grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Na Grunwaldzie odsłonięto obelisk prof. Janusza Ziółkowskiego

Na skwerze noszącym już imię prof. Janusza Ziółkowskiego, odsłonięto teraz obelisk poświęcony tej wybitnej postaci, bardzo zasłużonej dla Poznania i kraju.

Fot. M. Malinowski - grafika artykułu
Fot. M. Malinowski

Prof. Janusz Ziółkowski (ur. w 1924 r. w Sosnowcu, z Poznaniem związał się na stałe po wojnie), ekonomista i socjolog, rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, wybrany w 1981 roku w pierwszych demokratycznych wyborach na uczelni, odwołany w styczniu 1982 roku po wprowadzeniu stanu wojennego. W latach 80. zaangażował się w działalność niezależną, był aktywny w środowiskach naukowym, robotniczym i kościelnym. Współtworzył i pełnił funkcję pierwszego przewodniczącego Komitetu Obywatelskiego "Solidarności" Województwa Poznańskiego. Członek Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie, uczestniczył po stronie solidarnościowej w obradach Okrągłego Stołu. Od 1989 roku senator RP z ramienia Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego. Prezydent Lech Wałęsa w styczniu 1991 roku powołał go na stanowisko sekretarza stanu do spraw międzynarodowych w Kancelarii Prezydenta RP, a od marca 1992 roku powierzył mu funkcję ministra stanu i szefa Kancelarii Prezydenta. Poznań docenił profesora przyznając mu w 1993 r. tytuł Honorowego Obywatela Miasta Poznania. Janusz Ziółkowski zmarł 5 kwietnia 2000 roku w Poznaniu i został pochowany na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan na Wzgórzu św. Wojciecha.

Jego postać została też upamiętniona w postaci obelisku na Grunwaldzie, dzielnicy, z którą Janusz Ziółkowski był bardzo związany. Na uroczystość odsłonięcia oprócz rodziny i przyjaciół profesora, przybyli przedstawiciele środowiska akademickiego władz miejskich z prezydentem Ryszardem Grobelnym i przewodniczącym Rady Miasta Grzegorzem Ganowiczem; władz kościelnych z metropolitą Poznańskim i przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisławem Gądeckim, władz wojewódzkich, a także samorządowcy z Osiedla Stary Grunwald, którzy bardzo aktywnie wspierali ideę postawienia obelisku.

- Był sprawnym organizatorem, odważnie wprowadzał pionierskie reformy polityczne i społeczne w duchu kompromisu - wspominał Janusza Ziółkowskiego obecny rektor UAM prof. Bronisław Marciniak.

Prezydent Ryszard Grobelny podkreślał, że Janusz Ziółkowski był wielką osobistością, a jednocześnie człowiekiem skromnym, obytym w świecie, ale nie zapominającym o utrzymywaniu dobrych relacji z rodziną, przyjaciółmi, sąsiadami. 

Zobacz także: