grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Fort VII - pamiętamy

Pod patronatem przewodniczącego Rady Miasta Grzegorza Ganowicza i dyrektora Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości Tomasza Łęckiego odbyły się coroczne uroczystości w Forcie VII.

Fot. Mateusz Malinowski - grafika artykułu
Fot. Mateusz Malinowski

Na terenie Fortu VII w latach 1939-1945 znajdował się niemiecki nazistowski obóz zagłady. Szacuje się, że śmierć poniosło tam 20 tys. Wielkopolan. Uwięzieni w obozie ludzie byli rozstrzeliwani, torturowani, wieszani, zrzucani ze schodów lub umierali z powodu ciężkich warunków panujących w celach. Wielu uwięzionych zginęło w komorach gazowych, które powstały tam już w pierwszym roku działań wojennych. Obecnie na terenie Fortu VII działa Muzeum Martyrologii Wielkopolan.

Każdego roku w kwietniu na terenie Fortu VII odbywają się uroczystości oddające hołd pomordowanym. Ich celem jest także edukacja historyczna i przestrzeganie przed straszliwymi konsekwencjami wojen, zbrodniczych ideologii dzielących ludzi na lepszych i gorszych.

W uroczystościach biorą udział kombatanci, przedstawiciele władz miejskich i wojewódzkich, poznański korpus konsularny, młodzież szkolna, harcerze, reprezentanci służb mundurowych. Władze Poznania oprócz przewodniczącego RMP Grzegorza Ganowicza reprezentowali także m.in.: wiceprezydent Tomasz Lewandowski, radni Małgorzata Dudzic-Biskupska i Przemysław Alexandrowicz.

oprac. red.