grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Propozycja ulicy dla por. Lewandowskiej

Bezpośrednio pod decyzji sądu w sprawie utrzymania nazwy ul. 23 Lutego, zarówno zwolennicy jak i przeciwnicy takiego rozwiązania podkreślali, że dla por. Janiny Lewandowskiej, patronującej przez krótki czas ulicy, trzeba znaleźć odpowiednie miejsce w Poznaniu. Właśnie pojawiła się pierwsza propozycja.

Porucznik Janina Lewandowska, fot. Wikipedia - grafika artykułu
Porucznik Janina Lewandowska, fot. Wikipedia

Lokalizację zaproponował Adam Suwart - Społeczny Opiekun Zabytków. Chodzi o odcinek ulicy Podgórnej, pomiędzy ulicą Wrocławską a Zieloną, wzdłuż parku Chopina. Wnioskodawca przypomina, że historycznie ulica Podgórna to jedynie odcinek dzisiejszej ulicy o tej nazwie pomiędzy placem Wiosny Luców a Alejami Karola Marcinkowskiego. Natomiast ddcinek, który miałby zmienić nazwę na ul. por. Janiny Lewandowskiej, powstał krótko przed II wojną światową w wyniku przebicia ulicy Wrocławskiej, która do tego momentu "zakręcała" pod kątem prostym w rejonie dzisiejszego przystanku tramwajowego "Wrocławska". Odcinek ten w przeszłości (po II wojnie światowej) nosił już zresztą inne nazwy - Walki Młodych, wraz z pozostałą częścią ulicy Podgórnej, a także - samodzielnie - Świeżawskiego oraz Roli-Żymierskiego.

Ponadto jest to odcinek niemal zupełnie bezadresowy (nie ma tam domów mieszkalnych), a koszty zmiany nazwy ograniczą się do zmiany tablic. Miejsce jest prestiżowe, położone w pobliżu reprezentacyjnego parku Chopina i siedziby przedstawicieli władz miasta. Adam Suwart sugeruje też, że potencjalnie na jednym z końców ulicy mógłby znaleźć się w przyszłości pomnik patronki. W pobliżu znajduje się też ulica nosząca imię ojca por. Janiny Lewandowskiej - gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego.

Janina Lewandowska (1908-1940) to polska pilot szybowcowa i samolotowa, podporucznik pilot lotnictwa Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej, pośmiertnie awansowana do stopnia porucznika, jedyna kobieta - ofiara ludobójczej zbrodni katyńskiej. Córka gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego, dowódcy powstania wielkopolskiego. Przez wiele lat mieszkała i działała społecznie w Poznaniu.

mat.

© Wydawnictwo Miejskie Posnania

Zobacz także: