Biuletyn Miejski

Biuletyn Miejski

Silniki czy gen. Błasika?

Komisja Kultury i Nauki na ostatnim posiedzeniu w mijającej kadencji pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie przemianowania części ulicy Silniki na al. Gen. Błasika. Negatywną opinię w tej sprawie podtrzymuje Rada Osiedla Głuszyna.

Mapa - GEOPOZ
Mapa - GEOPOZ

Generał Andrzej Błasik dowódca Sił Powietrznych, który zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, był w latach 2005-2007 dowódcą 2 Brygady Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu. Stąd propozycja radnych PiS nazwania jego imieniem części ulicy Silniki w pobliżu lotniska wojskowego.

Przeciwna tej zmianie jest Rada Osiedla Głuszyna. - Podtrzymujemy negatywną opinię popartą głosami mieszkańców osiedla, obecnych na sesji Rady - mówił przewodniczący Rady Osiedla Henryk Kania. Jego zdaniem postać generała Błasika jest osobą wobec, której nie ma jednoznacznej oceny co do jego zasług dla lotnictwa wojskowego, trudno też mówić o jakichkolwiek zasługach dla Osiedla Głuszyna.

- W przypadku przemianowania nazwy ulicy szczególnie powinniśmy unikać tematów kontrowersyjnych, widać że tutaj zgody nie ma - oceniał radny Grzegorz Jura. Jednak komisja głosami PiS oraz radnej Joanny Frankiewicz z PRO i niezrzeszonego Tomasza Lipińskiego, wydała pozytywną opinię w sprawie zmiany nazwy części ulicy.

- Kompromitacja komisji na koniec kadencji - stwierdziła radna Katarzyna Kretkowska. - Na szczęście na sesji to odwrócimy - dodała.

Ostatnia sesja tej kadencji odbędzie się 13 listopada. Wtedy m.in. rozstrzygnie się czy gen. Błasik zostanie patronem ulicy w Poznaniu.

oprac. mat.