Biuletyn Miejski

Biuletyn Miejski

Kultura rodzinna

Jaką mamy w Poznaniu ofertę kulturalną dla całych rodzin, wydarzenia i projekty, z których razem korzystać mogą różne pokolenia. O tym rozmawiali radni z Komisji Kultury i Nauki podczas posiedzenia w Teatrze Muzycznym.

"Baśń o trzech konikach" autorstwa i w reżyserii Marka A. Cyrisa, premiera w Teatrze Animacji 13.04.2019, fot. Piotr Bedliński (makemake)
"Baśń o trzech konikach" autorstwa i w reżyserii Marka A. Cyrisa, premiera w Teatrze Animacji 13.04.2019, fot. Piotr Bedliński (makemake)

Wśród dofinansowanych przez miasto projektów organizacji pozarządowych (dotacje wieloletnie i jednoroczne) wymienić można sporo takich, których oferta skierowana jest do młodzieży, dzieci i dorosłych. To na przykład: Poznań Design Festival, Festiwal Fantastyki Pyrkon, Spring Break, Sztuka Szuka Malucha, Kieszeń Vincenta, Letnie Pogotowie Sztuki, Biblioteka Wyobraźni, Roztańczone Rodziny, Młoda Malta, z wnukami przez Poznań, Mobilny Dom Kultury Szeląg, Kulturalny Ogród Szeląg, Kulturalny Super Tata. Do tego dodać też należy projekty dofinansowane w ramach programu Centrum Warte Poznania.

Ofertę rodzinną mają w swoich programach także wszystkie miejskie instytucje kultury. Są to m.in.: warsztaty plastyczne, wycieczki i spotkania, spektakle, filmy, kiermasze. Z uwagi na swój profil szereg wydarzeń rodzinnych organizuje Centrum Sztuki Dziecka, a także Centrum Kultury Zamek, Centrum Turystyki Kulturowej "Trakt" (Brama Poznania) ma ofertę specjalnie dedykowaną rodzicom z dziećmi niepełnosprawnymi, a także dla rodzin obcokrajowców mieszkających w Poznaniu. Centrum Inicjatyw Rodzinnych wraz z Atelier Myszkowski Galeria Sztuki Współczesnej zrealizowali projekt "Rodzina Kultura" skierowany do rodzin, które nie korzystają z wydarzeń kulturalnych, często nie wiedzą gdzie szukać informacji na ten temat. W projekt włączyło się ponad 20 instytucji, powstały specjalne pakiety w postaci "toreb kultury", których rozdano około 1000.

Z pewnością dużą rolę w realizacji oferty kulturalnej dla rodzin ma Teatr Animacji, najczęściej kojarzony ze spektaklami kukiełkowymi dla dzieci, ale program tej instytucji jest o wiele bardziej zróżnicowany i bogaty. Spektakle i projekty przeznaczone są dla różnych grup wiekowych: 0-3 lat, 3-6 lat, 6-12 lat oraz od 13 lat dla młodzieży i także osób dorosłych. Teatr Animacji chce także "wyjść w miasto" poprzez scenę mobilną - projekt pod nazwą "fifna bryka i metafizyka" będącym połączeniem sceny teatralnej i multimediów.

mat.