grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Prywatyzacja MPGM i budżet

Na posiedzeniu Komisji w dniu 19 września radni zajęli się ponownie celowością prywatyzacji MPGM oraz zmianami w tegorocznym budżecie.

Komisja Budżetu, Nadzoru Właścicielskiego, Rozwoju Gospodarczego i Promocji Miasta

W pierwszej części dyrektor Biura Nadzoru Właścicielskiego Beata Kocięcka przedstawiła radnym różne możliwe drogi prywatyzacji spółki komunalnej jakie istnieją w świetle prawa. Są to: oferta ogłoszona publicznie, przetarg, negocjacje na podstawie publicznego zaproszenia, i wreszcie aukcja ogłoszona publicznie. Dyrektor Biura przedstawiła wady i zalety każdej z metod, w jej ocenie najbardziej korzystnym sposobem jest przetarg bądź negocjacje. W przypadku MPGM zdecydowano się po analizie eksperckiej na przetarg, a następnie po złożeniu ofert Rada Miasta podejmie decyzję o zgodzie bądź nie na sprzedaż spółki. O swój los obawiają się jednak pracownicy MPGM, których reprezentanci byli obecni na posiedzeniu. Boją się, że po sprzedaniu nowy właściciel dokona redukcji zatrudnienia, zaś kontrakt z ZKZL zabezpiecza miejsca pracy tylko dla części pracowników ich firmy. Z tymi obawami nie zgadza się zastępca prezydenta Mirosław Kruszyński, który zapowiedział spotkanie w najbliższych dniach z załogą spółki by rozwiać jej wątpliwości. W jego ocenie, dzięki prywatyzacji spółka będzie mogła się rozwijać i wchodzić na nowe rynki usług, zatem jest mało prawdopodobne by groziła jej redukcja zatrudnienia bądź likwidacja. To stanowisko poparł radny Tomasz Lewandowski oraz Wojciech Kręglewski, zaś radny Szymon Szynkowski vel Sęk wyraził wątpliwość czy prywatyzacja podniesie jakoś świadczonych przez MPGM usług. Komisja nie podjęła jednak opinii na temat uchwały o wyrażeniu zgody na przeprowadzenie procedury wyłonienia nabywcy akcji MPGM SA. Przewodniczący Komisji Przemysław Markowski argumentował ten fakt, tym iż radni chcą mieć pewność, że pracownicy będą mieli jasność co do szczegółów procesu sprzedaży.

W drugiej części radni zapoznali się z projektem uchwały na temat wieloletniego planu rozwoju i modernizacji sieci wodociągowej i kanalizacyjnej Aquanet SA. Projekt ten przedstawił prezes spółki Paweł Chudziński. Po konsultacjach z Wydziałem Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, firma uwzględniła oczekiwania Miasta co do niektórych planowanych inwestycji m.in. budowy systemu wodno-kanalizacycjnego dla mającej powstać spalarni śmieci czy przyspieszenia budowy kolektora sucholeskiego. Radny Tadeusz Dziuba zauważył, że inwestycje spółki są o wiele droższe niż porównywalne w pozostałych krajach UE. Zaś radny Tomasz Lewandowski zwrócił uwagę, że wciąż jest rozbieżność między oczekiwaniami Miasta a inwestycjami firmy na terenie Poznania. Następnie dyrektor Wydziału Budżetu i Analiz Leszek Tajsner przedstawił Komisji projekt zmian w budżecie tegorocznym oraz Wieloletniej Prognozie Finansowej. Bilans zmian jest zerowy, gdyż będą to głównie przesunięcia w ramach zadań budżetowych, a ewentualne większe wydatki będą sfinansowane z oszczędności i większych dochodów. Na koniec Maria Remiezowicz, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych przedstawiła projekt uchwały w sprawie rocznego programu współpracy Miasta z organizacjami pozarządowymi. Ten projekt był konsultowany z zainteresowanymi podmiotami i uwzględniono większość z ich uwag. Na realizację tego zadania przewidziano kwotę 156 mln zł. Radni wydali opinię pozytywną o tym projekcie uchwały. (jg)