiem kultury oraz z mieszkańcami. W toku prac nad Programem, wywiadów, spotkań i warsztatów wskazano sześć obszarów, dla których wspólnym mianownikiem jest stopniowe zwiększanie aktywności kulturalnej mieszkańców poprzez takie działania, jak edukacja, dialog, współpraca i partnerstwo. Potwierdziła się sformułowana wstępnie teza o potrzebie tworzenia kultury relacji, kultury codziennej, dostępnej, dla której wspólnym mianownikiem jest rzetelna, konsekwentna i długofalowa edukacja kulturowa.

Kultura relacji (hasło przewodnie Programu) to również refleksja nad rolą kultury w rozwoju współczesnego miasta, kształtowaniu kompetencji do świadomego funkcjonowania w życiu zbiorowym jego mieszkanek i mieszkańców, a także w budowaniu rozpoznawalności miasta w skali ogólnopolskiej i międzynarodowej. Program pozostaje strukturą otwartą na nowe propozycje i rozwiązania, elastyczną

Rada Miasta powołała również kapituły nagród Miasta Poznania. W skład Kapituły Nagrody Artystycznej weszli: Maciej Łakomy, Mirosław Adamczyk, Marcin Kostaszuk, Przemysław Polcyn, Antonina Choroszy, Agnieszka Duczmal, Piotr Bosacki, Waldemar Kuligowski, Ewa Obrębowska-Piasecka, Emilia Mazik. Z kolei Kapituła Nagrody Naukowej pracować będzie w składzie: Andrzej Gulczyński, Antoni Szczuciński, Robert Pietrzak, Marek Świtoński, Michał Nowicki, Janusz Olejnik, Witold Jurek, Joanna Józefowska, Iwona Matuszczak-Szulc, Andrzej Rataj. Kapituły każdego roku wyłaniają laureatów nagród, które wręczane są podczas uroczystej sesji Rady Miasta 29 czerwca.

Radni przyjęli uchwałę w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej nr 73 z Oddziałami Dwujęzycznymi przy ul. Drzymały. W rezultacie wdrażania reformy oświaty Gimnazjum nr 63 przy ul. Drzymały przekształcono w Szkołę Podstawową nr 73. W rekrutacji na rok szkolny 2016/2017 oraz 2017/2018 nie utworzono klasy pierwszej oraz oddziału dwujęzycznego na poziomie klasy siódmej ze względu na małą liczbę uczniów zainteresowanych podjęciem nauki w tej szkole. Obecnie do szkoły uczęszczają uczniowie klas trzecich gimnazjalnych. Budynki po likwidowanej szkole nie zostaną puste, bo nową siedzibę uzyska XXXVIII Dwujęzyczne Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu, które na ul Drzymały przeniesie się z ul. Małoszyńskiej. Wydział Oświaty jeszcze na posiedzeniu komisji merytorycznej, przedstawił sytuację w poznańskich szkołach po wprowadzeniu reformy oświaty. Po jej wdrożeniu w Poznaniu istnieje 77 szkół podstawowych. Najgorzej mają się te szkoły podstawowe, które powstały z dawnych gimnazjów. Te które wcześniej funkcjonowały w ramach zespołów szkolnych z gimnazjami mają na ogół sytuację dobrą. Wydział Oświaty zwraca jednak uwagę na to, że wzrasta zmianowość, prawie 30 szkół ma z tym problem, w takiej placówce jest więcej oddziałów niż sali lekcyjnych. Dodatkowo problemem jest wzrost liczby oddziałów przy jednoczesnym spadku liczby uczniów w klasach. Powoduje to większe koszty, bo subwencja oświatowa jest przekazywana na ucznia, a nie na oddział. 

Zmieniono nazwę Komisji Współpracy Lokalnej i Porządku Publicznego, dodając do niej słowa "Bezpieczeństwa". Teraz pełna nazwa brzmi - Komisji Współpracy Lokalnej, Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego. Chodziło o to, aby podkreślić obszar związany z bezpieczeństwem w mieście, którym komisja także się zajmuje. Komisja w tej formie działa od początku kadencji, powstała z połączenia Komisji Samorządowej oraz Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego.

mat.