grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Lepsze warunki dla seniorów

Radni z Komisji Rodziny, Polityki Społecznej i Zdrowia pozytywnie zaopiniowali projekt zmian w budżecie miasta. Dzięki temu powstanie nowy dom pomocy społecznej, a także rozbudowany Zakład Opiekuńczo-Leczniczy i Rehabilitacji Medycznej przy ul. Mogileńskiej.

Zakład Opiekuńczo-Leczniczy i Rehabilitacji Medycznej przy ul. Mogileńskiej - grafika artykułu
Zakład Opiekuńczo-Leczniczy i Rehabilitacji Medycznej przy ul. Mogileńskiej

Miasto przeznaczy więcej środków m.in. na mobilne usługi dla seniorów. Jednym z większych przedsięwzięć jest budowa nowego skrzydła i rozbudowa budynku Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego i Rehabilitacji Medycznej przy ul. Mogileńskiej. Obecna siedziba placówki powstała w latach 60. i mieści na kilku oddziałach łącznie 260 łóżek. Pacjenci skarżą się na brak toalet w pokojach, a sam czas oczekiwania na przyjęcie do zakładu - w zależności, czy jest się w sytuacji pilnej, czy stabilnej - wynosi od miesiąca do nawet trzech lat. Brakuje pomieszczeń dziennego pobytu, sali wykładowej dla studentów pielęgniarstwa, pomieszczeń socjalnych, magazynowych, technicznych. To wszystko ma się zmienić dzięki planowanej inwestycji. - Jesteśmy gotowi do ogłoszenia przetargu. Wartość projektu jest szacowana na ponad 41 mln zł. - mówiła Irena Majer, dyrektorka ośrodka.

W nowych wnętrzach znajdą się maksymalnie 3-osobowe pokoje z sanitariatami, 7 sal do ćwiczeń grupowych z nowoczesnym sprzętem rehabilitacyjnym, kriokomora, czy sale, w których pacjenci będą mogli spędzać czas wolny. Na dachach pojawią się panele słoneczne, a przed budynkiem parking na 60 miejsc. Powierzchnia zabudowy zwiększy się ponad dwukrotnie i przybędzie 185 nowych łóżek, w tym na nowym oddziale - Dziennym domu opieki medycznej. Wszystkie prace nie wpłyną na ciągłość działań placówki. - Zakład funkcjonuje i funkcjonować będzie nawet w czasie budowy. - podkreślała Majer.

Drugą ważną inwestycją dla starszych poznaniaków i poznanianek jest budowa nowej siedziby dla Domu Pomocy Społecznej z ul. Bukowskiej. Marek Grzegorzewski, dyrektor domu podczas komisji nie krył złych warunków mieszkalnych w starej kamienicy. Wąskie korytarze, za małe pokoje, strome schody ewakuacyjne to codzienność dla jego 115 podopiecznych. Jeszcze kilka lat temu z niektórych rur wychodziły szczury.

W 2015 r. powstały pierwsze dokumenty zmierzające do tego, by przenieść dom do nowej siedziby przy ul. Żołnierzy Wyklętych na Strzeszynie. Mają tam powstać dwa budynki, w których będzie mogło zamieszkać łącznie 200 osób. Dzięki temu znacznie poprawi się komfort życia seniorów - zostaną przeniesieni do dużych, maksymalnie dwuosobowych pokojów. Zyskają dostęp do tarasów, patii z zielenią, ogródków. Czas wolny będą mogli spędzić w jednej z wielu pracowni - np. plastycznej, kulinarnej, medialnej, a nawet kinie. Oprócz tego w budynkach zaplanowano również scenę, kaplicę i pokój dla psychologa. Podłogi zostaną wykonane z materiałów antypoślizgowych, a meble dobrane tak, by nie posiadały ostrych krawędzi. W nowych warunkach łatwiej będzie przyjąć chociażby wycieczki szkolne. Jak podkreślał Grzegorzewski, remont obecnej siedziby wyniósłby, wraz z kwestiami przeciwpożarowymi, 15 mln zł, a pomimo tego nie rozwiązałoby to wszystkich problemów.

Środki na obydwie inwestycje zostały przesunięte z planowanego wcześniej Centrum Medycyny Senioralnej.

Beata Szeszuła

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019