grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Stare Miasto za parkiem im. Tadeusza Mazowieckiego

Rada Osiedla Stare Miasto poparła pomysł nazwania parku między ul. Królowej Jadwigi, a mostem św. Rocha - imieniem Tadeusza Mazowieckiego.

Tadeusz Mazowiecki - grafika artykułu
Tadeusz Mazowiecki

Projekt uchwały w tej sprawie pozytywnie zaopiniowała kilka dni temu Komisja Kultury i Nauki. Nie wszyscy radni zagłosowali jednak za propozycją. Wśród wątpliwości zwracano między innymi uwagę na brak opinii Rady Osiedla. W poniedziałek, 19 maja podczas specjalnej sesji Rada Osiedla Stare Miasto jednogłośnie wyraziła pozytywną opinię w sprawie nazwania parku imieniem Tadeusza Mazowieckiego, premiera Polski w latach 1989-1990, zmarłego w 2013 roku.

- Tadeusz Mazowiecki był premierem w niezwykle trudnym i dynamicznym okresie schyłku zimnej wojny oraz wielkich zmian ustrojowych, społecznych i ekonomicznych w Polsce i w Europie - mówi Andrzej Rataj z RO Stare Miasto. - Jego "siła spokoju" miała wielki wpływ na dokonywane pokojowe przemiany i przyszłość Polski i Europy. Rataj przypomina również działalność Mazowieckiego w latach 1992-1995 jako specjalnego wysłannika Komisji ONZ ds. Praw Człowieka w byłej Jugosławii, gdzie mocnym i stanowczym głosem alarmował i apelował do świata o przeciwdziałanie zbrodniom. - Należy także pamiętać o wkładzie Tadeusza Mazowieckiego w tworzenie obecnej Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 1997 roku, zwłaszcza w zakresie ważnej i kompromisowej treści preambuły - dodaje Rataj.

W 2009 roku Rada Miasta Poznania nadała Tadeuszowi Mazowieckiemu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Poznania.

Termin zgłoszenia tek propozycji nie jest przypadkowy. Wkrótce przypada 25. rocznica wyborów czerwcowych z 1989 roku, a Tadeusz Mazowiecki był jednym z głównych twórców niepodległej III Rzeczypospolitej Polskiej.