grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Odmienili podwórka

Na jednym z dziesięciu podwórek zakwalifikowanych do tegorocznej edycji akcji "Odmień swoje podwórko" organizowanej przez Miasto Poznań i Radę Osiedla Stare Miasto odbyło się podsumowanie akcji.

Fot. Urząd Miasta Poznania - grafika artykułu
Fot. Urząd Miasta Poznania

Na spotkaniu mieszkańcy dostali od Miasta Poznań choinki w prezencie. Spotkanie było okazją by przyjrzeć się efektom działań mieszkańców, dzięki którym odmieniane zostały ich podwórka.

- Mieszkańcy zgłoszonych kamienic w maju brali udział w warsztatach ze specjalistami od rewitalizacji, architektury czy zieleni miejskiej - wyjaśnia zastępca prezydenta Poznania Tomasz J. Kayser. - Na podwórka dostarczyliśmy im pomocne wyposażenie. Były donice drewniane wraz z ławkami, narzędzia ogrodowe, sadzonki kwiatów, krzewów oraz drzew czy kostka brukowa oraz inne elementy małej architektury. Wiele miejsc zmieniło się nie do poznania - opowiada Tomasz J. Kyaser.

Warsztaty odbyły się w maju, w Pawilonie Nowa Gazownia na Chwaliszewie. Zgłoszone i zakwalifikowane podwórka w tym roku: ul. Ratajczaka 21, ul. Ratajczaka 25, ul. Kościuszki 80, ul. Grobla 12, ul. Półwiejska 31, ul. Marcinkowskiego 2, ul. Mielżyńskiego 25, ul. Szewska 14, ul. Św. Wojciech 4, ul. Stary Rynek 78.  

Cel warsztatów?

Głównym celem akcji jest aktywizacja i integracja mieszkańców wokół procesu poprawy jakości życia w mieście. Przedmiotem warsztatów było znalezienie takich pomysłów na zazielenienie i ożywienie podwórek Starego Miasta, aby stały się one przyjaznymi i atrakcyjnymi miejscami dla ich mieszkańców. Warsztaty mają przyczynić się do poprawy jakości życia mieszkańców tych obszarów - przez działania materialne i działania integrujące lokalną społeczność.

Akcja "Odmień swoje podwórko - edycja 2013" przeprowadzana została na obszarze Starego Miasta. Składała się z dwóch etapów. W pierwszym etapie - projektowym - powstawały projekty zagospodarowania podwórek. Mieszkańcom pomagają w tym eksperci: architekci, urbaniści, projektanci zieleni, urzędnicy, studenci i inni. W drugim etapie mieszkańcy porządkowali i zazieleniali swoje podwórka przy wsparciu Urzędu Miasta.

Co kupiono?

Na koniec listopada 2013, dla podwórek zostały już zakupione materiały za mniej więcej całą kwotę przeznaczoną na ten cel - tj. około 26 000,00 zł (z kwoty 27 000,00 zł), a są to m.in.: donice drewniane wraz z ławkami, narzędzia ogrodowe, niezbędne do wykonywania prac ziemnych, sadzonki roślin, krzewów oraz drzew, ziemia do nasadzeń oraz trawa, kostka brukowa, nawozy do sadzonek, kręgi betonowe, które posłużą jako gazony do nasadzeń, zamówiony został wywóz gruzu z podwórka, elementy betonowe takie jak krawężniki, płytki chodnikowe i inne, stojaki rowerowe oraz ławki, spreje, farby oraz pędzle i wałki.

Akcja "Odmień swoje podwórko" w latach 2010-2013:

W dotychczasowych edycjach akcji "Odmień swoje podwórko" w latach 2010-2012 oblicze zmieniło blisko 30 podwórek na Śródce, Chwaliszewie, Starym Mieście, Wildzie i Jeżycach. Skorzystał też dziedziniec Szkoły Podstawowej nr 36, a akcja objęła nawet otwarty teren nad Wartą przy Chwaliszewie. W akcję bezpośrednio zaangażowało się dotąd ponad 200 mieszkańców Poznania, którzy aktywnie brali udział w warsztatach i akcjach w terenie.