grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Dekret o stanie wojennym pozwalał Milicji Obywatelskiej i innym służbom zatrzymywać i rekwirować pojazdy, które poruszały się bez wymaganych zezwoleń. Dotyczyło to nie tylko samochodów, ale także... pociągów, samolotów, a nawet statków! Prawdopodobnie korzystając z tych uprawień milicja "aresztowała" statek spacerowy Poznań 1, pływający po Jeziorze Kierskim.

Czytaj artykuł

Harcerze z Szarych Szeregów nie pogodzili się z okupacyjną rzeczywistością Poznania. W tamtym czasie liczył się każdy znak, że Polacy się nie poddają.

Czytaj artykuł

Portal cyryl.poznan.pl zaprezentował kolekcję zdjęć przedstawiających Poznań tuż po drugiej wojnie światowej. Ich autorem jest Antonii Czarkowski.

Czytaj artykuł

Ojciec założyciel Uniwersytetu Poznańskiego, odkrywca Biskupina, erudyta cieszący się międzynarodową sławą, a także niezłomny patriota, konspirator i filantrop. 50 lat temu odszedł prof. Józef Kostrzewski.

Czytaj artykuł

Kronika Miasta Poznania wzięła na warsztat jedną z najważniejszych poznańskich ulic: Głogowską. O jej znaczeniu świadczy fakt, że poświęcono jej dwa tomy. Pierwszy ukazał się teraz, premierę drugiego zaplanowano na listopad.

Czytaj artykuł

15 lat temu zmarł Przemysław Bystrzycki, dziennikarz i redaktor, autor wielu książek. W czasie wojny przeszedł przeszkolenie w Anglii, a potem został zrzucony na spadochronie w okupowanej Polsce, stając się jednym z legendarnych cichociemnych.

Czytaj artykuł

"Przez zmierzchy i świty" Mai Rausch to pełna ciepła, historii i wspomnień książka o poznańskich Bambrach. Są w niej też wątki rodzinne, bowiem przodkowie autorki byli wśród osadników z Górnej Frankonii, którzy 300 lat temu przywędrowali do Poznania.

Czytaj artykuł

Ukazała się publikacja albumowa Magdaleny Mrugalskiej-Banaszak poświęcona historii poznańskich Bambrów i ich obecności w naszym mieście od trzech stuleci.

Czytaj artykuł

360 kamienic z nową elewacją, 6 tys. wymalowanych bram, milion wsadzonych kwiatów, a także 70 tysięcy widzów na wyremontowanym Stadionie im. 22 Lipca i Edward Gierek w roli "sprawiedliwego gospodarza". Centralne Dożynki w Poznaniu.

Czytaj artykuł

Z rozwagą, spokojem i niezwykle sprawnie pełnił swoje obowiązki prezydenta Poznania Cyryl Ratajski we wrześniu 1939 roku. Dzięki temu uniknięto niepotrzebnego rozlewu krwi.

Czytaj artykuł

Tłumne wycieczki do Sierakowa, Puszczykowa i Boszkowa, remonty najważniejszych miejskich arterii, powódź i luxtorpeda na torach, a także powszechna mobilizacja, sypanie rowów przeciwlotniczych i świadomość nieuchronnego. Sierpień 1939 roku w Poznaniu.

Czytaj artykuł

Hokejowy krążek ląduje na dnie basenu, sędzia daje znak i dwie drużyny zanurzają się pod wodę. Tak właśnie gra się w... hokej podwodny. W naszym mieście dostępne są też inne "niekonwencjonalne" dyscypliny: lacrosse, polo na rowerach, roller derby czy krykiet. Co wybierzecie dla siebie?

Czytaj artykuł

Cesarz Wilhelm II lubił przyjeżdżać do Poznania w sierpniu. Latem 1910 roku odbierał swój najnowszy zamek, a trzy lata później - imponującą kaplicę w stylu bizantyjskim. Ta druga wizyta wywołała niemałe emocje - jednak za sprawą... Polaków.

Czytaj artykuł
Strona 1 2 3 4