grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Polska średniowieczna

Konferencja naukowa poświęcona średniowiecznej Polsce odbyła się w Muzeum Archeologicznym.

Muzeum Archeologiczne - grafika artykułu
Muzeum Archeologiczne

Ogólnopolska konferencja naukowa pt. "Przemiany XII i XIII wieku w Polsce w świetle badań archeologicznych" odbyła się w dniach 25-26 kwietnia w Muzeum Archeologicznym przy ul. Wodnej w Poznaniu.

Czasy, którym poświęcone są obrady historyków i archeologów, to ważny okres w dziejach średniowiecznej Europy. W wielu dziedzinach życia doszło wtedy do przemian, które wpłynęły na rozwój miast, regionów i państw. Takie zmiany zaszły również na ziemiach polskich. O ile jednak historycy zajmowali się i zajmują tą epoką dość często, o tyle wśród archeologów wzbudzała dotąd mniejsze zainteresowanie.

Między innymi z tego względu poznańskie Muzeum Archeologiczne zdecydowało się zorganizować konferencję naukową, poświęconą Polsce XII- i XIII-wiecznej w świetle badań archeologicznych. Współorganizatorami konferencji są: Instytut Archeologii i Etnologii PAN, Wydział Historyczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Stowarzyszenie Naukowe Archeologów Polskich oraz Komisja Archeologiczna PTPN. W programie znalazły się m.in. wystąpienia poświęcone średniowiecznej polskiej architekturze murowanej oraz dziejom śląskich, małopolskich i wielkopolskich grodów. Zaplanowano przedstawienie wyników badań archeologicznych prowadzonych na Mazowszu, Kujawach i Pomorzu Zachodnim. Uczestnicy konferencji zastanawiali się też nad przemianami w życiu codziennym mieszkańców średniowiecznych miast i wsi. (co)