Biuletyn Miejski

Aktualności

Plac zabaw inny niż wszystkie

Takiego placu zabaw jeszcze w Poznaniu nie było. Strefa dla dzieci poniżej 3 lat, a także niepełnosprawnych użytkowników, rodzicielska kontrola i kreatywne przestrzenie specjalnie zaprojektowane z uwzględnieniem walorów i charakteru okolicy.

Fot. Rada Osiedla Stare Miasto
Fot. Rada Osiedla Stare Miasto

Już wkrótce otwarcie Wartofrajdy - nowego, wyjątkowego placu zabaw w parku w Starym Korycie Warty. Dlaczego wyjątkowego? Co najmniej z kilku powodów. Zazwyczaj place zabaw przeznaczone są dla dzieci powyżej 3 roku życia. W tym na Starym Mieście stworzono także strefę dla maluchów. Dla nich został wykonany sensoryczny labirynt, z elementami  wykończonymi miękkim tworzywem, tak by np. nawet najmłodsi na  czworakach mogli się w nim czuć bezpiecznie.

Przedsięwzięcie jest inicjatywą Rady Osiedla Stare Miasto, która przeznaczyła na to sporą część swoich środków, a ponadto uzyskała wsparcie z konkursu grantowego oraz budżetu miejskiego. Plac zabaw kosztować będzie około 1,7 miliona złotych.

Staromiejscy radni przyznają, że jest to wysoka kwota, na co zwracali uwagę w rozmowach z władzami Miasta. Sporą część kosztów stanowią wyjątkowe kreatywne urządzenia, dlatego radni mają nadzieję, że końcowe dzieło będzie godne wydanych pieniędzy.

Wartofrajda wpisuje się w kompozycję parku wzbogacając przestrzeń o dodatkową funkcję atrakcyjną dla najmłodszych poznaniaków. Dzieci bawiąc się w obniżonym w stosunku do otoczenia i zróżnicowanym wysokościowo terenie przenoszą się we własny świat.

Ten plac zabaw nie stanowi jednak jedynie grupy urządzeń. Główną ideą przy projektowaniu placu, wypracowaną podczas wielu spotkań, było stworzenie kreatywnej przestrzeni, pozwalającej na różnorodną dziecięcą interpretację.

- Zastosowano tu mnóstwo ciepłego drewna,  piasku,  jest naturalna lina łącząca wielką integrującą kilkoro dzieci huśtawkę,  są zabawki wydające dźwięki, trampolina w gruncie, małe domki rybackie,  zieleń,  naturalne ogrodzenie i górka trawiasta - do turlania latem i do zjeżdżania zimą - podkreśla Maria Sokolnicka-Guzek z Rady Osiedla Stare Miasto.

Pomimo złożonej, pagórkowatej struktury, poprzez układ ramp będących równocześnie miejscem do zabaw, plac dostępny jest także dla dzieci niepełnosprawnych dając im możliwość współdzielenia przestrzeni z innymi użytkownikami. Dzięki temu podkreślone jest ważna funkcja integracyjna.

Radni staromiejscy podkreślają także, że plac zabaw uzupełnia ofertę rekreacyjną Parku w Starym Korycie. Niepokoi ich jedynie możliwość dewastacji placu zabaw. Niestety zbyt często w okolicach Warty dochodzi do zniszczeń spowodowanych przez grupy osób zmierzających nad rzekę i konsumujących alkohol.

oprac. mat.

Zobacz także:
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.