grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Młodzież z całej Polski znów w Poznaniu

W dniach 25-27 października Młodzieżowa Rada Miasta Poznania zaprasza na Time4Youth - Szkolenie Młodzieżowych Rad. Z główną organizatorką, Julią Waligórą* rozmawia Beata Szeszuła.

Julia Waligóra, przewodnicząca MRM Poznań (fot. archiwum prywatne) - grafika artykułu
Julia Waligóra, przewodnicząca MRM Poznań (fot. archiwum prywatne)

Dwa lata temu poznańska młodzieżowa rada zorganizowała I Ogólnopolski Kongres Młodzieżowych Rad. Czy Wasze szkolenie będzie różnić się od tamtego wydarzenia?

Tak, przede wszystkim będzie trwało trzy dni, a nie dwa. Odbędą się różne szkolenia - m.in.: dotyczący autoprezentacji prowadzony przez radną Wielkopolskiego Sejmiku Tatianę Sokołowską, czy podnoszenia kompetencji cyfrowych prowadzony przez fundację Jeden Uniwersytet. Uczestnicy będą mieli okazję poznać także podstawowe zasady metody design thinking. Aby wydarzenie było jak najbardziej interaktywne wprowadziliśmy zajęcia, które będą trwały dwa dni. W ramach nich młodzież zostanie podzielona na grupy i wylosuje cztery zmienne: budżet, główny patronat, miejsce oraz gościa specjalnego i za pomocą tych czynników będą musieli zrobić projekt wydarzenia, które później przedstawią. Zapowiada się naprawdę ciekawie - niektórzy mogą trafić na budżet opiewający na milion zł, inni na pół tysiąca.

Młodzi mają problemy z kompetencjami cyfrowymi?

Nie, ale jest to szkolenie poruszające kwestie prywatności na Facebooku i przetwarzania informacji, które tam wrzucamy. Wytłumaczymy, jak efektywnie wykorzystywać social media do promocji i budowania marki rady. Odbędzie się to pod patronatem Facebooka, dzięki czemu uczestnicy dostaną od portalu certyfikaty.

Kogo będzie można spotkać na wydarzeniu?

Blisko siedemdziesiąt młodzieżowych radnych z miast i gmin z całej Polski oraz poznańską młodzieżową radę.

Przez te dwa lata w krajowej i lokalnej polityce młodzieżowej sporo się zmieniło. Średnio kilka razy w roku można dostać zaproszenie na młodzieżowy kongres, powstają kolejne dokumenty strategiczne dedykowane młodym ludziom, czy rady takie, jak Wasza. Dlaczego warto przyjechać z drugiego końca Polski na poznańskie szkolenie?

Myślę, że dużym atutem jest fakt, że nasz kongres odbywa się pod patronatem merytorycznym Uniwersytetu Ekonomicznego. To nie będzie tylko spotkanie towarzyskie z innymi działaczami. Możliwość otrzymania certyfikatu od Facebooka pojawia się po raz pierwszy na tego typu wydarzeniu. Poza tym, Poznań jest jednym z najpiękniejszych miast Polski. Uczestnicy będą mogli zwiedzić go razem z nowo wybranym posłem Franciszkiem Sterczewskim, który pokaże im najciekawsze przestrzenie publiczne.

Duże wsparcie zapewnia Wam także Miasto Poznań.

Tak, kongres jest realizowany ze środków budżetowych Miasta Poznania, które otrzymaliśmy od Wydziału Rozwoju i Współpracy Międzynarodowej poprzez mały grant. Urząd bardzo wspiera nasze działania i pomaga nam, jak może. Uczestnicy zostaną przywitani przez Zastępczynię Prezydenta Katarzynę Kierzek Koperską i Dyrektorkę wspomnianego już wydziału, Iwonę Matuszczak-Szulc. Podczas wydarzenia będzie można spotkać również radnych miejskich.

Bezpośrednim efektem pierwszego kongresu było rozpoczęcie wspólnych prac rady miasta, młodzieżowej rady i urzędu nad programem polityki dla ludzi młodych, który został uchwalony w tym roku. Wasze wydarzenie ma jakiś nadrzędny cel na szczeblu lokalnym, bądź ogólnopolskim?

Podczas naszego wydarzenia zostaną wyłonione osoby, które według młodzieżowych radnych powinny się znaleźć w Parlamentarnym Zespole ds. Wspierania Młodzieżowych Rad. Jesteśmy po wyborach, do Sejmu weszło wielu nowych i młodych posłów i posłanek, warto więc nawiązać z nimi współpracę. Lokalnie wytypujemy działania, które może podejmować poznańska młodzieżowa rada i samo Miasto Poznań dla młodych mieszkańców.

Czy poznaniacy i poznanianki mogą wziąć udział w wydarzeniu?

Pierwszego dnia na warsztaty z autoprezentacji zaprosimy uczniów i uczennice z poznańskich szkół średnich. Jeśli ktoś jest zainteresowany uczestniczeniem w naszych warsztatach, to prosimy o kontakt poprzez Facebooka lub maila.

Szkolenie to kolejny sukces na koncie młodzieżowej rady, ale także Twoje symboliczne pożegnanie z rolą przewodniczącej tego organu. Myślisz, że MRMP utrzyma poziom i w przyszłym roku po raz trzeci z rzędu otrzyma nagrodę dla najlepszej organizacji tego typu w Polsce?

Jest to kolejny sukces i nasze drugie wydarzenie finansowane przez miasto wydarzenie w tym roku. Pożegnanie się z rolą przewodniczącej nie będzie łatwe, bardzo się zżyłam ze wszystkimi radnymi. Wierzę, że pomimo mojego odejścia wciąż będziemy się przyjaźnić i wspierać w organizacji młodzieżowych projektów.

Jeśli chodzi o nagrodę dla najlepszej młodzieżowej rady to wydaje mi się, że Poznań nie będzie startować o ten tytuł ze względu na wątpliwą rzetelność oceny zgłoszeń i wyboru nowych członków do Rady Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej, która organizuje ten konkurs. Wiele młodzieżowych rad zarzuca im brak apartyjności i obiektywizmu.

*Julia Waligóra - przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta Poznania III kadencji, główna organizatorka Time4Youth - Szkolenia Młodzieżowych Rad w Poznaniu, Wiceprzewodnicząca Rady Osiedla Ogrody i studentka I roku na Uniwersytecie Ekonomicznym.