grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

- SESJA- Rada Miasta przyjęła politykę mieszkaniową

Jak mają wyglądać działania miasta w sprawie zapewnienia poznaniakom miejsc do mieszkania? Kierunki działania wyznacza polityka mieszkaniowa na najbliższe 10 lat. Rada Miasta uchwaliła ten program na dzisiejszej sesji. Długą dyskusję wywołały jednak sprawy planowania przestrzennego dla terenów sportowych TKKF i os. Armii Poznań.

fot. Poznan.pl - grafika artykułu
fot. Poznan.pl

Dokument Polityka Mieszkaniowa Miasta Poznania na latach 2017-2027 po szczegółowych badaniach i długiej dyskusji ze specjalistami, mieszkańcami, radnymi i organizacjami pozarządowymi został przygotowany i przedstawiony radnym na sesji Rady Miasta Poznania 5 grudnia.

Dokument wśród swoich celów przewiduje poprawę dostępności lokali mieszkalnych i socjalnych dla osób o najniższych dochodach. Poprawę jakości zamieszkania w lokalach komunalnych. Następnie zwiększenie atrakcyjności Poznania jako miejsca zamieszkania dla osób o średnich i wyższych dochodach. Wreszcie celem jest precyzyjna identyfikacja i wsparcie osób borykających się z trudnościami mieszkaniowymi. Rada Miasta przyjęła ten program, radni znowelizowali także kryteria przydzielania mieszkań komunalnych. Wprowadzone rok temu nowe zasady wymagają korekt w niektórych miejscach m.in. w zasadach punktacji na liście osób oczekujących na lokal komunalny.

Informacja turystyczna do PLOT

Radni zdecydowali o zmianie statutu Wydawnictwa Miejskiego Posnania. Zmiany mają umożliwić przekazanie punktów informacji turystycznej, którym do tej pory zarządzało wydawnictwo do Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej. Zmiana ma wejść w życie od 1 styczna. Statut zmieniono również Wielkopolskiemu Muzeum Niepodległości, by mogło ono produkować filmy.  Uzupełniono także Gminny Program Rewitalizacji o planowane inwestycje Akademii Muzycznej i Uniwersytetu Artystycznego. Dokonano także zmian w budżecie na ten rok i w Wieloletniej Prognozie Finansowej. Przy okazji tego punktu pikietowali mieszkańcy Strzeszyna, którzy domagają się przyspieszenia budowy wiaduktu nad torami kolejowymi oraz nowych placówek oświatowych.

Będzie miejscowy plan dla terenu TKKF

Na terenie pomiędzy ul. Mieszka I i Winogradami swój ośrodek sportowy w użytkowaniu wieczystym od miasta ma Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej. Władze towarzystwa chcą sprzedać jego część po to by uzyskać środki na budowę wielofunkcyjnej hali sportowej w innej części kompleksu. TKKF wystąpiło już o ustalenie warunków zabudowy dla kilku bloków. - To teren klina zieleni, sporządzenie miejscowego planu ma uchronić ten teren przed zabudową niezgodną ze studium zagospodarowania przestrzennego - poinformowała Elżbieta Janus, dyrektor MPU prezentując projekt wywołania planu dla tego rejonu.

Sprawa wywołała dyskusję wśród radnych. - Musimy się zastanowić czy nie powinniśmy wziąć sprawy w swoje ręce - mówiła radna Lidia Dudziak. - To jest zbyt cenne miejsce pod względem sportu i rekreacji by je pozostawić. Musi być decyzja miasta co z tym zrobić. Samo wywołanie planu nie rozwiązuje problemu - dodała. Oprócz tego część terenu, który ma objąć plan należy do parafii św. Wojciecha. Jej proboszcz zaapelował o wyłączenie tego terenu z planowania, bo ograniczy to możliwość wykorzystania tego obszaru w przyszłości wyłącznie pod park. 

- Nie uchylam się od dyskusji na temat przyszłości tego obszaru, ale wyłącznie w reżimie, który przewiduje studium - powiedział Maciej Wudarski, zastępca prezydenta. - Co do obszaru po dawnym cmentarzu parafii św. Wojciecha to jako przykład niech posłuży park na Górczynie gdzie miasto wydzierżawiło ten teren pod park od parafii Ewangelicko-Augsburskiej - dodał Wudarski.

Ostatecznie radni zdecydowali, że miasto przystąpi do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu.

Nie będzie hali sportowej przy rondzie Żegrze

Problematyczny okazał się też plan miejscowy dla os. Armii Krajowej.  Przygotowany projekt planu przewidywał możliwość postawienia hali sportowej od strony ronda Żegrze. Protestują jednak mieszkańcy osiedla oraz Rada Osiedla Rataje, która chce obiekt sportowy, ale nie w tym miejscu tylko np. na trenie po dawnej fabryce domów.  Rada ostatecznie przychyliła się do wniosku który prezentował radny Adama Pawlik, wykluczającego możliwość powstania obiektu sportowego przy rondzie Żegrze. W konsekwencji projekt planu został wycofany i będzie przedstawiony ponownie z uwzględnieniem tej zmiany.

Uchwalono natomiast miejscowy plan dla szkoły przy ul. Taczanowskiego, by zabezpieczyć ten obszar przed zabudową inną niż oświatową, plan dla ul. Nałęczowskiej oraz plan dla części południowej Os. Batorego.

Miasto dofinansuje wymianę pieców

Miasto chce kontynuować program dopłaty do wymiany pieców grzewczych na źródła ciepła bardziej ekologiczne. Radni przyjęli uchwałę umożliwiającą takie wsparcie. Do tej pory dofinansowywano to w ramach programu KAWKA, który finansował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, ten program się kończy, ale miasto będzie kontynuować go ze swoich środków, w szerszym charakterze i na obszarze całego miasta.

Przy okazji procedowania tej uchwały radni PiS przypomnieli, że oni przygotowali taki projekt wcześniej, a mimo to znalazł się on w kolejności procedowania za projektem Wydziału Ochrony Środowiska. Zdaniem radnego Michała Boruczkowskiego projekt wydziału ma wiele zapożyczeń z projektu klubu PiS. Ostatecznie radni PiS poparli projekt wydziału, a swój projekt wycofali.  

Przy okazji procedowania tej uchwały radni PiS przypomnieli, że oni przygotowali taki projekt wcześniej, a mimo to znalazł się on w kolejności procedowania za projektem Wydziału Ochrony Środowiska. Zdaniem radnego Michała Boruczkowskiego projekt wydziału ma wiele zapożyczeń z projektu klubu PiS. Ostatecznie radni PiS poparli projekt wydziału, a swój projekt wycofali.  

Nie podjęto natomiast uchwały, która ustanawia dotację na dzieci uczęszczające do żłobków niepublicznych, które to żłobki utracą miejską dotację od 1 stycznia. Powodem było celowe zerwanie kworum przez radnych PiS i radną PRO Joannę Frankiewicz. Ta grupa radnych domaga się w ten sposób wprowadzenia bonu wychowawczego na wszystkie formy opieki nad dziećmi do lat 3, a nie tylko dofinansowania miejsca w żłobkach.

Sesję przerwano i ma być dokończona w najbliższy czwartek, początek o g. 17.

Jan Gładysiak