grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Wielokulturowy Sołacz

Wystawa na dziedzińcu Urzędu Miasta przypomina o historii, której przekreślić nie można.

Park Sołacki (fot. M. Malinowski) - grafika artykułu
Park Sołacki (fot. M. Malinowski)

Wystawa fotografii - przewodnik Grażyny Banaszkiewicz i Anny Wachowskiej-Kucharskiej została zrealizowana wspólnie z Fundacją Rozwoju Miasta Poznania w ramach środków miejskich.

Dzielnica willowa na Sołaczu powstała na początku XX wieku. To jedno z wielu miejsc, w którym czytelna jest w ciągłości historycznej wielokulturowość mieszkańców Poznania. Przez wszystkie lata Sołacz stał się częścią miasta, częścią nas. Był pierwszym zaprojektowanym na taką skalę zespołem willi w Poznaniu i jednocześnie pierwszą nową dzielnicą miasta w rozumieniu przestrzennym powstałą jako całkowicie planowane założenie - stworzone przez Josepha Stübbena.

Historia dzielnicy nierozerwalnie wiąże się z osobą Eliasza Barucha - berlińskiego bankiera żydowskiego pochodzenia urodzonego w Kassel, pomysłodawcy i wykonawcy idei miasta -ogrodu. Przybył do Poznania pod koniec XIX wieku, aby zagospodarować, podobnie jak berlińskie Westend, część leżącego poza granicami Poznania Sołacza. To niezwykła historia, która warto przywrócić w pamięci mieszkańców.

Wystawę zwiedzać można na dziedzińcu Urzędu Miasta (pl. Kolegiacki 17) do końca listopada. Wstęp wolny.