grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Tak będzie wyglądać Muzeum Powstania Wielkopolskiego

Warszawska pracownia WXCA zwyciężyła w konkursie na projekt nowej siedziby dla Muzeum Powstania Wielkopolskiego, która powstanie przy Wzgórzu św. Wojciecha. Ze zwycięzcami będzie podpisana umowa na dokumentację techniczną, a miasto szykuje kolejny konkurs na projekt ekspozycji.

fot. WXCA - grafika artykułu
fot. WXCA

W Odwachu, który mieści obecną siedzibę Muzeum Powstania Wielkopolskiego, zaprezentowano wyniki konkursu na nową siedzibę dla tej instytucji. W 2018 roku zapadła decyzja, że zostanie ona wybudowana przy Wzgórzu św. Wojciecha na działce, gdzie obecnie znajduje się lodowisko "Bogdanka". Sąsiedztwem przyszłego muzeum jest kościół p.w. św. Wojciecha, pomnik Armii Poznań oraz tereny Starej Rzeźni, które będą wkrótce rewitalizowane. - Jestem przekonany, że rok po jubileuszowych obchodach wybuchu powstania jego historia wychodzi coraz bardziej z cienia. Ponad 40 tys. osób odwiedziło nową ekspozycję w Odwachu, a zainteresowanie rośnie, nowa siedziba jest więc potrzebna - mówił Tomasz Łęcki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, którego oddziałem jest Muzeum Powstania Wielkopolskiego. - Mamy już świetną ekspozycję dotyczącą początków państwowości polskiej, teraz czas na ekspozycję o powstaniu - dodał. - Zależy nam na tym, by pokazać mieszkańcom Poznania, województwa i całej Polski znaczenie powstania wielkopolskiego, podkreślić jego rangę w historii naszego państwa. Tak ważna tematyka zasługuje na godną oprawę.  - mówił Jacek Jaśkowiak prezydent Poznania, obecny podczas prezentacji wyników konkursu.

Do pierwszego etapu konkursu zgłosiły się 53 pracownie, z nich do drugiego etapu jury konkursowe wybrało 6 projektów. Spośród nich wskazano zwycięzcę, którym jest warszawska pracownia WXCA, która zaprojektowała m.in. powstające już Muzeum Historii Polski i Muzeum Wojska Polskiego, oba w Warszawie.  - Werdykt zapadł jednogłośnie, sąd nie miał wątpliwości, że ten projekt gwarantuje najwyższe walory użytkowe i estetyczne - mówił prof. Bolesław Stelmach, przewodniczący sądu konkursowego. - Jesteśmy bardzo wzruszeni i szczęśliwi, dziękujemy w imieniu całego zespołu - mówiła Małgorzata Dembowska z pracowni WXCA, odbierając nagrodę. - Mam nadzieję, że to dopiero początek naszej przygody z Poznaniem.

Zwycięski projekt najlepiej wpisuje się, zdaniem sądu konkursowego, w oczekiwania jakie postawiono przed nowym muzeum. Podziemna część jest wspólna, zaś na powierzchni przyjmuje kształt czterech budynków, których układ utworzy wewnętrzy plac, mający służyć odpoczynkowi oraz wydarzeniom okolicznościowym. Gabaryty i rozmieszczenie budynków zapewniają zachowanie osi widokowej na dominantę w postaci kościoła p.w. św. Wojciecha, a także zachowuje park, który jest na zboczu wzgórza.  Ekspozycja stała zajmie w nowym budynku 30% jego powierzchni czyli 3 tys. m. kw., obecnie w Odwachu jest to jedynie 340 m.kw. Pozostała powierzchnia będzie pod wystawy czasowe, sale działań edukacyjnych, salę konferencyjną, pracownie konserwacji zabytków, wreszcie pod administrację, bibliotekę, sklepik i kawiarnię.

Kolejne etapy działań to podpisanie umowy na opracowanie projektu technicznego ze zwycięską pracownią WXCA oraz rozpisanie konkursu na projekt ekspozycji. Chodzi o to by przygotowując projekt techniczny maksymalnie szybko było wiadomo jak będzie wyglądać ekspozycja. Założenia ekspozycji są już gotowe. 

Jeśli kolejne etapy inwestycji pójdą zgodnie z planem to do nowego obiektu wejdziemy w 2024 roku, jego szacunkowy koszt to 150 mln zł, na który składają się pieniądze z budżetu Poznania oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jan Gładysiak

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019