grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Nowe budynki mieszkalne

Komisja Gospodarki Komunalnej i Polityki Mieszkaniowej zaopiniowała dwa projekty uchwał, dotyczące budowy nowych budynków mieszkalnych w Poznaniu.

Fot. Jan Gładysiak - grafika artykułu
Fot. Jan Gładysiak

Pozytywnie zaopiniowano projekty uchwał, dotyczące wniesienia przez Miasto Poznań wkładu niepieniężnego w postaci prawa własności do gruntów położonych przy ulicach Darzyborskiej i Roboczej. W okolicy Darzyborskiej mają powstać 4 budynki wielorodzinne, w których zaplanowano 250 mieszkań, w tym 26 lokali dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. Koszt inwestycji to ponad 50 mln zł. Natomiast przy Roboczej ma powstać budynek sześciokondygnacyjny.

Komisja wydała również pozytywną opinię, dotyczącą projektu uchwały upoważniającej prezydenta Poznania do zaciągnięcia zobowiązania finansowego na realizację projektu "Budowa zintegrowanego węzła transportowego Grunwaldzka w miejscu przejazdu przez linię kolejową E20". Całkowity szacowany koszt tej inwestycji ma wynieść ponad 900 mln zł, jednak zostanie on dofinansowany również z innych źródeł, dzięki czemu wkład Miasta zmniejszy się.

Na posiedzeniu poruszono także kwestię darowizny, którą miasto otrzyma od Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Na gruncie, który Urząd Miasta przejmie, znajdują się drogi publiczne obecnie znajdujące się na terenie Uniwersytetu, w tym część ul. Zagajnikowej.

Projekt programu  "Polityki dla ludzi młodych Miasta Poznania na lata 2019-2025", który ma określić i uporządkować działania, jakie Poznań podejmie w celu poprawy jakości życia ludzi między 15. a 29. rokiem życia, został przez niektórych radnych określony jako zbyt abstrakcyjny. Mimo wielu wątpliwości, które budziły m.in. kwoty zawarte w projekcie, wydano w jego sprawie opinię pozytywną.

Radni zgodzili się także na przedłużenie na czas nieokreślony dzierżawy nieruchomości przy ul. Jawornickiej w Poznaniu. Jak dotąd, na tej działce znajdować się będzie ogród warzywny. Uznano również za bezzasadną skargę na bezczynność Dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu w związku z brakiem zmian regulaminu przewozu rowerów. Skarga dotyczyła konkretnie braku możliwości przewożenia rowerów we wszystkich autobusach. Radni przyjęli również sprawozdanie z działań komisji w tej kadencji.

Weronika Ignaciuk

© Wydawnictwo Miejskie Posnania