Biuletyn Miejski

Biuletyn Miejski

O szlaku bojowym Wojsk Wielkopolskich
 

O szlaku bojowym Wojsk Wielkopolskich

Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk zaprasza na pierwszy w tym roku wykład otwarty w ramach projektu "Poznański sposób na niepodległość", który odbędzie się 10 stycznia, w Sali Posiedzeń PTPN, ul. Mielżyńskiego 27, o godz. 18.

czytaj więcej
Ławica kolebką polskiego lotnictwa
 

Ławica kolebką polskiego lotnictwa

O świcie 6 stycznia 1919 roku powstańcy wielkopolscy zdobyli niemiecką stację lotniczą w podpoznańskiej wsi Ławica. Przejęli kilkadziesiąt samolotów gotowych do lotu. Właśnie wtedy i właśnie tutaj narodziło się polskie lotnictwo.

czytaj więcej
Cóż tam, panie, w polityce?
 

Cóż tam, panie, w polityce?

Setki tysięcy stron, ponad 24 tysiące numerów, 81 roczników, plejada najwybitniejszych polskich dziennikarzy i korespondentów. 160 lat temu powstał "Dziennik Poznański".

czytaj więcej
Powstanie, jakiego nie znacie
 

Powstanie, jakiego nie znacie

Poznaniacy i Wielkopolanie z dumą mówią o zwycięskim powstaniu wielkopolskim, ale czy rzeczywiście znamy przebieg wydarzeń, nazwiska bohaterów, przyczyny wybuchu, a wreszcie konsekwencje polityczne i historyczne tego pięknego zwycięstwa? Spróbujmy przybliżyć trochę mniej znanych faktów z powstania wielkopolskiego. Dlaczego było ono powstaniem niezwykłym?

czytaj więcej
Gloria victoribus!
 

Gloria victoribus!

Powstanie wielkopolskie "żyć będzie w pamięci narodu po wieki" - wieszczył w grudniu 1919 roku pewny swego "Kurier Poznański". Niełatwa historia XX wieku sprawiła, że realizacja tego postulatu okazała się wyzwaniem ze wszech miar skomplikowanym. Możemy się dziś pokusić o postawienie tezy, że niepodległościowy zryw Wielkopolan sprzed stu lat coraz lepiej funkcjonuje w ogólnopolskiej świadomości historycznej. Zwłaszcza w nowym tysiącleciu obserwujemy na tym polu znaczący progres, w czym największe zasługi położyli, co nie jest niespodzianką, sami Poznańczycy.

czytaj więcej
Kilka metrów Głogowskiej
 

Kilka metrów Głogowskiej

Wysypiska śmieci i hałdy gruzu bywają rajem dla historyków, archeologów i archiwistów. To nie żart - przypadkowo, przez nieuwagę lub celowo trafiają tam rzeczy, których wartość jest często bezcenna. Wiele lat temu w czasie prac budowlanych na Śródce na wysypisko śmieci trafiły kości ze średniowiecznego cmentarza, a na początku XXI wieku w czasie remontu kamienicy na Łazarzu z gruzem zamierzano wywieźć kilkadziesiąt kartonów ze zdjęciami ul. Głogowskiej z 1. połowy lat 70. Jedne i drugie uratowali pasjonaci poznańskiej historii.

czytaj więcej
Marzenia o Tokio
 

Marzenia o Tokio

Mateusz Świętek, wioślarz KW-04 Poznań, należał w tym roku do bardzo wąskiego grona najlepszych młodzieżowych zawodników tej dyscypliny w naszym kraju; 22-letni zawodnik wywalczył w tym roku trzy medale najważniejszych, międzynarodowych imprez w tej kategorii wiekowej. Startując w dwójce podwójnej z Fabianem Barańskim (WTW Włocławek), zdobył brązowy medal mistrzostw świata U-23 oraz srebrny medal mistrzostw Europy U-23. Natomiast w duecie z Patrykiem Przekopskim (AZS UMK Toruń) zdobył srebrny medal Akademickich Mistrzostw Świata. Sukcesy z pewnością będą dla niego zachętą do dalszej pracy. Czas bowiem na dobre występy w gronie seniorów, a już za dwa lata przecież letnie igrzyska olimpijskie w Tokio.

czytaj więcej
Od Ławicy do Babimostu
 

Od Ławicy do Babimostu

Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk zaprasza na ostatni tegoroczny wykład otwarty w ramach projektu "Poznański sposób na niepodległość", który odbędzie się w 20 grudnia w Sali Posiedzeń PTPN o godz. 18, ul. Mielżyńskiego 27.

czytaj więcej
Ukraińcy obok nas
 

Ukraińcy obok nas

Jak duża jest populacja obywateli Ukrainy w naszym sąsiedztwie? Jak im się żyje? Czego im brakuje? Sytuacji obywateli Ukrainy mieszkającym na terenie Metropolii Poznańskiej dotyczy raport pt.: "Poznaj Sąsiada!".

czytaj więcej
Huk, hałas, harmider
 

Huk, hałas, harmider

Przeszkadza wam hałas w mieście? A może zdążyliście się do niego przyzwyczaić? Jak bardzo nam szkodzi? Czy można go ograniczyć w naszym miejskim otoczeniu. Centrum Otwarte zaprasza na spotkanie.

czytaj więcej
Skwer o wielu obliczach
 

Skwer o wielu obliczach

Irena Sendlerowa, skromna bohaterka, która uratowała tysiące żydowskich dzieci, ma swój skwer w Poznaniu. Samo miejsce także posiada bogatą historię, pełną gwałtownych zwrotów.

czytaj więcej
Strona 1 2 169