Biuletyn Miejski

Biuletyn Miejski

Nowe tablice odjazdów na PST już są, stare zegary do demontażu

Nowe tablice informacji pasażerskiej na trasie PST już działają. Łącznie 19 instalacji pojawiło się na peronach tramwajowych i przystankach autobusowych. Zegary z głośnikami funkcjonujące od 1998 roku zostaną niebawem zdemontowane.

fot. Poznan.pl
fot. Poznan.pl

Montaż w sumie 19 TIP-ów czyli Tablic Informacji Pasażerskiej rozpoczął się pod koniec ubiegłego roku, od kilku dni system już w pełni działa. Tablice są kompatybilne z systemem ITS oraz wyposażone w funkcję generowania informacji głosowej na temat odjazdów pojazdów, która głównie przeznaczona jest dla osób niewidomych i niedowidzących.

Zainstalowano dwa typy tablic: duże i małe dwustronnie wyświetlające nazwę przystanku z zegarem tarczowym podświetlanymi za pomocą diod LED. Informują o czasie rzeczywistym przyjazdu pojazdu. Zmienna treść napisów będzie wyświetlana na pomarańczowo i będzie posiadać czujnik natężenia światła zewnętrznego dobierający jasność zależnie od panujących warunków zewnętrznych.

Na wszystkich przystankach tramwajowych postawiono tablice czterowersowe, natomiast przy trzech przystankach autobusowych - ośmiowersowe (w obu kierunkach na Al. Solidarności oraz na ul. Szymanowskiego w stronę wież radiowo-telewizyjnych). Sześcio- i dziewięciowersowe stanęły również na dworcu autobusowym.

Nowe TIP-y są zabezpieczone przed odblaskami światła, efektem migotania, parowaniem i szronieniem. Mają też zamontowane specjalne zabezpieczenia przeciwko ptakom. Poniżej czasów odjazdów pojawia się dodatkowy wiersz przeznaczony do wyświetlania dowolnych komunikatów stałych, okresowych lub dyspozytorskich, które będzie wysyłać ZTM lub MPK. 

Nowe tablice oznaczają, że dotychczasowy system może być zlikwidowany. ZTM zapowiada nieodległy termin usunięcia charakterystycznych żółtych zegarów z głośnikami zamontowanych na stacjach PST. To system, który funkcjonuje od 1998 roku, swoją centralę ma w siedzibę MPK przy ul. Głogowskiej, to stamtąd informowano pasażerów o awarii na trasie.

Poznan.pl, jg