grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Miasto jak mieszkanie

Radni z Komisji z Rewitalizacji powrócili do debaty na temat mebli miejskich.

Fot. C. Omieljańczyk - grafika artykułu
Fot. C. Omieljańczyk

Meble miejskie to ławki, przystanki, latarnie i to wszystko, co oprócz budynków tworzy miejską przestrzeń. Obiekty te mają funkcję użytkową, ale powinny też współgrać z otoczeniem, być zgodne z charakterem ulicy, placu czy dzielnicy. Powinny być też po prostu estetyczne.

- Miasto jest jak mieszkanie - mówił na posiedzeniu Komisji Rewitalizacji w dniu 19 czerwca prof. Henryk Regimowicz z Pracowni Projektowania Interfejsu Graficznego Uniwersytetu Artystycznego. Ważne są nie tylko ściany, sufit i podłoga, ale też to wszystko, co sprawia, że chcemy w takim miejscu przebywać.

Z inicjatywy Komisji Rewitalizacji podjęto próbę usystematyzowania i uporządkowania mebli miejskich, które można zobaczyć w naszym mieście. Pierwszym krokiem jest inwentaryzacja, kolejnym ma być katalog, z którego będą korzystać miejskie jednostki szykujące się do zakupu na przykład nowych ławek. Prace prowadzi specjalnie powołany zespół. Jak mówił Andrzej Nowak, dyrektor Wydziału Urbanistyki i Architektury, katalog mebli miejskich ma być przynajmniej raz w roku aktualizowany. Przygotowano również aplikację komputerową, która ma umożliwić uzupełnianie danych na bieżąco.

Katalog miejskich mebli, jeszcze na etapie powstawania, przedstawił radnym prof. Henryk Regimowicz. Uwzględniono w nim podział na na poszczególne grupy obiektów. Każdy rodzaj ławki, przystanku czy latarni ma mieć odrębną kartę, na której, w miarę możliwości, znajdzie się zdjęcie, opis, rysunek oraz dane o producencie i lokalizacji.

W czasie dyskusji radni zwracali uwagę na inwentaryzacyjny charakter przedstawionego projektu. Tymczasem, w opinii radnych, ważniejsze jest stworzenie pewnego rodzaju wzoru. Przewodniczący Komisji Mariusz Wiśniewski był zdania, że w katalogu mebli miejskich powinny się przede wszystkim znaleźć takie obiekty, które chcemy oglądać w przestrzeni publicznej Poznania. Poza tym, trzeba też odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób skutecznie egzekwować to, by miejskie jednostki korzystały z katalogu i stosowały się do zawartych w nim zaleceń.

Podobną opinię wyraziła radna Katarzyna Kretkowska. Sporządzono inwentaryzację - tylko co z niej wynika? Jakie będą dalsze kroki, w jaki sposób postulowane rozwiązania będą wprowadzane w życie? - Problemem naszej przestrzeni publicznej jest pstrokacizna - mówiła radna. - Tymczasem w parkach angielskich obowiązuje w zasadzie jeden typ ławek. To sprawia, że jest w nich harmonia. Katalog mebli mógłby uporządkować także naszą przestrzeń. Jak zatem sprawić, by zaproponowane wzorce były stosowane?

Do apelu o zróżnicowanie zawartości katalogu przyłączył się też radny Łukasz Mikuła. Trzeba wyraźnie wskazać te obiekty, które są rekomendowane i pożądane w danym miejscu i oddzielić je od tych przykładów, które powinny być przeniesione lub wręcz usunięte.

Gotowy katalog powinien też trafić do radnych osiedlowych. Zwróciła się o to radna Beata Urbańska, przypominając, samorządy pomocnicze również przeznaczają środki finansowe na zakup nowych ławek czy innych mebli miejskich. (co)

Meble miejskie

  • siedziska, ławki
  • pojemniki, kosze
  • ogrodzenia, słupki, zapory
  • przystanki komunikacji publicznej
  • place zabaw
  • punkty gastronomiczne, kioski, stragany
  • nośniki informacji
  • nośniki reklam
  • stojaki na rowery
  • obudowy drzew, zieleni, kwietniki
  • automaty, parkomaty
  • latarnie, kinkiety uliczne
  • hydranty