Biuletyn Miejski

Biuletyn Miejski

Poznaniak wystartuje w Badwater

Artur Kujawiński weźmie udział w w najtrudniejszym biegu na świecie.

Artur Kujawiński, fot. materiały prasowe
Artur Kujawiński, fot. materiały prasowe

Badwater rozgrywany w Stanach Zjednoczonych na dystansie 217 km, którego trasa prowadzi w Dolinie Śmierci uznawany jest w rankingach światowych w tym m.in. przez magazyn "National Geographic Adventure" za absolutny numer jeden najtrudniejszych wyzwań biegowych.

Spośród zgłoszeń z całego świata, wybiera się zawodników do zaledwie 100-osobowej elity biegaczy, którzy mogą dostąpić szansy zmierzenia się z Badwater.

Kilkuosobowa komisja ocenia poziom doświadczenia kandydatów do startu, ich wyniki sportowe oraz szanse na ukończenie tego morderczego biegu. Spośród owej setki tylko 50 miejsc przeznaczonych jest dla debiutantów. Do biegu zostało dopuszczonych zaledwie 15 Europejczyków, co stanowi bardzo elitarną grupę.

Dotychczas w ponad 30 letniej historii tego biegu zaledwie 4 Polakom udało się osiągnąć metę (ostatni raz w 2014 roku). Stopień trudności prócz dystansu ponad 200 kilometrów biegu non-stop oraz sporych przewyższeń wzrasta z każdą godziną z uwagi na temperaturę przekraczającą nawet 55 C.

Warto podkreślić iż w biegu tym nie można wziąć udziału tradycyjnie zgłaszając się i opłacając startowe lecz prócz spełnienia wielu wymogów sportowych trzeba zostać wysoko ocenionym wg. przesłanej aplikacji tj. znaleźć się w pierwszej setce najlepszych spośród zgłoszonych i zostać tym samym zaproszonym do startu.

Dla Artura Kujawińskiego będzie to ukoronowanie wieloletniej pasji biegowej. Obecnie trwa kompletowanie obowiązkowego suportu oraz poszukiwanie sponsorów ponieważ wraz z zawodnikiem na bieg muszą polecieć minimum dwie osoby stanowiące zabezpieczenie podczas biegu. Start biegu już 23 lipca 2018 w stanie California.

  • Artur Kujawiński to były sprinter, który na długie dystanse zdecydował się w roku 1999, a w biegach ultra uczestniczy od 2005 roku. Do tej pory ukończył 67 maratonów i 35 biegów ultra co pozwoliło na dołączenie do Polskiego Klubu 100 maratonów (zlicza się maratony plus biegi ultra). W ostatnich 5 latach ukończył Spartathlon, kilka innych biegów na dystansie 230-250 km, a ostatnio bieg przez Anglię na dystansie 322 km (200 mil). W ramach licznych przygotowań zrobił również samotny trening na prawie 300-kilometrowej trasie z Pragi do Wrocławia.

oprac. red.