grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Są wolne miejsca w przedszkolach

Wydział Oświaty przedstawił wstępne podsumowanie liczebności uczniów w miejskich placówkach oświatowych. Chodzi nie oto ile dzieci przyjęto, tylko ile uczniów się zgłosiło i ile oddziałów powstało po 1 września. W miejskich przedszkolach wciąż jest sporo wolnych miejsc.

fot. UMP - grafika artykułu
fot. UMP

Radni z Komisji Oświaty i Wychowania zapoznali się z wstępnym podsumowanie stanu liczebności dzieci i uczniów w przedszkolach oraz szkołach należących do miasta. Chodzi o liczby dzieci i uczniów którzy faktycznie zgłosili się do przedszkoli i szkół , a nie tylko zostali do nich zakwalifikowani w procesie rekrutacji. - Pracownicy Wydziału Oświaty wciąż weryfikują spływające do wydziału dane, bo na ich podstawie jest wyliczana subwencja oświatowa. Ponieważ weryfikacja trwa to dane finalne mogą się jeszcze nieznacznie różnić - zastrzega Hanna Janowicz z Wydziału Oświaty.

I tak: na rok szkolny 2017/2018 przygotowano w przedszkolach 15 365 miejsc (więcej o 289 niż w roku poprzednim), na koniec września wciąż wolnych było 107 miejsc. W szkołach podstawowych liczba uczniów wynosi 35 340 i tworzą oni 1682 oddziały (to więcej o 351 oddziałów niż rok temu, ale to rezultat reformy oświaty).  W mieście pozostały jedynie dwa samodzielne gimnazja nr 5 i 43, w nich liczba uczniów wyniosła 315.

 W liceach ogólnokształcących powstało 429 oddziałów (więcej o 51, ale to efekt włączenia gimnazjów do niektórych szkół), kształci się w nich 12 247 uczniów. W technikach utworzono 325 oddziałów (o 21 więcej niż rok wcześniej, ale znów główną przyczyną jest reforma) do których należy 8 286 uczniów. Reforma oświaty miała także wpływ na zwiększenie liczebności oddziałów w szkołach branżowych, powstało ich 75 w których uczy się 1 441 uczniów.

SP71 nie zmienia siedziby

W czasie posiedzenia na prośbę rodziców zajęto się także sprawą siedziby Szkoły Podstawowej nr 71 przy ul. Przybyszewskiego. Rodzice poprosili o stanowisko ws. pogłosek o zmianie siedziby szkoły. Wynikać by to miało z tego, że część budynku zajmuje Techniku Komunikacji, którego główna siedziba przy ul. Fredry znajduje się w kamienicy, o której zwrot wystąpili poprzedni właściciele. Toczy się obecnie postępowanie sądowe w tej sprawie.

Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta stanowiczo zaprzeczył takim pogłoskom. - Problemy technikum nie będą rozwiązywane kosztem szkoły podstawowej. W razie niekorzystnego wyroku sądowego ws. obecnej siedziby technikum mamy rezerwę w postaci budynków przy ul. Starołęckiej - powiedział Wiśniewski. Wiceprezydent przypomniał też, że wielu problemów przy zarządzaniu budynkiem przy ul. Przybyszewskiego dało by się uniknąć gdyby szkoły połączono, tak jak proponowano. Nie zgodziła się na to społeczność szkolna i władze miasta odstąpiły od tego pomysłu.

(jg)