grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

"Świeża krew" i "starzy wyjadacze"

Kogo zabrakło, a kogo znowu zobaczymy na sesjach Rady Miasta? Ile w Radzie jest "nowych twarzy", a ilu dobrze znanych i rozpoznawalnych. 

Na zdjęciu sesja Rady Miasta Poznania kończącej się kadencji - grafika artykułu
Na zdjęciu sesja Rady Miasta Poznania kończącej się kadencji

Znamy skład Rady Miasta Poznania kadencji 2018-2023. Są wśród radnych debiutanci i tacy, którzy pamiętają początki odrodzonego samorządu z pierwszej połowy lat 90. XX wieku. Część radnych z poprzedniej kadencji musiała zakończyć swoją przygodę (dłuższą lub krótszą) z Radą Miasta, inni znowu zasiądą w jej ławach. Ta rada wydaje się mieszanką doświadczenia i nowości.

Pożegnania

Jeszcze przed wyborami wiadomo było, że w nowej Radzie Miasta nie zobaczymy radnych, którzy z różnych powodów nie kandydowali ponownie: Karoliny Fabiś-Szulc, Dariusza Jaworskiego, Janusza Kapuścińskiego, Adama Pawlika, Artura Różańskiego, Krzysztofa Skrzypinskiego, Huberta Świątkowskiego.

W wyborach kandydowali, ale nie obronili mandatów m.in.: Michał Boruczkowski, Joanna Frankiewicz. Zbyszko Górny, Jan Sulanowski, Beata Urbańska, Tomasz Wierzbicki. Transfer Tomasza Lipińskiego z PO do komitetu wyborczego Jarosława Pucka, także zakończył się niepowodzeniem.

Po 28 latach z poznańskim samorządem żegna się Tomasz Kayser, który od 1990 roku był bądź wiceprezydentem, bądź radnym. Radną z długoletnim stażem, której tym razem nie dopisało szczęście jest Katarzyna Kretkowska. W Radzie Miasta zasiadała od 1994 roku. Taki sam staż miał Antoni Szczuciński, który dodatkowo od 2002 roku przewodniczył Komisji Kultury i Nauki. Wraz z jego odejściem kończy się pewna epoka w poznańskiej kulturze.

Bez powrotów

W przeszłości bywało, że do Rady powracały osoby po przerwie trwającej jedną lub więcej kadencji. Tak było m.in. z Arturem Różańskim, Janem Chudobieckim, Janem Skuratowiczem. W tegorocznych wyborach o powrót do RMP starali się bez rezultatu m.in.: Wojciech Wośkowiak, Miron Perliński, Ryszard Franciszek Grobelny, Michał Tomczak, Grzegorz Steczkowski, czy wspomniany już Jan Chudobiecki. Powrót do samorządu nie udał się również byłemu prezydentowi Ryszardowi Grobelnemu, który tym razem próbował zostać radnym.

Rekordziści

Wojciech Kręglewski jest po tych wyborach rekordzistą absolutnym - jedyną osobą, która pełni mandat radnego nieprzerwanie od 1990 roku, czyli od reaktywowania w Polsce samorządu terytorialnego. Kręglewski został wybrany radnym po raz ósmy. Czy za pięć lat spróbuje znowu?

Niewiele ustępują mu wybrani ponownie: Michał Grześ (radny od 1994 r.), Przemysław Alexandrowicz (od 1994 r. z 3-letnią przerwą związaną z pełnieniem mandatu senatora), przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Ganowicz (radny od 1998 roku) oraz Lidia Dudziak (także od 1998 r.)

Obronili mandat

Pozostali radni z kadencji 2014-2018, którym udała się reelekcja i zostali wybrani na kolejną 2018-2023 to: Łukasz Mikuła, Lidia Dudziak, Małgorzata Dudzic-Biskupska, Mateusz Rozmiarek, Halina Owsianna, Marek Sternalski, Andrzej Rataj, Monika Danelska, Dominika Król, Klaudia Strzelecka, Maria Lisiecka-Pawełczak, Małgorzata Woźniak, Ewa Jemielity.

Prezydent i zastępcy

Spośród członków władzy wykonawczej tylko wiceprezydent Jędrzej Solarski nie startował w wyborach do Rady Miasta. Mandat radnych uzyskali natomiast: prezydent Jacek Jaśkowiak, wiceprezydenci Mariusz Wiśniewski i Tomasz Lewandowski. Nie dostał się do RMP wiceprezydent Maciej Wudarski. Jacek Jaśkowiak, który jednocześnie wybory prezydenckie wygrał w pierwszej turze, mandatu radnego nie obejmie. Zastąpi go kolejna osoba z listy z najlepszym wynikiem. Podobnie z mandatu musi zrezygnować radny, któremu powierzona zostanie funkcja wiceprezydenta. Stanowiska w Radzie i władzy wykonawczej nie można łączyć od 2002 roku.

Debiutanci

Jest ich sporo. Skład Rady Miasta został wyraźnie odświeżony. Swoją pierwszą kadencję rozpoczną: Katarzyna Kierzek-Koperska (jeśli zostanie wiceprezydentką Poznania wówczas mandatu nie obejmie), Marta Mazurek (obecnie pełnomocniczka prezydenta do spraw równouprawnienia), Dorota Bonk-Hammermeister, Konrad Zaradny, Paweł Matuszak, Wojciech Chudy, Sara Szynkowska vel Sęk, Agnieszka Lewandowska, Łukasz Kapustka, Bartłomiej Ignaszewski, Anna Wilczewska, Krzysztof Rosenkiewicz, Przemysław Polcyn, Paweł Sowa. Debiutanci mają już jednak doświadczenie w działalności publicznej. Wielu z nich działa w radach osiedli, inni w stowarzyszeniach i organizacjach pozarządowych.

Więcej kobiet

Do rady miasta dostało się 15 kobiet, to więcej niż cztery lata temu (wtedy 13), ale z uwagi na mniejsza liczbę mandatów, procentowo jeszcze więcej. Kobiety stanowią 44 proc. nowego składu Rady. Reprezentują wszystkie ugrupowania.

Kadencja nowej rady rozpocznie się w drugiej połowie listopada. Wcześnie radni kończącej się kadencji spotkają się na sesji 13 listopada.

Mateusz Malinowski

© Wydawnictwo Miejskie Posnania