grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Wyróżnienie osób zasłużonych dla Poznania [program sesji RMP]

Radni rozpoczną sesję od przyjęcia uchwał w sprawie nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Poznania oraz tytułów Zasłużony dla Miasta Poznania. Będą też zmiany nazw ulic, nowe propozycje w sprawie konsultacji społecznych, zmiany w budżecie. To tylko niektóre z punktów sesji rady Miasta Poznania w dniu 16 maja.

Sesja Rady Miasta Poznania - grafika artykułu
Sesja Rady Miasta Poznania

W tym roku Honorowym Obywatelem Miasta Poznania zostanie prof. Hanna Kóčka-Krenz z Instytutu Archeologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Tytuł jest wyrazem uznania dla jej wybitnych osiągnięć naukowych z zakresu historii wczesnego średniowiecza ze szczególnym uwzględnieniem prac badawczych na Ostrowie Tumskim w Poznaniu i odnalezienia rezydencji pierwszych Piastów. Tytuły Zasłużeni dla Miasta Poznania otrzymają: Jerzy Hamerski - twórca teatru i szkoły "Łejery", za pracę polegającą na wychowywaniu młodzieży poprzez sztukę; prof. Jan Skuratowicz - historyk sztuki za w popularyzowanie wiedzy o architekturze Poznania; prof. Marek Jemielity - za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kardiologii i transplantologii, w tym dokonanie pierwszego przeszczepu serca w Klinice Kardiochirurgii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu; prof. Wojciech Müller - grafik i plastyk, były rektor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, za wieloletnią pracę akademicką i osiągnięcia artystyczne ze szczególnym uwzględnieniem dokonań na rzecz rozwoju swojej uczelni; Caritas Archidiecezji Poznańskiej - za pełną poświęcenia posługę charytatywną, ze szczególnym uwzględnieniem działalności dotyczącej osób bezdomnych. Tytuły wręczane są 29 czerwca podczas uroczystej sesji RMP.

Rada Miasta będzie również musiała zmienić nazwy tych ulic, które kwalifikują się pod tzw. ustawę dekomunizacyjną - likwidująca nazwy w przestrzeni miejskiej nawiązujące do komunizmu i osób z związanych z tą ideologią. Jeśli nie zrobi tego samorząd nazwy zmieni wojewoda. I tak ul. Lucjana Szenwalda zmieni nazwę na na ks. Kazimierza Waseli; Józefa Paszty na Michała Sobeskiego; Armii Ludowej na Kazimierza Spornego; Zygmunta Berlinga na Ryszarda Kaczorowskiego; 9 Maja na 8 Maja.

W porządku obrad znalazł się projekt uchwały w sprawie zasad przeprowadzania konsultacji społecznych, zgłoszony przez radną Małgorzatę Dudzic-Biskupską. Propozycja radnej zakłada między innymi, aby konsultacje odbywały się na jak najwcześniejszym etapie planowania bądź tworzenia projektów. Radna chce również wprowadzenie możliwości złożenia wniosku o przeprowadzenie konsultacji przez mieszkańców (co najmniej 800 podpisów), oraz przez jednostki pomocnicze Miasta - Osiedla (poparte przez co najmniej 250 mieszkańców). Jeśli pod wnioskiem mieszkańców podpisałoby się, co najmniej 2000 osób, Prezydent Miasta nie mógłby odmówić przeprowadzenia konsultacji. Inna propozycja to rozszerzenie formy w jakich konsultacje mogą się odbywać m.in. o: warsztaty dla mieszkańców, wybór propozycji w drodze głosowania, spacer badawczy.

Ponadto w porządku obrad również takie tematy jak: zmiany w budżecie, regulamin korzystania z cmentarzy komunalnych, dotacje na renowacje zabytków, wykaz kąpielisk miejskich, z których będzie można korzystać w tym sezonie, utworzenie zespołu szkolno-przedszkolnego na os. Bolesława Śmiałego.

Początek sesji o godz. 9, w sali sesyjnej na parterze Urzędu Miasta Poznania, pl. Kolegiacki 17, wstęp wolny.

Mateusz Malinowski