grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Po wizycie w Lublinie

Poznańscy radni gościli we wrześniu w Lublinie.

Wizyta poznańskich radnych w Lublinie (fot. N. Szwarc-Gosiewska) - grafika artykułu
Wizyta poznańskich radnych w Lublinie (fot. N. Szwarc-Gosiewska)

Komisja Rewitalizacji

Komisja Kultury i Nauki

Przedstawiciele Komisji Rewitalizacji oraz Komisji Kultury i Nauki zobaczyli podczas tej studyjnej wizyty, jakie działania na rzecz rewitalizacji miejskiej przestrzeni podejmuje się w Lublinie.

Przewodniczący Komisji Rewitalizacji Mariusz Wiśniewski zaproponował po tej wizycie szereg uwag i wniosków, które w jego ocenie powinny być rozważone również w Poznaniu - przez Prezydenta Miasta, poznańskich radnych oraz urzędników. W jego ocenie niektóre rozwiązania mogłyby znaleźć zastosowanie również w naszym mieście.

Dużą rolę należy przywiązywać do rozszerzania form konsultacji społecznych przy rozpatrywaniu ważnych spraw lokalnych. Mogłoby to polegać nie tylko na zasięganiu opinii mieszkańców na ogólnych zebraniach na terenie dzielnic, w klubach, domach kultury, na terenie parafii, gdzie wskazują oni na przykład na mapach bądź przygotowanych makietach niezbędne ich zdaniem rozwiązania przestrzenne. Uwagi mieszkańców na dany temat można byłoby też zdobyć w czasie bezpośrednich kontaktów z mieszkańcami, podczas wizyt urzędników "od drzwi do drzwi".

We współpracy z mieszkańcami, właścicielami nieruchomości i organizacjami pozarządowymi władze Lublina organizują liczne imprezy i działania społeczno-kulturalne. Są to zarówno duże wydarzenia plenerowe, noce kultury, jak i okazjonalne akcje, polegające na przykład na podświetlaniu staromiejskich podwórzy. Takie efektywniejsze i bardziej dynamiczne wykorzystanie miejskiej przestrzeni można byłoby również upowszechniać w Poznaniu.

Jest zresztą wiele inicjatyw, które można byłoby wprowadzać na szerszą skalę w naszym mieście. To na przykład wspieranie projektów artystycznych, takich jak murale na zaniedbanych ścianach budynków, promowanie zapomnianych miejsc - zaułków i małych uliczek - to także dokumentowanie i promocja dziedzictwa dawnego Poznania. W tym celu niezbędna jest ścisła współpraca ze środowiskami artystycznymi, ludźmi kultury, przewodnikami miejskimi, także organizacjami pozarządowymi i radami osiedli.

Przykładem działań, które władze Miasta powinny prowadzić w bardziej dynamiczny sposób, jest w ocenie przewodniczącego Mariusza Wiśniewskiego Stara Gazownia. Trzeba umożliwiać przekształcanie i adaptowanie miejsc pofabrycznych - będących nawet w stanie "surowym" - i zachęcać do tworzenia w nich na przykład galerii sztuki nowoczesnej. W Lublinie dawne warsztaty szkoły samochodowej przekształcono w Warsztaty Kultury.

Trzeba też inicjować i wspierać działania porządkowe, dbanie o estetykę miasta. Konieczne są starania o poprawę estetyki szyldów reklamowych na reprezentacyjnych ulicach Poznania oraz walka z chaosem reklamowym. Strażnicy miejscy powinni być stale obecni na ulicy Półwiejskiej i ulicach przylegających do Starego Rynku. Pozwoliłoby to skuteczniej walczyć z problemem nielegalnego parkowania samochodów w tych miejscach.

Myśląc o rewitalizacji przestrzeni miejskiej nie można też zapominać o dzielnicach położonych poza ścisłym śródmieściem. W Lublinie udało się zachęcić właścicieli i mieszkańców do remontu swoich budynków w takich właśnie rejonach. W zamian Miasto wspiera rozwój infrastruktury drogowej na tych osiedlach, budowę chodników i placów zabaw. Takie działania mogłyby zostać również podjęte w Poznaniu, w odniesieniu do takich osiedli, jak Główna czy Starołęka. (co)