grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

XCVI sesja RMP

Rada Miasta Poznania spotkała się na pierwszej sesji w 2024 roku.

Sala sesyjna Rady Miasta Poznania, pusta, widoczne stanowiska radnych i zdobiące sufit zabytkowe freski - grafika artykułu
Sala sesyjna Rady Miasta Poznania

Na początku sesji kilkoro radnych zgłosiło się do wygłoszenia oświadczenia. Marek Sternalski poruszył temat przeznaczenia pomieszczeń w budynkach szkolnych, w związku z niżem demograficznym i spodziewaną mniejszą liczbą uczniów. Podkreślał, że te pomieszczenia nadal muszą pozostać w dyspozycji Miasta. Powinna w nich odbywać się działalność edukacyjna, ale można je również zagospodarować dla nauczycieli, poprawiając ich komfort pracy. Służyć mogą też działalności związanej z pomocą psychologiczną, czy lokalnym społecznościom (tak jest np. na os. Rusa, gdzie przestrzeń szkolna służy seniorom).

Krzysztof Rosenkiewicz opisał zgłoszony mu przypadek bezdomnego mężczyzny, który w czasie świątecznym spędził kilka dni koczując pod wiatą przystankową. Radny sugerował stworzenie czegoś na kształt miejskiego sztabu kryzysowego, którego pracownicy socjalny pełnili by dyżury w weekendy i inne dni wolne, aby reagowali na takie przypadki.

Mateusz Rozmiarek skrytykował wygląd Starego Rynku po remoncie. W jego opinii inwestycja trwała długo, była droga, a efekty nie są niezadowalające. Jako negatywny przykład wymienił m.in. zadaszenie nad budynkiem Arsenału.

Marta Mazurek rekomendowała wydany przez Miasto "Pojęciownik równościowy", wyjaśniający podstawowe terminy języka włączającego, zauważającego obecność w społeczeństwie grup, które do tej pory były niezauważalne. "Pojęciownik" jest projektem otwartym i rozwijający się tak jak język równościowy. Radna zachęcała do korzystania z niego i popularyzowania.

Lidia Dudziak odniosła się do planów przebudowy Areny. Jej zdaniem należało podjąć inną decyzję, to znaczy zaplanować budowę całkowicie nowego obiektu, wielofunkcyjnej hali widowiskowo-sportowej. W opinii radnej za mało było wcześniej dyskusji i konsultacji.

Szynkowska vel Sęk nawiązała do sytuacji, kiedy kilka dni temu odnotowano w Poznaniu było bardzo duże stężenie smogu, do tego stopnia, że zalecano pozostawanie w mieszkaniach. Zdaniem radnej brakuje wystarczającej informacji wyprzedzającej takie sytuacje.

Do porządku obrad klub PiS zgłosił projekt stanowiska w sprawie intensyfikacji działań na rzecz ochrony powietrza - przeciwdziałania zjawisku smogu na terenie miasta Poznania. Rada nie włączyła jednak tego punktu do obrad. Radny Filip Olszak, przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej, poinformował że 24 stycznia zaplanowano posiedzenie Komisji poświęcone temu tematowi. Zdecydowano o rozwiązaniu Komisji ds. Studium Miasta Poznania, ponieważ po uchwaleniu Studium komisja spełniła swoją rolę. Przyjęto natomiast plan pracy Komisji Rewizyjnej na rok 2024 (tj. do końca kwietnia, kiedy kończy się kadencja samorządów).

Kolejnym punktem był debata na temat "Polityki Miasta Poznania na rzecz Równości i Różnorodności Społecznej". Głównym celem programu jest budowanie miasta równych szans, w którym wszystkie osoby mogą realizować swój potencjał oraz działać na rzecz rozwoju Poznania i społeczności lokalnej w sposób zrównoważony, z dbałością o przyszłe pokolenia. Fundament działań Miasta na rzecz równości i różnorodności stanowią podstawowe wartości, takie jak dobrostan każdej osoby, dbanie o prawa człowieka, docenianie różnorodności, a także solidarność i sprawiedliwość społeczna. Prace nad projektem programu trwały od początku 2020 r. i składały się z trzech etapów. Pierwszym z nich była diagnoza przeprowadzona wśród mieszkańców i mieszkanek Poznania. Określała ona problemy i potrzeby grup społecznych narażonych na dyskryminację. Kolejnym krokiem było wewnętrzne badanie, które przeprowadzono wśród osób reprezentujących wydziały i biura urzędu miasta oraz miejskie jednostki organizacyjne. Trzecim etapem były dwuetapowe konsultacje społeczne. Ich pierwszą częścią była ankieta skierowana do poznanianek i poznaniaków, a drugą - warsztaty z osobami reprezentującymi organizacje społeczne oraz urząd miasta. We wszystkie prace nad programem zaangażowany był Zespół ds. Polityki Równości i Różnorodności, który tworzą przedstawiciele Urzędu Miasta i miejskich jednostki organizacyjnych, jak również zaproszone ekspertki. Program obejmuje miejskie polityki poświęcone grupom społecznym narażonym na dyskryminację i wykluczenie. Wskazuje kierunki działań wspierających równość i różnorodność.

W dyskusji, w imieniu klubu PiS, radny Przemysław Alexandrowicz stwierdził m.in., że celem programu i promowanego w nim języka inkluzywnego jest prowadzenie do zmian światopoglądowych, indoktrynacja lewicową ideologią. Po to, według radnego, powstał ten dokument i wzbudza on kontrowersje wśród konserwatywnej części społeczeństwa. W jego opinii za szybka była procedura prac nad dokumentem i za mało czasu na dyskusję.

