grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

-SESJA-Nowe nazwy dla ulic

Nazwy dla ulic, skwerów i jednego ronda uchwalili radni na sesji Rady Miasta Poznania. Kwestia darmowych przejazdów komunikacją będzie rozpatrywana na dokończeniu sesji.

fot. Poznan.pl - grafika artykułu
fot. Poznan.pl

Radni na ostatniej sesji podjęli decyzje w sprawie nazw dla ulic i skwerów oraz jednego ronda. Nowe nazwy na planie miasta to ul. Ks. Bolesława Sulika, na Śródce i ul. Lotników 302. Dywizjonu Poznańskiego na Świerczewie, a rondo na końcu tej ulicy uzyskało nazwę Świerczewo. Na Ratajach na przedłużeniu ul. Brneńskiej swoją ulicę będzie miał Grzegorz Ciechowski. Nazwy uzyskały także skwery, Rada Miasta nadała im nazwy: Józefa Granatowicza (na Jeżycach naprzeciwko szpitala im. Raszei), Stanisława Jarzembowskiego (na Winiarach, na os. Powstańców Warszawy), Stanisława Bręczewskiego (na Golęcinie, przy ulicy Koronnej/Sokoła), Antoniny Kaweckiej (przy Teatrze Wielkim).

Przy okazji nadawania tych nazw radny Antoni Szczuciński, przewodniczący Komisji Kultury i Nauki, wyjaśnił, że są to procedury nazewnicze, które rozpoczęły się jeszcze w 2017 rok. Chodzi oto, że Rada Miasta w ubiegłym roku zdecydowała, że w roku 2018 patronami ulic będą kobiety, na pamiątkę 100. rocznicy przyznania im praw wyborczych. Wobec dzisiejszych decyzji mogło by powstać wrażenie, że radni nie przestrzegają swojego stanowiska - stąd oświadczenie szefa komisji, która nazwami ulic się zajmuje.  

Na os. Armii Krajowej będzie teren zielony

Rada Miasta zajęła się ponownie miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla rejonu os. Armii Krajowej. Miała tam być możliwość postawienia obiektu sportowego o dużej kubaturze, Rada Miasta uwzględniła jednak poprawkę by pozostawić tam zieleń, i zgodziła się na rozpoczęcie ponownej procedury uchwalania planu, ale już z funkcją zieloną.

Radni zgodzili się także na bonifikatę od ceny nieruchomości sprzedawanych Uniwersytetowi Medycznemu. Chodzi o  dwie działki przy ul. Krzyżowej, w rezultacie tej operacji zostanie uporządkowana własność na tym obszarze, znajdują się tam bowiem budynki należące do uniwersytetu. Wyliczona wartość tych działek to ponad 5 mln zł, po bonifikacie uczelnia zapłaci miastu 52 tys. zł za ich kupno.

Uchwalono także nowy Poznański Program Wspierania Rodziny i Rozwoju Pieczy Zastępczej na kolejne 3 latach. Program ten ma na celu rozwój sieci pomocy dziecku i rodzinie będącym w różnych sytuacjach wymagających pomocy. Uregulowano także sprawy związane z funkcjonowaniem Kapituły Nagrody Naukowej Miasta Poznania. Miasto da też pieniądze dla Urzędu Marszałkowskiego, 200 tys. pójdzie dla Orkiestry Amadeus na realizację tegorocznych projektów artystycznych.

Decyzja w sprawie bezpłatnych przejazdów później

Radni nie rozstrzygnęli natomiast kwestii bezpłatnej komunikacji dla młodzieży. Z powodu długiej dyskusji nad innym punktami sesji ta tematyka będzie rozpatrywana na dokończeniu sesji, którego termin na razie nie jest znany. Wiadomo natomiast, że projektów ws. biletów dla uczniów będzie więcej niż tylko ten złożony przez prezydenta. Ostatecznie wprowadzono bowiem pod obrady także projekty przygotowane przez Zjednoczoną Lewicę.

Jan Gładysiak

  • AKTUALIZACJA: Dokończenie LXI Sesji RMP odbędzie się 5 lutego 2018 r. (poniedziałek) o godz. 14 w Sali Sesyjnej im. Wojciecha Szczęsnego Kaczmarka Urzędu Miasta Poznania, pl. Kolegiacki 17.