Występując w imieniu klubu KO, radna Marta Mazurek (zaangażowana w prace nad dokumentem) podkreślała, że program jest potwierdzeniem i rozwinięciem zasad jakimi Miasto chce się kierować, w tym tolerancji i wzajemnego poszanowania. Przypomniała, że dokument był długo negocjowany i konsultowany z udziałem urzędników, zainteresowanych radnych i mieszkańców. Program prezentuje perspektywę praw człowieka, mobilizuje do włączania ich do różnych działań Miasta.

Dorota Bonk-Hammermeister w imieniu klubu Wspólny Poznań, podkreślała że mieszkanki i mieszkańcy Poznania oraz odwiedzający miasto goście muszą czuć się tutaj bezpiecznie, być akceptowanymi. O tym jej zdaniem mówi dokument, a krytykom obawiającym się zagrożenia konserwatywnych wartości zacytowała fragment Listu do Galatów: "Nie ma już Żyda ani poganina, nie ma już niewolnika ani człowieka wolnego, nie ma już mężczyzny ani kobiety, wszyscy bowiem jesteście kimś jednym w Chrystusie Jezusie."

W debacie indywidualnej radny Marek Sternalski przypomniał, że Poznań wprowadził m.in. Centrum Inicjatyw Rodzinnych oraz Kartę Rodziny Dużej. Podkreślał, że są różne rodziny: wielodzietne, wielopokoleniowe, ale też sytuacje gdy dzieci wychowuje jedno z rodziców lub osoby tej samej płci. Wszyscy oni mają prawo do szacunku. Wskazywał, że jest wiele przypadków depresji i prób samobójczych wśród ludzi dyskryminowanych i odrzucanych. W opinii radnego Pawła Sowy - dewiacją, czy chorobą jest nienawiść do drugiego człowieka, a gdy słowa nienawiści są wypowiadane przez osoby uważające się za chrześcijańskie, jest to szczególnie bulwersujące. Zdaniem radnej Klaudii Strzelecka przeprowadzona ankieta jest niereprezentatywna, a realne działania poprawiające jakość życia było by lepszym rozwiązaniem niż takie programy, Radny Wojciech Kręglewski deklarując się jako ojciec wielodzietnej rodziny i katolik, mówił że po dokładnym przeczytaniu dokumentu nie znalazł niczego, co by go zaniepokoiło i nie widzi powodów aby program odrzucać. Radny Krzysztof Rosenkiewicz z kolei nie wierzy, że program coś zmieni, bo jak wyjaśnił - szczęścia i dobrostanu nie da się zadekretować. Debatę nad tym punktem Przewodniczący Rady kilkakrotnie przerywał upominając zebranych na sali przeciwników programu, którzy krzykami zakłócali wypowiedzi zwolenników projektu uchwały.

Rada przyjęła "Politykę Miasta Poznania na rzecz Równości i Różnorodności Społecznej" 25 głosami za, przy 8 przeciwnych, nikt nie wstrzymał się od głosu.

W kolejnym punkcie sesji przyjęto uchwałę dającą prawo do bezpłatnego przejazdu transportem publicznym w Poznaniu, osobom które otrzymały tytuł "Zasłużony dla Miasta Poznania'. Do tej pory takie zwolnienia przysługiwały tylko Honorowym Obywatelom Miasta.

W pakiecie uchwał planistycznych Rada podjęła uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "W rejonie ul. Tymienieckiego". Opracowanie planu ma na celu zagospodarowanie tego obszaru jako spójną całość, w tym uporządkowanie terenu po zlikwidowanych ogrodach działkowych. Rada uchwaliła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego "Osiedle Przyjaźni - część północna" A w Poznaniu, który ma chronić zieleń - parku im. W. Czarneckiego oraz terenów zieleni istniejącego osiedla. Ponadto jego zapisy mają chronić modernistyczne osiedle przed nadmiernym dogęszczaniem zabudowy. Miejscowy plan "Jeżyce Północ" - część A1 jest dokończeniem opracowań urbanistycznych dla poprzemysłowego kwartału Jeżyc. Uwzględnia nowy przebieg ulicy Św. Wawrzyńca oraz obejmuje ochroną zabytkową Zagrodę Bamberską. Zachowuje też drzewa u zbiegu nowej i starej ul. Św. Wawrzyńca, tworząc skwer zieleni publicznej o powierzchni ponad 5 tys. m. kw. Ważnym elementem jest też wskazanie dla realizacji przejścia pod torami kolejowymi między Jeżycami a Sołaczem w rejonie ul. Poleskiej.

Rada przyjęła zmianę w programie mieszkaniowym "POZnań i zamieszkaj", realizowanym przez spółkę miejską Poznańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Do tej pory program przewidywał podpisywanie umów z najemcami na czas określony, co wynikało z przepisów prawa. Obecnie wprowadzono możliwość zawierania bezterminowych umów najmu lokali. Z tej możliwości Miasto chce korzystać, a dla najemców jest to ważne z uwagi na zapewnienie stabilności i trwałości najmu.

Podjęto uchwałę w sprawie podziału osiedli na okręgi i obwody głosowania, ustalenia granic, numerów okręgów wyborczych i obwodów głosowania, liczby radnych wybieranych w poszczególnych okręgach oraz wyznaczenia siedzib komisji wyborczych dla przeprowadzenia wyborów do rad osiedli Miasta Poznania. Wcześniej przyjęto poprawki zgłoszone przez radne i radnych: Dorotę Bonk-Hammermeister, Monikę Danelską, Martę Mazurek, Andrzeja Rataja i Łukasza Mikułę.

oprac. red.